בשבע 489: חבלי ארץ יקרים

החברה מסרבת לספק את המוצר מעבר לקו הירוק,

שמואל אדלמן , כ"ז בניסן תשע"ב

באמצעו של חול המועד פסח הפסיק המקרר בביתה של רחלי את פעולתו וחדל מלתפקד. בירור קצר העלה שאין טעם לתקן את המכשיר ולכן מיהרה רחלי לסניף של 'שקם אלקטריק' והזמינה מקרר חדש. כאשר הוצב המקרר במלוא הדרו במטבח הכשר לפסח, התבוננה רחלי בתעודת המשלוח. שם היא ראתה כי מחירי ההובלה משתנים: בעוד שמחיר משלוח בדרך כלל עומד על 180 שקלים, מעבר לקו הירוק הוא מאמיר ל-250. "מדובר באפלייה ברורה של תושבים שגרים בשומרון", אומרת רחלי, "מישהו צריך לספק תשובה לתופעה הזו".

מ'שקם אלקטריק' נמסר בתגובה: "שקם אלקטריק מספקת סחורות ללקוחותיה בכל נקודה במדינת ישראל, לרבות אזור יהודה ושומרון. עלויות ההובלה נגזרות בהתאם לתדירות הגעת ההובלה לאזור מסוים ובהתאם לביקוש להובלה לאותו אזור, ללא קשר למיקומו ברחבי הארץ. כך למשל, מחיר ההובלה לאזור יהודה ושומרון הינו זהה למחיר ההובלה לאזור חבל הבשור ורמת הגולן, וזאת בשל הגעה בתדירות נמוכה של הובלות למקום".

בשיחה עם 'בשבע' מסבירה רקפת וינטרוב מהמועצה הישראלית לצרכנות שמדובר בתופעה רחבה ושמדי שנה מתקבלות עשרות תלונות מהסוג הזה. פעמים רבות מדובר בלקוחות שאף שילמו על הסחורה ורק אז מתברר להם שהחברה מסרבת לספק את המוצר מעבר לקו הירוק, או שהיא איננה מעניקה שירות במסגרת האחריות ללקוחות ביו"ש. וינטרוב מציינת כי ראוי לציין באופן בהיר את העובדה הזו ללקוח, אך על פי החוק כל עוד הובהר ללקוח במעמד העסקה שאין משלוח למקומות מסוימים או שעלות המשלוח לאזורים אלו גבוהה יותר, אין לו עילה לתלונה.

הצעת חוק שנידונה בימים אלו בוועדת הכלכלה מנסה לתת מענה מסוים לבעיה. על פי ההצעה, שיזם ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי, ייאסר בחוק להפלות תושב בשל מקום מגוריו. בנימוקים להצעת החוק מוסבר כי בגלל האינטרס של המדינה ליישב את תושביה לא רק באזור המרכז, גם אם לנותן השירות ישנן עלויות גבוהות למקומות מסוימים, ראוי שהעלות הזו תושת על כולם באופן שווה, ולא תיפול על כתפיהם של האזרחים. הצעת החוק צפויה לעלות במושב הכנסת הקרוב.