בשבע 489: הפנו לו עורף

למערכה התקשורתית האינטנסיבית בפרשה היה משקל מכריע בהדחתו המהירה של סא"ל שלום אייזנר, מעריכים גורמים פוליטיים וצבאיים

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ב

 הללו גם תוקפים את שרשרת הגינויים המיידית של ראשי צה"ל והממשלה בעקבות סרטון שמהימנותו מפוקפקת | סא"ל אייזנר עצמו שוקל לפרוש מצה"ל בעקבות הטיפול בעניינו, בעוד המחנה הדתי והלאומי נרתם ברובו למאבק על שמו הטוב של הקצין המוערך

כיתוב תמונה: "לתקשורת היה עניין להדגיש את הכיפה על ראשו". סא"ל שלום אייזנר, השבוע. בתמונה הקטנה: תקיפת האנרכיסט הדני

הבשורה שנתקבלה בצוהרי יום האתמול (ד') על הדחתו של סגן מפקד חטיבת הבקעה סא"ל שלום אייזנר לא היתה בגדר הפתעה. רק אייזנר עצמו אמר למקורביו כי לא ציפה להחלטה כזאת. "לא ציפיתי שזו תהיה ההחלטה. חשבתי שיקבלו את הגרסה שלי וינסו להבין אותה לעומק. הם מראים לי את הדלת החוצה", אמר למקורביו, והבהיר כי בימים הקרובים ישקול את עתידו בצה"ל. סא"ל אייזנר היה אמור להיכנס לתפקידו החדש כסגן מפקד בה"ד 1, אך כעת יימנע ממנו למלא תפקידי פיקוד בשנתיים הקרובות.

"ההדחה - מסר לא נכון למפקדים"

הנושא העסיק את התקשורת בישראל באופן אינטנסיבי החל מרגע חשיפת המקרה ביום ראשון, וגרם אפילו לראש הממשלה ולנשיא לצאת מגדרם ולהוקיע את המעשה, עוד לפני שהחלה החקירה בצה"ל.

האירוע המדובר התרחש בשבת האחרונה. במהלך פיזור הפגנה של אנרכיסטים שניסו לחסום את כביש הבקעה במשך כשעתיים, ניסו אייזנר וחייליו לפזר את המפגינים ללא שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך האירוע היכה אחד המתפרעים את סגן מפקד החטיבה וגרם לו לשבר באצבעו, מה שהוביל אותו להחלטה להפעיל כוח לפיזור ההפגנה. אייזנר צולם כשהוא מכה מפגין פרו פלשתיני מדנמרק בפניו עם נשקו האישי. ארגון פלשתיני קיצוני חתך קטע קצר מהסרט המצולם בלי להראות ששניות אחדות לפני כן ספג אייזנר מכות מאחד המפגינים ואצבעו נשברה. הסרטון הופץ לכלי תקשורת בארץ ובעולם, והמהומה יצאה לדרך.

חשוב לציין שארגון ism שהפיץ את הסרט מזוהה כארגון אנטי ישראלי, המונהג על ידי פלשתינים ומעיד על עצמו שמטרתו היא "להגביר את המודעות לסבל הפלשתיני ולהעלותו לסדר היום התקשורתי בעולם", ולא מדובר בצילום תמים. במערכת הביטחון יש מי שמצביע על חלק מאנשי הארגון כמי שמנהלים קשרים עם מחבלים.

מיד לאחר האירוע פתחו צה"ל ומצ"ח בחקירה. בכירים לשעבר במערכת המשפט הצבאית העריכו בתחילה כי לאייזנר יש סיכוי לצאת עם נזיפה חמורה בלבד ולא עם עונש כבד יותר, אך מרגע שהדבר הפך לשיחת היום והאירוע הניב גינויים של ראש הממשלה, הנשיא והרמטכ"ל, הכל נראה אחרת.

אל"מ במיל' עו"ד אילן כץ, בעבר סגן הפרקליט הצבאי הראשי, אומר כי "האירוע על פניו הוא אירוע שמצטייר כחמור. אבל מה שלא מצא חן בעיניי זו ההתלהמות המיותרת של גורמים בכירים, לרבות ראש הממשלה, השר יעלון, וגורמים אחרים שמיהרו לגנות את האירוע בטרם התקבל אפילו תחקיר ראשוני, וזאת על סמך צפייה ראשונית בסרט שמידת מהימנותו אינה ברורה".


לתקשורת היה עניין להדגיש את הכיפה על ראשו". סא"ל שלום אייזנר, השבוע.
 
והדבר משפיע על החקירה?

"כאשר אני טוען שהגורמים הבכירים ביותר חרצו בעצם את דינו של הקצין טרם מסר את גרסתו לדברים, אני לא מצפה שגורמי החקירה, בין אם חייל או קצין, יתייחסו אליו אחרת אחרי ששמעו את דעת הפוליטיקאים הבכירים בנושא".

ביום שלישי בערב הודיע הרמטכ"ל כי הוא מבקש לדחות בכמה ימים את ההחלטה בעניינו של אייזנר. ערוץ 10 פרסם כמה שעות מאוחר יותר דברים שאמר סא"ל אייזנר למקורביו ולפיהם "מדובר בעימות של שתי דקות. נכון שכמה תמונות שם נראות רע, אבל בסוף השתמשתי בנשק כמקל, לא הרגתי אף אחד ולא סיכנתי חיים של אף אחד, כדי לעמוד במשימה וכדי למנוע פגיעה בחיילים שלי".

הוא גם נשמע מותח ביקורת על מפקדו ואומר כי "אמרתי למפקד האוגדה שאני לא מקבל את זה ככשל ערכי בשום פנים ואופן. יש פה שאלה מה יותר חשוב, לעמוד במשימה או להצטלם טוב? אני טוען שהמשימה מספיק חשובה, הם טוענים שלא. יכול להיות שאני טועה והם צודקים".

הדברים צוטטו בהרחבה ואתמול, כאמור, שינה הרמטכ"ל את דעתו וקיבל את ההחלטה על הדחתו של אייזנר. הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל במיל' אביחי רונצקי, אמר כי הוא מאוכזב מההחלטה, שלדבריו מעבירה מסר בעייתי ותגרום למפקדים בשטח להירתע מליצור מגע עם מפגינים, מחשש שהדבר יפגע בהם. לדעה זו היו שותפים גם בכירים לשעבר אחרים בצה"ל, שמזוהים ברובם עם הצד הלאומי והדתי של המפה. ח"כ מירי רגב, דוברת צה"ל לשעבר, טענה כי "ההחלטה להדיח את סא"ל אייזנר מעבירה מסר לא נכון לחיילים ולמפקדים הפועלים בסביבה מורכבת ועוינת. הסמח"ט טעה, אך בין ענישה להדחה המרחק רב. שלא נתפלא שקצינים וחיילים יפחדו לפעול - דבר שיפגע בביצוע משימתם". מנגד, כצפוי, חברי כנסת משמאל אמרו כי העונש ראוי.

 "איפה היתה התקשורת כשהכו מתיישבים?"

ואכן, אין ספק שהפרשה הזו התנהלה בעיקר בתקשורת. סרטון בן 20 שניות, שיש טענות רבות כי נערך בצורה מגמתית, הפך לפולמוס של ממש, שהעסיק במשך ימים ארוכים את כל מערכות המדיה בישראל. ויש מי שטוען שהיחס התקשורתי הזה לא ניתן כשקציני צה"ל או שוטרים התייחסו באלימות למתיישבים.

ארגון זכויות האדם ביש"ע וועד מתיישבי השומרון החליטו לעשות מעשה. מבלי להתייחס למעשה ולקצין, ערכו בוועד מקבץ אקראי של מקרים מהשנים האחרונות שלא זכו לחשיפה תקשורתית רחבה משלל תירוצים. בוועד מציגים מקרים רבים דומים בהם הועברו לכתבים ולמערכות התקשורת הכלליות סרטונים בעלי אופי דומה, שלא נערכו בצורה מגמתית, בהם הוכו מפגינים לא אלימים בעוצמה לא פחותה מאותו פעיל שמאל קיצוני מדנמרק.

אורית סטרוק מארגון זכויות האדם ביש"ע אומרת כי "על כל סרטון של קצין אלים כלפי אנרכיסט מדנמרק, אני יכולה להביא עשרה סרטונים של שוטרים לא פחות אלימים שהטיפול הזוחל בהם והפער בינם לבין הטיפול במקרה האחרון זועק לשמיים. אני מקווה שמהסרטון הזה יבינו אנשים שהתקשורת היא לא ראי של המציאות, אלא מציאות שבעלי אג'נדה מעוניינים לקבע. אם התקשורת הישראלית רוצה לבער את נגע האלימות מכוחות הביטחון, כדאי לה להתחיל ולבדוק כמה זמן ובאיזו רצינות נבדקות תלונות יומיומיות נגד אזרחים".

לבני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי שומרון, ברור שהזירה היא תקשורתית, אבל בזירה הזו יש צד אחד שתמיד מקופח. "הצביעות התקשורתית והציבורית זועקת לשמיים במיוחד לאור העובדה ששוטרים שהורשעו עדיין משרתים בשירות פעיל. נקווה שהסרטון יבהיר זאת ויקבע סטנדרט אחיד גם כשהמוכה הוא אנרכיסט מדנמרק וגם כשהוא מתנחל".
עו"ד אילן כץ, לשעבר סגן הפצ"ר: "האירוע על פניו הוא אירוע שמצטייר כחמור. אבל מה שלא מצא חן בעיניי זו ההתלהמות המיותרת של גורמים בכירים, לרבות ראש הממשלה, השר יעלון, וגורמים אחרים שמיהרו לגנות את האירוע בטרם התקבל אפילו תחקיר ראשוני, וזאת על סמך צפייה ראשונית בסרט שמידת מהימנותו אינה ברורה"

ח"כ אורי אורבך משתדל שלא למתוח ביקורת על ההחלטה, אבל בהחלט יש לו מה לומר בנושא התנהלות התקשורת. "האמת היא שצריך להיזהר טיפה בביקורת על מהלכים פנים צבאיים. אני לא חושב שהמערכת האזרחית צריכה להתערב בכך, אף על פי שזה נראה לי עונש חמור מדי", הוא אומר בשיחה עם 'בשבע'.

האם יכול להיות שהלחץ התקשורתי כאן עשה את שלו וגרם לקבלת החלטה נמהרת על הדחה?

"אני לא חושב שהתקשורת לחצה לקבל החלטה מהירה. אפשר לומר שבגלל עוצמת הסיקור התקשורתי נדרשו מקבלי ההחלטות להביא תוצאות".

בעבר היו אירועים שבהם הוכו מתיישבים, ולא זכו לסיקור תקשורתי מסוג זה.

"צריך להיות הוגנים. היו גם אחרים שזכו לתגובות חריפות, כמו ניסו שחם שקידומו עוכב. לצערנו, מכות למתנחלים או לחרדים נתפסות בתקשורת כסיפור פנים ישראלי, בעוד האירוע הזה נתפס כסיפור בינלאומי. זה גם באשמת התקשורת, וגם כי התקשורת העולמית מתעניינת באנרכיסטים ובפלשתינים, ולא במתנחלים וחרדים. אין ספק שהתקשורת כאן סיפרה סיפור, בלי לומר את המילים. הקצין הדתי שפגע במפגין דני זה סיפור ויזואלי, שכשאתה רואה אותו אתה חושב: תראה איך מתנהגים הדתיים. אין לי ספק שלתקשורת היה עניין לספר את הסיפור הנוסף הזה, שגרם לציבור הדתי להרגיש רע מאוד".

זאת אומרת שהתקשורת ניצלה את היותו של הסמח"ט אדם דתי?

"היתה משמעות לזה שהוא חובש כיפה. אני חושב שגם אדם שאינו דתי או חייל דרוזי היה זוכה לתשומת לב, אבל פחותה מזו שאייזנר קיבל. ברגע שאתה רואה מישהו שהוא כמוך עושה מעשה כזה, ורואה את התגובות, אתה יכול לראות אותו בצורה אחרת אם הוא לא כמוך. זה בהחלט דבר שמשחק תפקיד".

ולכן לדעתך רבים בציבור הדתי התגייסו לתמוך באייזנר?

"לגמרי. אין כאן עניין של צודק או לא צודק. דתיים רבים תפסו את הסיפור בצורה של 'העולם כולו נגדנו' ולכן אנחנו תומכים בו. תחושה של 'הנה שוב הצבא נכנע לתקשורת, וגם ראש הממשלה והנשיא נגד הקצין, אז אנחנו נהיה איתו'. מזווית הראייה של הציבור הדתי מדובר בקצין מוערך, שבמקום להסב עם משפחתו לשולחן השבת כילה את זמנו בעצירת הפגנות, ובסוף נפגע מזה".

אורבך מסביר כי הציבור הדתי בעצם לא תומך במעשה, אבל מזדהה עם אייזנר. "זה יושב על הציר של המדינה מול המגזר. אנחנו בעד המדינה ולא רוצים שחייל יתנהג ככה, אבל מצד שני אנחנו לא רוצים שיתייחסו כך לחיילים שלנו, ועוד כאלו שנחשבים מסורים ביותר".

 הפקודים תומכים

היחידים שאייזנר זכה מהם לתמיכה גורפת, ללא הבדלים בין ימין ושמאל, היו פקודיו בעבר ובהווה. עשרות קצינים במילואים וחיילים ששירתו עימו שלחו מכתב אל הרמטכ"ל, אלוף פיקוד המרכז ושר הביטחון. הם כתבו להם כי "לאור פרסומי התקשורת על אירוע הפרת הסדר בכביש הבקעה, מבקשים אנו להביע את תמיכתנו והערכתנו כלפיו כאדם, כחבר וכמפקד ערכי ומוסרי. סא"ל אייזנר הינו מפקד ותיק ועתיר זכויות אשר מילא שורה ארוכה של תפקידים פיקודיים במגוון גזרות במשך כשני עשורים. במהלך כל תפקידיו הקפיד סא"ל אייזנר לעמוד בראש חייליו (וכפי שעשה באירוע זה גם כן) ולדבוק בביצוע המשימה, תוך הקפדה על ערכי רוח צה"ל".

"לא פעם התנדב סא"ל אייזנר להוביל לביצוע משימה, גם כאשר לא נקרא לדגל. כך קרה גם במלחמת לבנון השנייה", נכתב בעצומה, שסוכמה במילים: "מתוך אמון במערכת הצבאית, וכמשרתי מילואים פעילים, אנו משוכנעים כי זכויותיו הרבות יעמדו לצידו בבואכם לדון בצעדים פיקודיים לגביו".

במערכת הצבאית מאמינים כי אם יישאר אייזנר בצבא, הביקורת כלפיו תשקע ואחרי שנתיים הוא יוכל לשוב ולהתקדם בסולם הדרגות. בסביבתו של אייזנר אומרים כי הקצין חש פגוע מטיפול המערכת בעניינו, ולכן לא בטוח שירצה בכלל להמשיך ולשרת בצה"ל במצב שנוצר.

 

קבלת החלטות בעשר שניות

יוני שטבון

'קורס הכשרת עורכי דין מבצעיים' הוא קורס שלצערי אני ממליץ בחום לשר הביטחון ולראשי הצבא להקים בזמן הקרוב. הכשרת עורכי הדין שיתלוו ללוחמי צה"ל בפעילות תכלול יכולת שליפה מהירה של מצלמות מהמותן, כתיבת דו"חות וטיעונים משפטיים והפצתם בזמן אמת מהשטח, וכמובן טלפון אלחוטי מתקדם לתקשורת ישירה עם האו"ם או עם הנהלת הקרן החדשה לישראל להתנצלות מהירה. הצעה זו אמנם מעלה גיחוך, אך כקצין ומפקד ששירת פרקי זמן לא קצרים ביהודה ושומרון, הצעתי משקפת מציאות עגומה שלוחמי צה"ל ומפקדיו נתונים בה לא פעם בפעילותם המבצעית.

בעשר השנים האחרונות, ארגוני ה'דה לגיטימציה' למדינת ישראל ולאופייה היהודי והציוני, אשר ממומנים ונתמכים על ידי ממשלות וקרנות שונות, מחזקים את פעילותם תוך שימוש יעיל באמצעי התקשורת במסווה של הגנה על זכויות אדם. בשטח, 'יש דין', 'בצלם', 'עדאללה' וחבריהם פועלים בצורה שיטתית ליצור פרובוקציות ממוקדות מול לוחמי צה"ל ולפגוע ביכולתם לפעול כראוי. את החומרים השקריים הם מעבירים בצורה יעילה למערכות המשפט בארץ ובעולם ומאכילים את כלי המדיה השונים בתמונות תבערה.

באותה דרך, על בסיס קטע ערוך של פחות מעשר שניות, הכריעו שר הביטחון והרמטכ"ל כי סא"ל שלום אייזנר אינו יכול להמשיך בתפקידו. בקיצור, השיטה עובדת! ארגוני הטרור התקשורתי מצליחים בפעולות קטנות אך עטופות בצבע ואנשי עריכה טובים, להבהיל מדינה שלמה וקברניטיה ולהפוך את היוצרות. אכן, התמונה לא נראית טוב, אך לא נראה טוב יותר שראש ממשלה, שרים ומי שמבקשים להנהיג את עם ישראל מתנצלים בפני מדינות העולם ששלחו לכאן את הטרוריסטים האלו.

התביעה החוזרת מאיתנו המפקדים לנהוג באיפוק ולהבין כי המלחמה כיום מתנהלת דרך מסכי הטלוויזיה אולי יש בה מן האמת, אך התביעה הצודקת והנכונה צריכה קודם כל להידרש ממקבלי ההחלטות והממשלה. ממשלת הליכוד שנבחרה על בסיס לאומי וציוני, לא העבירה אפילו חוק אחד ממגוון החוקים שהוצעו במטרה למנוע לחלוטין מארגוני הדה לגיטימציה לפעול בישראל.

למי שכבר שכח, כל סא"ל או קצין קרבי בסדיר משלם לטובתנו, הציבור והמדינה, מחירים לא פשוטים במשך שנים ארוכות. נשותיהם של אייזנר וחבריו בוודאי מצאו עצמן לא פעם לבד בדרך לחדר הלידה או עם ילד קודח מחום, אך לא רצו להפריע לבעל שנמצא בדקות האחרונות של נוהל קרב לפעילות מסכנת חיים. קצינים אלו הבאים מכל קצוות עמך ישראל ראויים לתמיכה ציבורית מנהיגותית גם בזמנים מורכבים.

היכולת לשנות מציאות זו צריכה להתקיים בשני מישורים מרכזיים: ראשית, העברת חקיקה ברורה האוסרת על ארגוני השמאל האנטי ציוניים לפעול בתחומי מדינת ישראל ולינוק חמצן כלכלי מגורמים חיצוניים. ושנית, פעילות תגובתית מהירה של ארגונים ותנועות ציוניות חוץ פרלמנטריות שיחשפו את פניהם האמיתיות של ארגונים אנטי-ציוניים וכמובן, הקמתם של עוד תנועות ועמותות ציוניות שיפעלו במגרש הציבורי.

הכותב הוא יו"ר תנועת 'רעננים' וסמג"ד במיל'