בשבע 489: חדשות

המפגינים שהתעמתו עם הסמח"ט - חברי ארגון השמאל הקיצוני ISM

חגי הוברמן , כ"ז בניסן תשע"ב

האזרח הדני שחסם עם חבריו את כביש הבקעה וצולם מוכה בידי סא"ל שלום אייזנר הוא פעיל שמאל קיצוני המשתייך לארגון ISM. אנשי הארגון הם שהפיצו את הסרטון שבו נראה סא"ל אייזנר חובט באיש.

ממידע שריכז 'מרכז המידע למודיעין ולטרור' לפני מספר חודשים, עוד לפני התקרית בשבוע שעבר, מסתבר שמדובר בארגון שמאל קיצוני פרו-פלשתיני שמקורו בשמאל הקיצוני בארה"ב. הוא נוסד בשנת תשס"א, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה.

בשנים 2005-2001, שנות 'האינתיפאדה השנייה', ניהל ISM באמצעות מתנדבים שגייס לשורותיו פעילות אינטנסיבית ביהודה, שומרון ורצועת עזה. מתנדבי הארגון, שהחלו להגיע ליש"ע בדצמבר 2001, לא הסתפקו בסיוע לאוכלוסייה הפלשתינית, אלא 'התמחו' כבר אז בשיבוש פעילותו המבצעית של צה"ל.

ה-ISM שם לו למטרה להעניק סיוע בינלאומי למאבק הפלשתיני ולהפגין עימו סולידריות, באמצעות שימוש בטקטיקות של התנגדות בלתי אלימה המכונות 'פעולה ישירה'. "אולם טקטיקות אלו", אומרים במרכז המידע למודיעין ולטרור, "כפי שהוכח בעבר, הידרדרו לא אחת להתנגשויות אלימות עם כוחות הביטחון הישראליים".

במהלך מבצע 'חומת מגן' שימשו אנשי הארגון כ'מגן אנושי' למחבלים שהתבצרו בכנסיית המולד בבית לחם ובמפקדת ערפאת ברמאללה. פעולות נוספות של הארגון היו השתתפות במשטים לעזה, והתפרעויות אלימות נוסח בלעין במוקדי חיכוך ישראליים-פלשתיניים, בשיתוף עם 'ועדות עממיות פלשתיניות' מקומיות. פעולות אלו מלוות ברוב המקרים ביידוי אבנים, עימות פיזי עם כוחות הביטחון הישראליים ולעיתים גם השלכת בקבוקי תבערה. אלימות זו גרמה לא אחת לנפגעים, הן בקרב המפגינים והן בקרב כוחות הביטחון הישראליים.

לפני כחצי שנה, בחודש תשרי, פנו אנשי ISM בקריאה למתנדבים להגיע ליהודה ושומרון על מנת לסייע לפלשתינים במסיק הזיתים. בקריאה נאמר כי "אלפי עצי זית נעקרו על ידי מתיישבים ישראליים והצבא הישראלי", וכי המסיק הפך ל"צורה של התנגדות".

כתבה נרחבת על פרשת סא"ל אייזנר בעמ' 38

 

 בישראל עוקבים בדאגה אחרי שיחות הגרעין בין המעצמות לאיראן

ניצן קידר

שיחות הגרעין בין שש המעצמות לאיראן, שהסבב הראשון שלהן התקיים בסוף השבוע שעבר, מדאיגות לא מעט אנשים במערכת המדינית בישראל.

בעת האחרונה התקיימו מגעים קדחתניים בין בכירים בישראל לבין בכירי ממשל אובמה, במטרה לוודא שהעמדה שיציגו האמריקנים בשיחות על תוכנית הגרעין האיראנית יהיו תואמות לאינטרסים של ישראל. לאחר הסבב הראשון טענו גורמים מדיניים כי במקום להציג עמדה נחרצת מול איראן, הסכימו המעצמות לתת לממשל האיראני אורכה של חמישה שבועות, עד לסבב השיחות הבא.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אף התבטא בחריפות בנושא, כשאמר כי "הרושם שלי הוא שאיראן קיבלה מתנה. יש לה חמישה שבועות שבהם היא יכולה להמשיך להעשיר אורניום ללא הגבלות".

בפתח פגישה שקיים עם הסנאטור האמריקני ג'ו ליברמן, בה הבהיר את עמדתו בסוגיה זו, הוסיף נתניהו כי "איראן צריכה להפסיק באופן מיידי את כל העשרת האורניום, להוציא את כל החומר המועשר מהמדינה ולפרק את המתקן הגרעיני בקום. אסור לתת לעסקן הטרור הגדול ביותר בעולם לפתח נשק גרעיני".

בישראל מתעצם החשש שהמעצמות יבקשו לנסות את דרך הפשרה, ולאפשר החלשה של הסנקציות שננקטו נגד המדינה האסלאמית הקיצונית, כדי לאפשר לה להפסיק באופן הדרגתי את העשרת האורניום.

הנשיא האמריקני, ששמע את דברי נתניהו, יישר עימו קו, ובמסיבת עיתונאים שלח מסר לאיראן לפיו אם לא תחול התקדמות של ממש בסבב השני, יוטלו עוד עיצומים על הממשל בטהרן. "לא נקיים את השיחות עם איראן רק לשם קיום השיחות", אמר אובמה, אך הבהיר כי לדעתו עדיין קיים חלון זמן קצר לפתרון הבעיות מול טהרן בדרכים דיפלומטיות.

 הפלשתינים שיגרו לפגישה עם ראש הממשלה משלחת בדרג נמוך

חגי הוברמן

המהלך לחידוש המגעים בדרג בכיר בין ישראל והרשות הפלשתינית, לראשונה לאחר שנה וחצי, הסתיים שלשום בפגישה מינורית, כאשר הפלשתינים שלחו נציגות מדרג נמוך לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מלכתחילה דובר שראש הממשלה הפלשתיני סלאם פיאד הוא שיגיע לפגישה, אולם ברגע האחרון הודיע פיאד על ביטול הגעתו. מי שהגיעו לפגישה במעונו הרשמי של רה"מ בירושלים הם יו"ר צוות המו"מ הפלשתיני סאיב עריקאת ומאג'ד פארג', ראש מנגנון המודיעין הכללי של הרשות הפלשתינית. בפגישה נכח גם שליחו האישי של נתניהו לנושא המו"מ, עו"ד יצחק מולכו.

אף שלא מקובל בשיח הדיפלומטי שראש הממשלה יקיים פגישה עם דרג נמוך ממנו, בלשכת רה"מ ביקשו אתמול להמעיט בחשיבות היעדרותו של פיאד ואמרו: "מי שמגיע לפגישה מהצד הפלשתיני זו בעיה פנים-פלשתינית."  

בירושלים מעריכים שפיאד התחמק מ'תרגיל' של אבו מאזן, שניסה להביך את פיאד הנחשב ליריבו ולהציגו כמי שמשתף פעולה עם ישראל ב'יום האסיר' הפלשתיני שחל ביום הפגישה.

בתחילת הפגישה מסר עריקאת לנתניהו מכתב מאבו מאזן, ובו פירט את מתווה הפלשתינים למשא ומתן: התבססות ההסכם על קווי 67', הפסקת הבנייה בירושלים וביהודה ושומרון ושחרור אסירים. המגזין האינטרנטי 'דיילי ביסט' פרסם את תוכן המכתב שבו מאיים אבו מאזן כי ינקוט צעדים משפטיים נגד ישראל אם נתניהו לא ימלא את הדרישות הפלשתיניות. נתניהו צפוי להגיב במכתב משלו לאבו מאזן בעוד שבועיים.

בסיום הפגישה פורסמה הודעה מוסכמת על שני הצדדים, ובה נאמר: "ישראל והרשות הפלשתינית מחויבות להשגת שלום. שני הצדדים מקווים שחילוף המכתבים הזה יעזור למצוא את הדרך לקדם את השלום".