בשבע 489: חדשות

קצינה נהרגה מנפילת גשר תאורה במהלך החזרות לטקס בהר הרצל

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ב

אסון בהר הרצל: אתמול, בעיצומן של החזרות לטקסי יום הזיכרון והעצמאות, קרס גשר תאורה גדול על הבמה המרכזית שהוכנה לקראת האירוע. הגשר שקרס גרם למותה של סגן משנה הילה בצלאלי, בת 20, קצינת ארגון רפואה בחטיבת הבקעה, שהועלתה לאחר מותה לדרגת סגן. עוד שבעה חיילים ששהו במקום נפצעו באירוע, שניים מהם באורח בינוני והיתר קל. כוחות ההצלה שהוזעקו למקום טיפלו בפצועים ופינו אותם לבתי חולים.

למרבה הטרגדיה, התברר כי אמה של בצלאלי עובדת כמנהלת במוזיאון בהר הרצל. האם הגיעה לזירת האירוע דקות ספורות אחרי שהתרחש, וניסתה ליצור קשר עם בִתה. אחרי שלא השיגה אותה, הצליחה להגיע לאזור האסון בשל היותה עובדת המקום, שם קיבלה את הבשורה הקשה. אמש הובאה הילה בצלאלי למנוחות בחלקה הצבאית הר הרצל.

עדי ראייה שנכחו במקום סיפרו כי ראו את העמודים שעליהם הועמדה התאורה נעים ברוח, וחששו שיקרסו, אך החזרות לטקסים נמשכו כסידרן.  

מפקד שירותי הכבאות בירושלים, שמואל פרידמן, הסביר כי מדובר בגשר שגובהו כ-20 מטרים ועל כן הנזק שגרם לשטח הבמה המרכזית הוא גדול ביותר. לדבריו, בדרך נס הסתיים האירוע ללא נפגעים רבים יותר, בעיקר בשל העובדה שזמן לא רב לפני קריסת העמודים, עמדו הרבה יותר חיילים על הבמה.

המשטרה עיכבה לחקירה אמש שמונה חשודים במעורבות באסון. משטרת ירושלים הקימה צוות מיוחד לחקירת נסיבות האירוע, ושותפים בו גם נציגים מהמשטרה הצבאית החוקרת וממשרד התמ"ת.

חברת 'עיצוב במה', שהקימה את מבנה התאורה שקרס, מסרה כי הבמה עמדה במקום במשך עשרה ימים וקיבלה את אישורם של מספר מהנדסי בטיחות, על פי ההוראות והדרישות שהוצבו לה. בחברה אמרו גם כי היא פועלת על פי אמות מידה בינלאומיות מחמירות ביותר ועל פי החוק, וכי מבני התאורה הוקמו בציוד טכנולוגי מהמתקדמים בעולם. בחברה גם הביעו צער על מותה של החיילת ועל פציעתם של חיילים נוספים. ככל הנראה, עובדים ומנהלים בחברה יזומנו לחקירה בעקבות האירוע.

במשרד ההסברה והתפוצות, האחראי על הפקת הטקסים, אמרו כי תהליך הקמת הבמה וסביבותיה נמשך כשמונה חודשים, והחברה המקימה ביצעה את כל מה שנדרשה לו.

ספר ללימוד אזרחות הוצא ממערכת החינוך בגלל הטיה פוליטית

רבקי גולדפינגר

ספר חדש ללימוד אזרחות, "יוצאים לדרך אזרחית" לכיתות י"א-י"ב בהוצאת רכס, מעורר סערה בקרב חברי כנסת ואנשי מקצוע הטוענים כי "הוא מכיל המון אי-דיוקים והטעיות פוליטיות". הספר, אשר יצא לאור בתחילת שנת הלימודים הנוכחית באלפי עותקים ונלמד במאות בתי ספר בארץ, נפסל השבוע על ידי משרד החינוך.

השבוע (ג') התכנסה ועדת החינוך של הכנסת לדיון מיוחד בסוגיה. במסגרת הדיון הוכרז על ידי משרד החינוך כי הוחלט להוציא מתוכנית הלימודים את הספר האמור. אשר כהן, יו"ר ועדת מקצוע האזרחות במשרד החינוך, הציג בדיון הערות רבות שהועברו על ידי שלושה מעריכים לכותבי הספר, אולם הן לא תוקנו.

יוזם הדיון, יו"ר ועדת החינוך ח"כ אלכס מילר מישראל ביתנו, אמר בסיומו: "מדובר בכישלון מוחלט בפיקוח על ספרי הלימוד. נראה כי מטרת כתיבת הספר היא לקדם אג'נדות אישיות של הכותבים, אשר אמורים לפקח על ספרי האזרחות אבל אינם עושים זאת, ובכך נותנים לדעות חשוכות לחדור אל תכני הלימוד. התכנים והליקויים אשר נחשפו באחרונה בספר חייבו את כינוסה של ועדת החינוך, ואני מברך על פסילתו של ספר זה".

גם יוסי לונדין, מורה לאזרחות וראש התוכנית להכשרת מורים להוראת האזרחות במכללת 'אורות ישראל', מברך על פסילת הספר. "זו אמירה חשובה והחלטה תקדימית. במדינת ישראל קיים ויכוח ארוך שנים סביב מהות לימודי האזרחות, ולאחר שנים של הגמוניה ליברלית, ברוך ה' הדברים החלו להשתנות". לונדין מתאר את הספר כאיכותי ברמתו הדידקטית אך כמלא באי-דיוקים והטיות. "לדוגמה, בספר מובא דו"ח גולדסטון בתור ראיה לכך שמדינת ישראל מפרה זכויות אדם, אך למרבה הפלא לא טרחו לתת את תשובת המדינה מנגד. זו שערורייה", אומר לונדין.

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, אשר הורתה על גניזתו של הספר, הסבירה כי "ביצענו תהליך עמוק וקפדני של בדיקה עצמית, גם בנוגע לתהליך אישור הספר וגם בנוגע לתכנים. לצערי, התוצאה היא שאישור הספר הוא תקלה חמורה. הנחיתי להפסיק את השימוש בספר מתוקף אחריותי לציבור הלומדים, ואנחנו מצויים בתהליך של הפקת לקחים פנימית".