בשבע 489: חדשות

נשיא בית המשפט העליון נגד התיקון לחוק יסוד החקיקה

הלל גרשוני , כ"ז בניסן תשע"ב

כותרת: קרדיט: נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, מתח השבוע (ג') ביקורת חריפה על תזכיר חוק יסוד: החקיקה, שהפיץ משרד המשפטים לפני כשבועיים.

על פי נוסחו המוצע של חוק היסוד החדש, חקיקת חוק יסוד תצריך ארבע קריאות ולא שלוש כמו בחוק רגיל. דיון בביטולו של חוק שחוקקה הכנסת בגלל היותו עומד בסתירה לחוק יסוד יוכל להתקיים רק בבית המשפט העליון ובהרכב של תשעה שופטים. בנוסף לכך, החוק המוצע כולל סעיף המכונה 'הוראת התגברות', ולפיה במקרה שבוטל חוק על ידי בית המשפט העליון תוכל הכנסת לשוב ולחוקק אותו לתקופה מוגבלת של חמש שנים, ברוב של 65 חברי כנסת.

בטקס השבעת שופטים אמר השופט גרוניס כי התזכיר הופץ בלא עיון ושיתוף של בית המשפט העליון, ומתח ביקורת על 'הוראת ההתגברות', שההשראה שלה באה מקנדה, שבה בית המחוקקים יכול לבטל פסק דין חוקתי. "זו המצאה קנדית שאינה מוכרת במדינות אחרות", אמר גרוניס. "חשוב גם לציין שהפרלמנט הפדרלי הקנדי מעולם לא עשה שימוש בפסקת ההתגברות. היינו, מעולם לא נחקק שם על ידי הפרלמנט הפדרלי חוק שביטל למעשה פסק דין חוקתי של בית המשפט העליון. כאשר מאמצים הסדר חוקתי, דוגמת פסקת ההתגברות, יש להבינו על רקע התרבות הפוליטית והחוקתית של מדינת המקור".

גרוניס גם מתח ביקורת על כך שהתזכיר הנוכחי סוטה לא רק מן ההסדר הקנדי אלא גם מהצעות שהועלו בארץ בעבר, וביניהן הצעת הוועדה מלפני כשמונה שנים שבראשה עמד שר המשפטים הנוכחי, פרופ' יעקב נאמן, שבה הוראת ההתגברות הצריכה רוב של 70 ח"כים ולא רק 65. "דומה שאותה הצעה יצרה איזון ראוי וטוב יותר בין בית המחוקקים לבין בית המשפט מאשר ההצעה שנתפרסמה לאחרונה", אמר גרוניס.

גרוניס סיכם ואמר כי הצעת החוק מעוררת קשיים לא מעטים, וקרא ל"דיון מעמיק בהצעה, לשיתוף פעולה ולדיאלוג בין כלל הגורמים הרלוונטיים לשם שמירה על כך שהצעת החוק תבצר את משטרנו החוקתי, ולא תהווה בכייה לדורות".

בנאומו של שר המשפטים בטקס התייחס פרופ' נאמן לדברים ואמר כי התזכיר הופץ כדי לקבל את הערות הציבור, וכי "הערות אלה יישקלו בכובד ראש".

בתחילת השבוע הודיע יו"ר הכנסת ריבלין כי יקדם את הצעת חוק היסוד כבר במושב הקיץ הקרוב, והבהיר כי לדעתו היא כורח ודבר מחויב המציאות. ריבלין אמר כי בכוונתו לדון בנושא עם נשיא בית המשפט העליון על מנת להגיע להסכמה על החוק.

 

התביעה מבקשת לשלב במשפט עדויות נוספות נגד הרב אלון

הלל גרשוני

בית המשפט השלום בירושלים הורה השבוע (ב') לדחות את שלב העדויות במשפטו של הרב מרדכי אלון, לאור בקשת הפרקליטות לצרף ארבע עדויות חדשות לתיק בנוגע לשני מקרים שלא נכללו עד כה בכתב האישום, והפרקליטות מבקשת להוסיפם אליו. הדחייה נועדה לאפשר לפרקליטי הרב אלון להגיב לבקשה זו.

בדיון בבית המשפט אמר פרקליטו של הרב אלון, עורך הדין יעקב רובין, כי "יש כוונה לעבות כתב אישום שהוא דל איברים ושעבר שחיטה, כתב אישום שהוא בבחינת פגר מת - ויש כוונה להפיח בו רוח חיים".

על רקע פרסום העדויות החדשות, ארגנו ארבע אימהות של תלמידי הרב אלון עצומת תמיכה ברב. בעצומה נכתב בין היתר: "אנו חשות צער עמוק ומתקוממות כנגד הצגת דמותו של הרב אלון באור מעוות, וכנגד הניסיונות לתת פירוש ציני ומכוער לחיבוקיו... לו היינו צריכות להחליט היום לאן לשלוח את ילדינו - היינו שולחות אותם להתחנך אצל הרב מרדכי אלון, ללא היסוס וללא התלבטות", נכתב במכתב, שזכה לעשרות חתימות של אימהות.

במקביל לכך, פנו בתחילת השבוע כמה מתלמידי הרב אלון אל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, וטענו כי אנשי 'פורום תקנה' היו שותפים בשיבוש הליכי משפט והטיה של גרסת עד, לאחר שלטענתם אחד מרבני הפורום נכח בחקירת העד ואף טרח להסיעו אל החקירה ברכבו ולהתערב בדין ודברים של העד מול חוקריו. מפורום תקנה נמסר בתגובה לדברים כי "התנהגותו של הפורום בכל הנוגע לעדויות במשטרה היתה מבוססת על ייעוץ משפטי והתנהלה תוך גילוי אחריות אזרחית מלאה".