בשבע 489: חדשות

שרי הליכוד זועמים על נתניהו: מצא פתרון לשכונת האולפנה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ז בניסן תשע"ב

שרים בליכוד מפעילים בימים האחרונים על ראש הממשלה בנימין נתניהו מכבש לחצים כדי למצוא פיתרון שימנע את פינוי שכונת האולפנה בבית אל.

הסימנים הראשונים לכך נשמעו ביום שני, באחת הישיבות הסוערות ביותר של שרי הליכוד. השרים הגיעו עם מידע מוקדם לפיו היועץ המשפטי לממשלה אינו מסייע במציאת פיתרון לסוגיית המאחזים בכלל, ולשכונת האולפנה בפרט, בניגוד להבטחות ראש הממשלה בנושא, וזעמו על נתניהו.

שר החינוך גדעון סער דרש לשמוע מה הפיתרון שמתכנן נתניהו בנוגע לשכונת האולפנה. ראש הממשלה השיב כי "מחפשים פיתרון", והדבר לא הניח את דעתו של סער, שאמר כי אם לא יראה התקדמות יפעל לתמוך ביוזמות החקיקה בנושא. הוא טען שבניגוד למקובל, שהדרג המדיני מורה והדרג המשפטי שתחתיו מבצע, כאן הדרג המדיני מורה והיועץ המשפטי עושה ככל העולה על רוחו.

סער גם מתח ביקורת על ההתנהלות בפרשת בית המכפלה, ואמר לראש הממשלה כי יש לקדם פיתרון שיאפשר לתושבים להיכנס לבתיהם, אך ראש הממשלה הסכים רק לומר כי אין כל החלטה חדשה בנושא.

השר ישראל כץ קרא לראש הממשלה להקים ועדת שרים לענייני התיישבות. גם השרים יובל שטייניץ וסילבן שלום מתחו ביקורת על התנהלותו של שר הביטחון ועל אוזלת היד של ראש הממשלה.

השר בני בגין דווקא הזדרז להגן הן על מערכת המשפט והן על שר הביטחון, ואמר כי לזכותו של ברק ניתן לזקוף את אישורי הבנייה הרבים שניתנו בעת האחרונה ביו"ש. נתניהו הזכיר כי בישיבת הממשלה ביום ראשון הבא יביא לאישור הממשלה את הסדרת היישובים רחלים, סנסנה וברוכין, אך השרים לא התרשמו ואמרו כי מדובר ביישובים שהיו מאושרים מזמן, אלמלא הסחבת שנוקטת מערכת הביטחון.

אתמול (ד') הגיע הנושא גם לכנסת, בדיון פגרה מיוחד בו נדונה בין היתר אחת מהצעות החוק להסדרת המאחזים.

ח"כ דני דנון (הליכוד) פתח את הדיון המיוחד בהצעה לסדר ובקריאה "לפטר את שר הביטחון". דנון, שהיה בין יוזמי דיון הפגרה, הוסיף והצהיר כי כבר בפתח מושב הקיץ של הכנסת יגיש הצעת חוק חדשה, לסיפוח כל ההתנחלויות והיישובים ביו"ש לריבונות ישראלית. 

ח"כ אורי אריאל שאל את חבריו המחוקקים: "מה, אתם סמרטוטים של אהוד ברק? הוא ישתמש בשרירות ליבו לא לתת היתר עסקה לבית המכפלה בחברון? זו חרפה לממשלה ולעומד בראשה. זו חרפה להתיישבות וחרפה לחברון. אתם רוצים ללכת בעדר הזה?".

גם כאן נחלץ השר בני בגין להגנת הממשלה ומתח ביקורת על חוק ההסדרה. "אין זו הצעת חוק להסדרת מאחזים. זו הצעת חוק להפקעת מקרקעין פרטיים של ערבים לצורך הקמת יישובים יהודיים. לפי דעתי מוטב לא להניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת", טען בגין.

אמש, אחרי הדיון בכנסת, היה אמור להתקיים דיון בפורום השמינייה בנושא שכונת האולפנה, ודיון נוסף באותו פורום עתיד להיערך בימים הקרובים, במטרה לגבש פתרון מוסכם.

היועץ המשפטי לא מסייע למצוא פתרון שכונת האולפנה

"הממשלה פוגעת בזכויות הקניין"

בינתיים הוגשה לידי ראש הממשלה, השרים וגורמים נוספים המעורבים בנושא המאחזים, חוות דעת שכתב הפרופסור עו"ד שלום לרנר, הנחשב לאחד המומחים המרכזיים בדיני קניין. מהמסמך עולה כי הבעיה היא לא משפטית אלא ממשלתית. לרנר מציין כי מדיניות הממשלה, כפי שהיא משתקפת בתשובותיה לבג"ץ, היא כי "בנייה בלתי חוקית הממוקמת על קרקע פרטית – תוסר" ומנגד "הונחו הדרגים המקצועיים לפעול להסדרת המעמד של מבנים המצויים באדמות מדינה". הוא קובע כי לא ברור מה עומד בבסיס המדיניות המבחינה בין קרקעות פרטיות לאלו של המדינה, ואם מדובר ברצון למנוע פגיעה בזכויות הקניין של ערביי יו"ש, אזי "החלתה באופן גורף, וללא הפעלת שיקול דעת פרטני, עלולה להביא לפגיעה של ממש בזכויות קניין של יהודים וערבים כאחד".

לדברי פרופ' לרנר, מדיניות הממשלה אינה מותירה מרחב לשיקול דעת, ו"נוגדת את עקרונות דיני הקניין החלים בישראל וגם את הדינים המקבילים באיו"ש". הוא מסכם ואומר כי בשל הטענות שהעלה – שאלות מסוג זה צריכות לידון לפני בית משפט אזרחי, ואין להכריע בהן באמצעות צו מנהלי. משרי הממשלה הוא מבקש בתום חוות הדעת לפעול "לעיצוב מחדש של מדיניות ההסרה", כפי שהוא מגדיר את פינוי המאחזים.

בארגוני המתיישבים, שביקשו את חוות הדעת, מציינים כי לפי דברי לרנר עמדת הפרקליטות מבוססת על מדיניות משפטית המנוגדת למדיניות הממשלה ולהחלטה של שריה. הם דורשים מראש הממשלה ומהשרים להתייחס לחוות הדעת הזו כבר בסוגיית שכונת האולפנה, משום שזהות בעלי המקרקעין טרם הוכרעה בהליכים שמתקיימים בימים אלה בבית המשפט המחוזי. "בנסיבות המיוחדות של גבעת האולפנה אין לבעלי המקרקעין שום זכות משפטית לחייב את הריסת המבנים. זהו הדין החל באיו"ש ואין כל הצדקה לסטות ממנו ולחייב את הריסת שכונת האולפנה. לכן, עמדת המדינה כי דין המבנים להיהרס היא בלתי סבירה בעליל", אומרים בארגוני המתיישבים, ומציינים כי כעת הכדור בידיהם של שרי הממשלה, אשר מהם יש ציפייה לפעול מול ראש הממשלה כדי להסדיר את שכונת האולפנה.

 

מתיישבי חברון מאשימים: חילול שבת בחסות הסמג"ד הדתי

חגית רוזנבאום

פציעת ילד, מעצר שווא וחילול שבת על ידי כוחות הביטחון בחברון: מתיישבי חברון מדווחים כי בשבת האחרונה, ילדים ששיחקו סמוך למאהל 'בית המכפלה' הוזהרו על ידי שוטרי מג"ב שלא לגעת בגדר מחסומי המשטרה סביב בית המכפלה. אחד הילדים נגע בגדר וברח, יחד עם שאר החברים. רק ילד אחד נשאר לעמוד והתבונן מן הצד. שוטר מג"ב התנפל עליו, חנק אותו בשתי ידיו, וגרר אותו תוך שהוא אומר "אני אראה לך מה זה לגעת בגדר!". הילד המבועת ניסה להיחלץ וצעק לעזרה. המבוגרים במקום שיצאו מהתפילה דרשו מהשוטר לשחרר את הילד הבוכה, ובתגובה לפת השוטר את ידי הילד בהצלבה, הצמיד אותו לשכפ"ץ שעליו והניף אותו לצדדים. המתפללים ניסו לחלץ את הילד ורק לאחר דקות ארוכות הבין השוטר כי טעה, הרפה מהילד הבוכה בהיסטריה ונתן לו ללכת.

שלושים דקות לאחר מכן עצרה ניידת משטרה ליד שניים מהמבוגרים שהיו באירוע, ושוטר מג"ב שירד מתוכה הורה להם לעלות לניידת באשמת תקיפת שוטר. השניים סירבו לעלות לניידת בשבת והתחייבו להגיע במוצאי שבת לנקודת המשטרה. השוטר הזעיק תגבורת, שלא איחרה להגיע, ובראשה סמח"ט חברון חובש הכיפה, סא"ל שחר ספדה. הוא הודיע לשניים כי הם עצורים כיוון שתקפו שוטר, ושהוא "לא ייתן להפר את החוק". הוא הורה לשוטרי מג"ב להכניס את השניים בכוח לניידת. הם הוסעו בעצם יום השבת לנקודת המשטרה בגוש עציון (ולא למתקן החקירות הרגיל בקריית ארבע). כשהודיעו השניים בתחנת גוש עציון כי אינם מוכנים להיחקר בשבת, שיחרר אותם מפקד התחנה במקום וביקש כי יגיעו במוצאי שבת לחקירה בתחנת קריית ארבע. השניים שוחררו לדרכם בשבת בצהריים ויצאו רגלית לאחד מיישובי הסביבה. במוצאי שבת התייצבו בתחנת חברון לחקירה ושוחררו לאחר דקות אחדות.

מדוברות מחוז ש"י נמסר בתגובה כי שני העצורים סירבו לחלופה שהוצעה להם בנקודת המשטרה ליד מערת המכפלה, ועל כן הוסעו לחקירה במשטרת המרחב. זאת לאחר שנחשדו בתקיפה, לפי עדות שוטר מג"ב. בדוברות הדגישו כי על מנת להתחשב ברגשותיהם הדתיים של השניים, הסיע אותם נהג דרוזי לתחנת המשטרה.

מדוברות מג"ב לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.