בשבע 490: יוצאת אל האור

עם טקסטים בעלי עומק, עיבודים מושקעים וקצת עזרה מר' נחמן – אלבום הבכורה של מאלי רייכלסון משדר עוצמה ואמונה

נעמי האיתן , ד' באייר תשע"ב

קרדיט: כותרת: משנה: אינפ': 'אלי הטוב', מאלי רייכלסון

כיתוב תמונה: באווירה צפתית. 'אלי הטוב'

כשרייכלסון מדברת על האור שבלב, על הקרבה להשם ועל הכוחות הטמונים באישה היהודייה, שומעים שהיא מתכוונת לכל מילה. אולי מספיק להבחין באולפן ההקלטות שבו הוקלט האלבום, כדי להבין את מקור הכוח והחיות של האישה הצעירה הזו. אם הדיסק עדיין לא בידכם, אצטט לכם מתוך העטיפה: "הוקלט באולפן הקלטות נחל נובע, קרית ברסלב, צפת". ואם זה לא היה מספיק ברור אז הנה עוד ציטוט: "תודה לרבי נחמן מברסלב הקדוש שזיכה אותנו לאור הגדול – התבודדות, ושנזכה על ידי כך לגאולה שלמה". הדברים האלה אינם באים, חס ושלום, להוריד מההערכה כלפי מאלי רייכלסון או כלפי אלבום הבכורה שלה, אלא להיפך. העוצמה והדביקות הגדולה שבה מוצאות את דרכן אל השירים ואל המוזיקה בצורה שראויה להערכה.

מאלי רייכלסון התחילה את דרכה האמנותית בתחום המשחק בכלל, אבל מהר מאוד הבינה שהייעוד שלה בעולם מתבטא דווקא במוזיקה. היא מלמדת ומופיעה, בפני נשים בלבד, וגם על אלבום הבכורה שלה, 'אלי הטוב', מודפסת ההנחיה שהאלבום מיועד לנשים בלבד. ראוי לציין מימד נוסף של נושא הצניעות – גם אם תדפדפו בכל דפי החוברת המצורפת לא תראו את פניה של היוצרת, מקסימום את המטפחת.

מאלי לא הסתפקה בהלחנה ובשירה, אלא גם כתבה את כל הטקסטים של השירים, פרט כמובן למילים מתוך המקורות. היא שרה על ההודאה להשם, על החלומות לעתיד, ובעיקר על הלב שרוצה להיפתח, להרגיש ולצאת מהמחנק שהוא נמצא בו. שיר מאוד מיוחד מחבר את הטקסט של 'לכה דודי' יחד עם מילותיה של מאלי עצמה, ומתפלל על ירושלים שתקום מתוך ההפיכה, ותחזור להיות ירושלים של זהב ושל קודש.

הכתיבה של מאלי מאוד מוקפדת, ויש בה הרבה עומק. נדמה לי שיהיה זה חבל לשמוע את השירים מבלי להתמקד במילים, שהיו ראויות לצאת אפילו כקובץ שירה בפני עצמו. הנה דוגמה קטנה ומאוד מייצגת: "השחר כבר האיר על הרי המדבר השחומים, מזכירים לי ניגון שלא שמעתי מעולם, השמש שוקעת מול פני, מכתיבה לי מילים, מילים כאלה שלא כתבתי אף פעם...".

את העיבודים המוזיקליים עשתה מאלי יחד עם יונתן צארום, והתוצאה בהחלט מושקעת ומיוחדת. שנתיים של עבודה והמון משאלות לב הושקעו באלבום הבכורה, ולא נותר אלא לאחל לה שתצליח להגשים את כל מה שביקשה בשירים, לעצמה ולעולם כולו.

'אלי הטוב', מאלי רייכלסון