בשבע 490: בשביל זה יש חברים

בתוך עשרה ימים בלבד ליווה חננאל אלרן את שתי סבתותיו למנוחת עולמים.

שמואל אדלמן , ד' באייר תשע"ב

 הסבתא רות אלרן ז"ל נפטרה לאחר מאבק ארוך במחלה קשה והסבתא רבקה גרוסברג ז"ל נפגעה כהולכת רגל בתאונת דרכים, ולאחר חודשיים נפטרה.

בביתן של שתי הסבתות הצטברו תרופות רבות שנותרו ללא שימוש. "החלטתי שלעילוי נשמתן של הסבתות נעביר את התרופות הללו למי שזקוק להן", מספר חננאל. אחרי חקירות וחיפושים הוא מצא את 'חברים לרפואה', ארגון שהוקם לפני כתשע שנים במטרה לסייע לחולים ולנכים במצוקה. בין פעילויותיו מסייע הארגון באיסוף תרופות והעברתן לזקוקים להם, כפי שמסביר יו"ר הארגון, יחיאל לנדמן: "בבתים רבים בישראל נזרקות לפח תרופות שאינן בשימוש, בשווי כולל המוערך בכ-150 מיליון שקלים בשנה. בעזרת מאמץ קטן יכולות תרופות אלו לסייע לאלפי חולים השרויים במצוקה כלכלית ואף להציל חיים".

התרופות עוברות בדיקה של רוקחת מוסמכת וניתנות רק לאחר אישורים מתאימים ומרשם רופא תחת פיקוח מקצועי. בחמש שנות הפעילות האחרונות של פרויקט 'ניתוב תרופות' נמסרו באמצעותו לחולים נזקקים תרופות בשווי מוערך של 60 מיליון שקלים. בשנת 2010 לדוגמה, קיבל הארגון יותר מ-200,000 מארזי תרופות מ-40 נקודות איסוף הפזורות ברחבי הארץ. מדי חודש נשלחים מהארגון למעלה מ-1,500 משלוחי תרופות, וכ-300 מתנדבים עוסקים בפעילות ניתוב התרופות.

חננאל, הלומד בישיבת 'מעלה אליהו' בתל אביב, הקים נקודת איסוף בדירת מגוריו בעיר. מה שהתחיל מקופסת תרופות קטנה אחת הפך עם הזמן למאגר יקר. "בשבוע שעבר הגיע אלי אדם שמסר חבילה של כמה קופסאות המכילות תרופות. מחירה של כל קופסה הוא 1,500 שקלים. שווי התרופות שהגיע אלי עומד כבר על עשרות אלפי שקלים, ולכל קופסה שמגיעה יש משמעות רבה למי שמקבל אותה בסופו של התהליך".

לאור ההצלחה האישית מנסה חננאל לקדם כעת יוזמה של 'מבצע מכפיל', ולצרף למעגל המתנדבים אנשים נוספים. "אני קורא לכל מי שיכול להיכנס לאתר האינטרנט של 'חברים לרפואה' וליצור קשר על מנת להקים בביתו נקודת איסוף".

יו"ר הארגון מברך על היוזמה ואומר ל'בשבע' כי "ימי ספירת העומר שבהם מציינים את מותם של תלמידי רבי עקיבא מתאימים מאוד לחיזוק בנושאים של בין אדם לחברו וכבוד הבריות. במאמץ קטן ניתן לסייע למשפחות רבות שנאלצות להתמודד עם עלויות כספיות גבוהות של תרופות".