בשבע 490: שטח מגזרי

חדשות המגזר הדתי

רבקי גולדפינגר , ד' באייר תשע"ב

תלמידי אמי"ת צפת מאמצים קברי חיילים אלמונים

תלמידי כיתה ז' מבית הספר אמי"ת בצפת יצאו השבוע לפרויקט 'אמץ חייל אלמוני', אשר במהלכו אימצו תלמידי הכיתה חלקת קברים שלמה של חללי מלחמת העצמאות שנפלו על כיבוש העיר. הפרויקט נולד כתוצאה ממידע שהגיע לידי רכז החינוך הערכי בבית הספר, ועל פיו קברים אלו נשארים מדי שנה מיותמים בטקסי יום הזיכרון לחללי צה"ל.

תלמידי הכיתה קיבלו על עצמם לשמר ולאמץ קברים אלו. וכך, בליווי הצוות החינוכי, ירדו התלמידים אל בית העלמין הצבאי ושם עמלו וניקו את המצבות ואת השטח סביב. גבריאל סופר, אחד התלמידים שעמל זמן רב על ניקיון קברו של חלל צה"ל דוד (אודי) חסין הי"ד, אשר נפל בקרב בחודש אדר התש"ח בהיותו בן 19 בלבד, אמר כי הוא רואה בכך זכות גדולה שנפלה בחלקו: "אני מרגיש שאני חייב לו תודה על שמסר את נפשו רק כדי שאחיה כאן בצפת". מאיר יושעי, מנהל בית החינוך אמי"ת צפת, אומר כי מדובר בחינוך לעשיית חסד אמיתי: "זו מצווה וזכות לתת משהו קטן מעצמנו למען מי שנתנו את הכל למען המדינה".

ביום רביעי, יום הזיכרון לחללי צה"ל, החל משעות הבוקר, כאשר פקדו רבים מתושבי צפת את קברי יקיריהם, עמדו תלמידי הכיתה המדעית של אמי"ת נרגשים ליד הקברים שנשכחו בחלוף השנים, ובליבם הערכה לאותם חיילים אלמונים אשר מסרו את נפשם למען עם ישראל.

 

שר החינוך הבטיח להגדיל את התמיכה בפעילות 'מכון מאיר'

שר החינוך גדעון סער התארח השבוע (א') בישיבת 'מכון מאיר' כאורחו של ראש הישיבה הרב דב ביגון וצוות הרבנים. הרב ביגון ערך לשר החינוך סיור בבניין החדש של הישיבה, במהלכו ביקר באולפנים של 'ערוץ מאיר', באולפן העברית המיועד לעולים חדשים ובבית המדרש של הישיבה. השר התרשם מהפעילות המגוונת של הישיבה והבטיח שבנוסף לסיוע הקיים של משרד החינוך, ידאג להרחיב את הסיוע לאולפן לעברית ואף התחייב לבחון שיתוף פעולה של אתר מכון מאיר, המשדר תכנים חינוכיים ותורניים רבים, עם משרד החינוך.

ראש הישיבה הרב דב ביגון אמר כי "יש לנו שר חינוך שמחובר למדינת ישראל ולתחייתה, שר חינוך שמביא תלמידים לירושלים ולחברון ומנחיל את המסורת לעם ישראל". שר החינוך מצידו אמר כי "יש רצון עז בציבור הרחב, כמעט של כל האוכלוסייה, להכיר ולדעת לעומק את ערכי היהדות. במכון מאיר נותנים את הכלים להכיר ולהבין את יסודות האמונה היהודית. לשילוב התרומה למדינה והתפיסה החינוכית כמו שבא לידי ביטוי במכון מאיר, יש חשיבות מיוחדת".

 

'מרוץ האביב': אצנים מקצועיים במקצה ראשון בשומרון

ביום שישי האחרון התקיים 'מרוץ האביב' לזכרו של גלעד זר הי"ד, שנרצח לפני עשור בפיגוע ירי ליד קדומים. המרוץ התקיים בחטיבת השומרון (בה"ד 3) במשותף לקהל הרחב ולחיילי צה"ל מיחידות מובחרות. האירוע היה במעמד ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ומח"ט שומרון אל"מ נמרוד אלוני. בין הרצים השתתפו גם אצנים מקצוענים, אשר הגיעו לראשונה לרוץ בשומרון ונהנו ממזג אוויר נוח ומנוף עוצר נשימה של רכס איתמר.

ציר המרוץ היה בין היישוב איתמר לחטמ"ר שומרון וכלל מקצים שונים. הוריו של גלעד זר הי"ד, משה ויעל זר, אשר חגגו יומיים קודם את טקס ברית המילה של ניניהם - זוג תאומים, התעקשו גם הם להשתתף בפועל במרוץ לזכר בנם גלעד הי"ד והיו נרגשים מהמעמד.

 

שיעור לנשים יהודיות בדרום אמריקה בשידור ישיר מהכותל

עשרות נשים יהודיות מקהילות מרוחקות בארצות דרום אמריקה נרשמו לאחרונה לשמיעת שיעור בשידור ישיר מהכותל המערבי לכבוד יום העצמאות. זאת במסגרת המיזם "SOUL TRAIN" מיסודו של מכון 'שם עולם' בכפר הרוא"ה.

השיעור המיוחד בנושא נשים וארץ ישראל התקיים ביום ג' והועבר היישר מהכותל המערבי לדרום אמריקה. בין המקומות שאליהם הועבר השידור: קנקון שבמקסיקו, לימה בפרו, קיטו באקוודור, ריו דה ז'נרו בברזיל, קוריינטה בארגנטינה, גואטמלה סיטי ועוד.

לדברי מנהל התוכנית, מוטי איזק, "הפרויקט החל לפני למעלה מעשור בפיילוט שנערך בחמש קהילות קטנות במערב ארה"ב, ובזכות הצלחתו הורחבה הפעילות לכשלושים קהילות בארה"ב, קרואטיה וסרביה וכן לקהילות בדרום אפריקה, זימבבווה ונמיביה. היבשת החדשה בה החלה לאחרונה פעילות 'ציפור הנפש' היא דרום אמריקה". המשותף לקהילות הללו, מסביר איזק, הוא ריחוקן ממרכזים יהודיים, כאשר המפגש עם אנשי 'ציפור הנפש' הוא לאחר התרחקות מהזהות היהודית ומהקשר למדינת ישראל. "בזכות הפרויקט חברי הקהילות שבים ומתחברים אט אט חזרה לשורשים", דברי איזק.

 

נחנכו מודל קבר הורדוס ומבואה חדשה בגן הלאומי הרודיון

בטקס שנערך השבוע (א') בגן הלאומי הרודיון שבגוש עציון, נחנכו מבואה חדשה למבקרים ומודל של מצבת קבר הורדוס, אשר מתנשא לגובה של ארבעה מטרים. הקבר עוצב על פי שרטוטיו ורשימותיו של פרופ' אהוד נצר ז"ל, מבכירי הארכיאולוגים במדינת ישראל אשר היה מחוקרי האתר ומי שחשף את קבר הורדוס במקום.

השר להגנת הסביבה, ח"כ גלעד ארדן, הדגיש בטקס כי הוא רואה בשחזור קבר הורדוס צעד נוסף בהתפתחות העצומה שעובר המקום. "מבין כל מחוזותיו המפוארים בחר הורדוס להיקבר דווקא בגוש עציון, בחירה המלמדת על מיקומו הייחודי של ההרודיון בנקודה שמחד צופה אל המדבר ומאידך משיקה לבירה ירושלים", אמר ארדן.

יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין סיפר כי את תשעה באב הראשון שלו בישראל עשה על ההרודיון כאקט חינוכי ומעצב. ח"כ אלקין אף התייחס לבנייה הבלתי חוקית למרגלות ההרודיון והדגיש כי קיימת חשיבות להמשיך את החפירות גם שם: "מדברים הרבה על בנייה בלתי חוקית, אך בגן הלאומי למטה יש בנייה על הארמונות של הורדוס לשעבר, ואני מקווה שנוכל בהקדם להעמיד שם גדר".

ח"כ עתניאל שנלר בירך את הממשלה: "אני חושב שזכינו לממשלה שמגינה על הקשר החשוב מאוד של העם הזה לארץ ישראל, כי זה התמצית וזה היסוד שלנו. אני רוצה לברך את הממשלה הטובה שיש לנו בהקשר הזה".

 

בכירי הפועל המזרחי בסיור תמיכה בשומרון

חברי מזכירות הסתדרות הפועל המזרחי וראשי ועדי העובדים בראשותו של המזכ"ל, אבי סולימן, סיירו השבוע (ב') ביישובי השומרון בהדרכתם של בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, ובועז העצני. מטרת הסיור היתה להראות לראשי הארגון, המונה עשרות אלפי עובדים מהמגזר הדתי-לאומי, את חשיבותו של השומרון מבחינה אסטרטגית ולאומית.

ראשי הוועדים ונציגי ההסתדרות ביקרו בברקן, אלון מורה, גבעות עולם, איתמר, הר ברכה ורחלים, וגילו כי בכל אחד מהיישובים קיימת תנופת בנייה, רוח צעירה ויזמות עסקית. גרשון מסיקה הודה לראשי ההסתדרות על הביקור החם. מזכ"ל הסתדרות הפועל המזרחי, אבי סולימן, אמר: "אנחנו כחברי הסתדרות הפועל המזרחי, בנים ובני בנים של אלה שהיו הראשונים להקים יישובים ברחבי הארץ, קיבוצים דתיים ומושבים, יודעים בוודאי מה זה להפריח את השממה. אנו כנציגים של ארגונים מהציבור הדתי-לאומי יודעים שחבל ארץ זה הוא חלק בלתי נפרד מארץ ישראל. חבריי ואני קוראים לראשי ועדי העובדים המשתייכים להפועל המזרחי לבוא ולבקר בשומרון".

 

מבזקים:

טקס הדלקת נרות המוני בערב יום הזיכרון

אלפים הדליקו בליל יום הזיכרון נרות לזכר הנופלים יחד עם המשפחות השכולות. טקס הדלקת הנרות 'זוכרים שרים ומספרים' התקיים באירוע בבריכת הסולטן בירושלים בהשתתפות אלפי אזרחים, תלמידים, חניכי תנועות נוער, חיילים, משפחות שכולות ונציגי ציבור.

 

תפילה חגיגית בכותל המערבי בליל יום העצמאות

ביום ד', ליל יום העצמאות, נערכה ברחבת הכותל תפילה המונית חגיגית וריקודים לכבוד יום העצמאות. האירוע, שנערך זו השנה השנייה, התקיים במעמד רבנים, אישי ציבור ומשתתפים מכל הארץ, והופק על ידי תנועת 'רעננים', ארגון הקהילות הצרפתיות בישראל וארגון הCNEF ובשיתוף עיריית ירושלים.

 

פאנל בישיבת נחלים על דרכה של מדינת ישראל

לקראת יום העצמאות אירחה השבוע (ב') ישיבת בני עקיבא נחלים פאנל בנושא "הזו המדינה עליה חלמנו?", בהשתתפות ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, ח"כ אריה אלדד, הרב זאב קרוב והרב עמנואל תהילה. הפאנל נערך כחלק מפעילות כוללת של "עשרת ימי הגאולה" ברצף שבין יום השואה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות.

 

מסע אופניים בגוש עציון

עמותת 'משקפת' מארגנת מסע אופניים שייערך למחרת יום העצמאות, ביום שישי הקרוב. במסגרת מסע האופניים ירכבו המשתתפים החל מעץ האלון הבודד שבגוש עציון, ימשיכו לדרך האבות ויסיימו בניקבה. המסלול מותאם למשפחות כך שגם ילדים יכולים לקחת חלק בחוויה.