בשבע 491: קול ישראל

למרות גילו הצעיר, ישראל עמר יודע לשיר ולרגש תוך איזון בין מקצועיות לתמימות ילדותית

אמציה האיתן , י"א באייר תשע"ב

את יום העצמאות האחרון החלטתי לנצל עד הסוף. במקביל למנגל (שאלה לא פשוטה האם יוצאים ידי חובה במנגל חשמלי) ולצעידה ברחבי השומרון, הקשבתי קשב רב לאלבום החדש של ישראל עמר "ביום ההוא". מדוע אני משתף אתכם בחוויה הזו בימי הספירה? מכיוון של"ג בעומר כבר עומד בפתח, וכדי שלא נישאר בלי מוזיקה חדשה בכלינו, יש להיערך לכך מבעוד מועד.

מדובר בילד שבקושי חגג יום הולדת שתים עשרה, וכבר הצליח לזכות במקום הראשון בתחרות "כוכב יהודי נולד" האמריקאית (באנגלית זה נשמע יותר טוב). אין לי מושג מאיפה הילדים האלה משיגים תקציבים כדי להפיק אלבומים מהוקצעים וכל כך מושקעים, אבל כל עוד הנהנה העיקרי הוא אנחנו, המאזינים, אין לי סיבה להלין על כך.

הייחוד בשירתו של ישראל עמר הוא השילוב בין זמר בעל קול נהדר, והיכולת עדיין לשמור על תמימות ילדותית. ישראל לא מנסה "לעשות רוח" ביכולת הווקאלית שלו, אלא פשוט מנצל את המתנה שקיבל מבורא העולם כדי לשמח אותנו, ועוד יותר מכך לרגש את המאזין הקשוב. נו טוב, הוא עדיין לא הצליח להיפטר מהמנהג להצטלם לאלבום כשפניו כלפי מעלה וידיו פרושות בתחינה מכל הלב (במקרה עבר שם צלם כשהוא התפלל מנחה ותפס אותו בתמונה אופיינית...) ובעמוד הבא הוא עומד כשידו בכיסו והחליפה מונחת ברישול מוקפד על כתפו. אבל בואו נפתור זאת בכך שהמפיק לחץ עליו להצטלם כי "כך כולם עושים, וזה מוכר טוב". העובדה החשובה יותר היא השירה של ישראל, שיכולה לפתוח שערי שמיים. לא בגלל העוצמה הגדולה שלה, אלא בגלל הנשמה והרגש הטבועים בה.

זה המקום להכיר תודה למי שהלחין את רוב השירים באלבום – איצי וולדנר. מלחין מוכשר ופורה שהחיבור בינו לבין ישראל עמר הצעיר מתברר כשילוב מנצח.

יש גם שירים קצביים ושמחים, ואפילו לא רעים כלל, אבל היופי הגדול של האלבום הזה טמון בשירים השקטים. קחו למשל את "תן ברכה", שלוקח את המילים "ריבונו של עולם" למקום הכי נוגע. יכולתי לשמוע שוב ושוב את השיר "ברכת כהנים", ביצוע מרגש ויפהפה למילים הנצחיות. ואפילו בונוס למאזינים שמחוברים יותר להברה הספרדית – בשיר הזה הוא מוותר על ההברה האשכנזית, דבר שיכול לחבר אותו לקהל רחב ומגוון. דואט מעניין ויפה של ישראל עמר עם ישי לפידות תוכלו לשמוע בשיר "תודה", עם המילים המקוריות של שמואל יונה, והלחן שגם הוא מפרי עטו של איצי וולדנר.

לא אוכל לעבור בשתיקה על ציטוט שגוי של שני פסוקים מספר התהילים ברצועה השביעית. הנה לכם חידון קטן – מצאו שתי טעויות כתיב חמורות בציטוט שלהלן: "השלך על השם יהוך והוא יכלכלך, ויתענג על השם ויתן לך משאלות לבך". מה כבר ביקשתי? לפתוח ספר תהילים לפני שמדפיסים את החוברת של הדיסק בכל כך הרבה עותקים. 

לסיכום, "ביום ההוא" של ישראל עמר, הוא אלבום בכורה ברמה גבוהה, מרגש מאוד, ואני כבר מצפה לאלבום הבא, לפני שיתחלף לו הקול.

'ביום הוא', ישראל עמר

 

seret@etrog.tv