בשבע 491: כשהקיבוץ פגש את אומן

בכלי התקשורת כבר ניתן לשמוע את צחצוח החרבות לקראת מערכת הבחירות הקרבה.

שמואל אדלמן , י"א באייר תשע"ב

השסע בין דתיים לחילונים יעמוד כנראה בעין הסערה וינקז אליו ליבוי יצרים ושנאה, ככל הנראה לא רק מצידו האחד של המתרס. טוב לגלות שגם בימים של קיטוב וניכור, יש מי שמנסה לפעול לחיבור ולגישור בין חלקים שונים בעם. אחד מהגופים הללו הוא ארגון 'איילת השחר' שהוקם לפני כעשר שנים על ידי קבוצת פעילים בראשות הרב שלמה רענן, במטרה להגביר את הזהות היהודית וליצור גשר בין חלקי החברה הישראלית. בין השאר מפעיל הארגון מיזם ענק תחת השם 'חברותא', בו מתקיימים מדי שבוע מפגשים טלפוניים בין חילונים לדתיים וחרדים. במיזם זה פעילים למעלה מ-16,000 חברים. כמו כן יוזם ומפעיל הארגון מנייני תפילה בעשרות קיבוצים בימים הנוראים.

בתקופה האחרונה מחבר הארגון בין קיבוצים המבקשים לארח דמויות מוכרות מן הציבור הדתי, לבין שורה של אישים מכובדים בעלי שם, כדי לקיים דיאלוג והיכרות ראשונית עם העולם התורני תוך כדי חוויית השבת. "חשוב לנו להגיע דווקא למקומות האלו", מסביר הרב רענן, "ישנם קיבוצים שעלו לקרקע לפני 80 שנה, ומאז ועד היום המפגש שלהם עם העולם הדתי כמעט ואינו קיים. הדור הצעיר שבקיבוץ מאוד מעוניין להכיר ולא תמיד יודע אל מי לפנות. למען האמת יש להודות שגם בציבור הדתי יש לעיתים רתיעה וחשש ממפגשים מעין אלו".

לאחרונה נערכה בקיבוץ דפנה הצפוני שבת יוצאת דופן, שכללה מפגש עם חתן פרס נובל  הפרופ' ישראל אומן וקיום תפילות מסודרות. את ספר התורה וכמה חברים למניין הביאו הרב רענן ושרגא גבהרד, חברי העמותה, ממרכז הארץ. השבת כללה מפגש לפני שבת, עונג שבת בליל שבת ומפגשים נוספים במהלך השבת. הרצאותיו של אומן שהחלו בנושאים מתמטיים כמו תורת המשחקים, גלשו גם לשאלות על מדע ואמונה ועל יחסי דת ומדינה. "הופתענו מההיענות", מספר הרב שלמה רענן, "חברי קיבוץ באו, שאלו ושמחו להשתתף. בין הבאים לתפילה שהתקיימה במועדון הקיבוץ היו גם כמה חברים ותיקים בני למעלה מ-70, שעבורם היתה זו הפעם הראשונה לעלות לתורה. "עבורי זו היה חוויה מרגשת", אומר עוזי, "אני כבר לא צעיר ומעודי לא עליתי לתורה". כיאה לחתני בר מצווה טריים לוותה העלייה לתורה בשירת סימן טוב ומזל טוב". בין שבילי הקיבוץ ניגשו כמה חברים לרב רענן והודו לו על היוזמה. "חייבים להמשיך ולקיים מפגשים מעין אלו", מסביר חבר הקיבוץ, "זו האפשרות היחידה לעצור את הקרע ההולך ומעמיק בחברה הישראלית".