בשבע 491: חדשות

הולכים לבחירות: נתניהו בעד ה-4 בספטמבר

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ב

הכנסת תחליט ככל הנראה בשבוע הבא על פיזורה. אתמול (ד') קיים יו"ר הכנסת ראובן ריבלין מפגש עם ראשי הסיעות השונות ומהם הבין כי לפחות שתיים מסיעות האופוזיציה יגישו ביום שני הצעת חוק לפיזור הכנסת, וסיעות הקואליציה מתכוונות לתמוך בה. על פי כל ההערכות הכנסת תפוזר עד לסוף השבוע הבא. למרבה ההפתעה, לא רק סיעות מרצ והעבודה הגישו הצעות חוק לפיזור הכנסת, אלא גם זאב אלקין, יו"ר הקואליציה הניח הצעה דומה משלו, וכך באופן יוצא דופן תבקש הקואליציה לפזר את עצמה.

בליכוד מעדיפים את ה-4 בספטמבר, שבועיים לפני ראש השנה, כמועד לבחירות – ולדעה זו מצטרפים גם בישראל ביתנו. המפלגות החרדיות מצדדות דווקא בעמדתו של יושב ראש האופוזיציה שאול מופז שמדבר על 16 באוקטובר, אחרי החגים.

מופז עצמו עסוק גם בבעיות של מפלגת קדימה. יושבת הראש היוצאת, ציפי לבני, הודיעה השבוע על פרישתה מהכנסת, אבל נזהרה מלהכריז על פסק זמן מהחיים הפוליטיים. "עקרונותיי וערכיי מחייבים אותי בעקבות תוצאות הפריימריז לעזוב את מפלגת קדימה. אני עוזבת בשלב זה את הכנסת אבל לא פורשת מהחיים הציבוריים", הכריזה לבני ועוררה גל של שמועות במערכת הפוליטית. מקורביה של לבני אמרה כי היא לא תרוץ בבחירות הקרובות, אבל שורה של חברי כנסת מקדימה, החוששים שיאבדו את מקומם בבחירות הקרובות, שוקלים להתפלג מהמפלגה ולהעמיד בראשם את לבני.

בשורה פוליטית נוספת שטמן בחובו השבוע האחרון: המפלגות הדתיות נערכות לריצה משותפת, לפחות על פי ההצהרות של שני הצדדים. יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) הודיע אתמול (ד') בנאום במליאת הכנסת כי האיחוד עם הבית היהודי קרוב מתמיד. "בשבוע הבא נקיים מסיבת עיתונאים משותפת לבית היהודי ולאיחוד הלאומי ובה נכריז יחדיו באופן רשמי על ריצה משותפת בבחירות הבאות עלינו לטובה", אמר כצ'לה והוסיף: "אין חולק היום על כך שהציבור הדתי הלאומי מוביל בשדות החינוך, הביטחון וההתיישבות. הציבור הענק הזה משווע לחבירה יחדיו של נציגיו בכנסת על גווניהם השונים השואפים לאותה מטרה ובוערת בקרבם אהבה לעם ישראל, לתורת ישראל ולארץ ישראל. בכנסת הבאה נוביל את הקו האיתן הזה בתוך הממשלה כמפלגה דו-ספרתית".

בשל הקדמת הבחירות נערכים לשינוי מועדי הפריימריז בבית היהודי. יושב ראש ועדת המיפקד, הרב דני טרופר, שלח מכתב לחברי הסיעה ובו כתב: "תאריך הבחירות לכנסת טרם נקבע אבל אם התאריך יהיה בתחילת חודש ספטמבר, אנחנו באמת נהיה בלחץ. שני דברים ברורים לנו: אסור לבטל את המיפקד והפריימריז... מצד שני יש גבול לכמה שניתן לצמצם את תקופת המיפקד ולהשאירו אמין ואפקטיבי".

 

המשטרה: 40 אחוזים מהפשיעה בתל אביב מקורה במסתננים

ניצן קידר

גוברת המתיחות בשכונות דרום תל אביב בין התושבים הישראלים לבין המסתננים מאפריקה: משטרת מרחב יפתח עצרה תושב תל אביב כבן 20, המתגורר בשכונת שפירא, בחשד שהשליך בסוף השבוע שעבר בקבוקי תבערה לעבר דירות של מסתננים בשכונה. החשוד נחקר באחרונה גם על השלכת ביצים לעבר מסתננים. ביום שישי שעבר הוגשה תלונה במשטרה, לפיה שתי דירות של מסתננים, שבאחת מהן פועל גן ילדים, הותקפו בבקבוקי תבערה. איש לא נפגע.

לאחר האירוע קיימו ארגוני שמאל בשכונה הפגנה שהרגיזה מאוד את התושבים, שערכו בתחילת השבוע הנוכחי כנס חירום במרכז הקהילתי. קרוב ל-200 תושבים השתתפו בישיבה, שהידרדרה מהר מאוד לטונים גבוהים ולחילופי האשמות. קבוצה גדולה של תושבים, אליה הצטרף גם ח"כ מיכאל בן ארי, דרשו לסלק את המסתננים מהאזור, ולקיים פעילות רצינית נגד הפשיעה ההולכת וגואה בקרבם. מנגד, כמה פעילי שמאל ביקשו להגן על המסתננים אך גרמו לזעם רב יותר. תושבי השכונה מספרים כי הם זועמים דווקא על רשויות האכיפה ונציגי החוק, שאינם עושים דבר כדי לטפל בבעיה. הם גם סיפרו כי השלכת בקבוקי התבערה בוצעה בעקבות כמה אירועים בהם הטרידו מסתננים נשים וילדים, ואף ניסו לפגוע בהם.

אל טענות התושבים מצטרף נתון מטריד מאוד שפורסם השבוע על ידי המשטרה, לפיו כ-40 אחוזים ממקרי הפשיעה שנחקרו בתל אביב באחרונה בוצעו על ידי נתינים זרים, רובם על ידי המסתננים עצמם. מדובר בנתון משמעותי מאוד ביחס לכמות המסתננים באזור תל אביב. גורמים במשטרה אומרים כי ברור שיש לטפל בתופעה, אך קשה מאוד להתמודד עם אנשים שאין להם תעודת זהות, שמצויים בבריחה מתמדת וגם כשהם נתפסים יש קושי לתקשר עימם.

 

פעילי מר"צ התקבלו בגבעת האולפנה בשתייה ועוגיות

שלמה פיוטרקובסקי

שופטי בג"ץ, הנשיא אשר גרוניס, השופטת עדנה ארבל והשופט יורם דנציגר, העניקו בראשית השבוע למדינה ארכה של 60 יום להצגת עמדה מעודכנת בנוגע למצבם של שני שלדי בתים במערב היישוב בית אל. מדובר בשלדי בתים שנבנו על קרקע שנתפסה על ידי צה"ל לפני עשרות שנים, זאת בדומה לקרקע עליה בנויים מרבית בתי היישוב. לאחרונה אף התברר כי שני שלדי הבתים מצויים בתחום תוכנית המתאר של היישוב בית אל. אולם בדיונים הקודמים בבג"ץ טענה המדינה כי מכיוון שלא נעשה דבר עם הקרקע במשך השנים היא נחשבת כיום לקרקע פלשתינית פרטית שאסור לבנות עליה. לאור זאת התחייבה המדינה להרוס את שני שלדי הבתים, אולם בסוף השבוע שעבר חזרה בה מהתחייבות זו.

המדובר בבג"ץ נוסף שהוגש נגד בנייה ביישוב בית אל, ואשר איננו קשור (לפחות לא בקשר ישיר) לבג"ץ בנוגע לבתים בגבעת האולפנה. למרות זאת, גם נשיא העליון, השופט גרוניס, התבלבל מעט בראשית הדיון, וביקש מנציגת המדינה להסביר לו באילו בתים מדובר כעת ומה הקשר ביניהם ובין בתי גבעת האולפנה. נציגת הפרקליטות הציגה בפני השופטים תצלום אוויר של היישוב, בו נראות שתי השכונות משני צידיו של הישוב, וביקשה (בדומה לבקשה בעניין גבעת האולפנה) לקבל ארכה על מנת לבחון את סדרי העדיפויות מחדש בכל נושא הריסת הבנייה ביו"ש. השופטים ניסו להבין באיזו בחינה מחדש מדובר, ולאור תשובתה של נציגת הפרקליטות החליטו להעניק למדינה 60 יום במקום 90 הימים שביקשה. בקשה דומה הוגשה כאמור גם בנוגע לשכונת גבעת האולפנה, אשר על פי התחייבות המדינה היתה צריכה להיהרס כבר במהלך השבוע האחרון. בבקשה זו ידונו השופטים בקרוב.

אולם בעוד בחוגי המתיישבים התקבל שינוי עמדת המדינה בסיפוק, הרי שבמחנה השמאל התעורר זעם רב. ביום שלישי השבוע הגיעו ליישוב בית אל כ-15 פעילי תנועת מר"צ, ובראשם יו"ר המפלגה זהבה גלאון וח"כ אילן גילאון, על מנת למחות על דחיית הרס בתי גבעת האולפנה. המשטרה, שחששה מעימותים בין פעילי מר"צ לתושבי היישוב, חסמה את האוטובוס של הפעילים בכניסה ליישוב. הפעילים התעמתו תחילה עם השוטרים, אולם לאחר מכן הותר להם להיכנס למשך זמן קצוב ולהפגין בגבעת האולפנה. כאשר הגיעו הפעילים למקום הם הופתעו למראה קבלת הפנים הלבבית לה זכו מהתושבים, אשר קיבלו אותם בחיוך ואף הציעו להם שתייה קרה ועוגיות. ראש המועצה, משה רוזנבוים, אף ניגש לח"כ גילאון ואמר לו: "תודה שבאתם, חיזקתם אותנו, עד עכשיו באו לכאן רק מהימין, עכשיו זה גם מהשמאל".

 

מבזקים

ערוץ 10 השעה את כתבת המשפט בירושלים, סיוון כהן, לאחר שזו שידרה כתבה על חטיפת ילדה בדיסניוורלד, אשר התבררה לבסוף כמיחזור של אגדה אורבנית. מבירור שנערך עלה כי ככל הנראה הוטעתה כהן על ידי הורה מתחזה ובערוץ לא נערכו כל הבדיקות הדרושות.

העיתונאי לשעבר יאיר לפיד ערך השבוע כנס פעילים פומבי ראשון של מפלגתו החדשה 'יש עתיד'. בכנס חשף לפיד את תוכניתו לפתרון בעיית השוויון בנטל. עיקרה של התוכנית מתן פטור מלא מגיוס לחרדים במשך חמש שנים, ולאחריהן החלת חובת גיוס לכולם לשירות צבאי או אזרחי.

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, התקשר אתמול (ד') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וניחם אותו על מות אביו הפרופסור בן-ציון נתניהו ז''ל. אובמה אמר לראש הממשלה כי "העובדה שאביך נטל חלק חשוב בחיי האומה ובחיי משפחתך רק הופכת את האובדן למשמעותי יותר. הוא היה אדם יוצא דופן שהקדיש את חייו לעם היהודי".

תושבת היישוב נריה שבמערב בנימין נתקלה השבוע במארב מתוכנן של שודדים פלשתינים ליד צומת הדואר כשהיא עושה את דרכה ליישוב. שתי מכוניות פלשתיניות הגיחו וחסמו את דרכה, יושבי המכונית רצו לקראתה וניסו להיכנס לרכבה. האישה גילתה תושייה, לחצה בחוזקה על דוושת הגז, התנגשה בחוזקה במכוניות השודדים ונמלטה מהמקום.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יריב לוין (ליכוד), ויו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, הגישו למזכירות הכנסת את כתב ההסכמה למינויו של השופט יוסף שפירא למבקר המדינה, כשהוא חתום על ידי 70 ח"כים. שפירא צפוי להיבחר בקרוב על ידי הכנסת לתפקיד והוא יחליף את השופט בדימוס לינדנשטראוס המסיים את תפקידו.