בשבע 491: חדשות

צעדת הריקודגלים המסורתית בסכנת ביטול.

רבקי גולדפינגר , י"א באייר תשע"ב

לראשונה מאז החלה המסורת, מרחף איום ממשי מעל קיום צעדת ה'ריקודגלים' הנערכת מדי שנה ביום ירושלים וזאת בעקבות פגיעה משמעותית במסלולה. במשך השנים צעדו רבבות המשתתפים החל ממרכז העיר ירושלים, גן העצמאות או גן סאקר, עלו מזרחה לכיוון רחוב יפו ונכנסו לעיר העתיקה דרך כל שעריה, עד הגעתם לכינוס המרכזי ברחבת הכותל המערבי. בשנים האחרונות החלה התערבות מסיבית מצד משטרת ירושלים בקביעת מסלול הצעדה. בניגוד לעבר, אז  נהגו הצועדים להיכנס לעיר העתיקה גם דרך שער האריות, בשנים האחרונות אסרה המשטרה להיכנס משער זה. בתוך כך, בשבוע האחרון הודיעה משטרת ירושלים למארגני הצעדה, חברי עמותת 'עם כלביא', יעקב נוביק ובועז יעקובי,על החמרה נוספת בתוואי המסלול. על פי ההוראה החדשה, נחסמה צעידתם של אלפי המשתתפים בחלקה המזרחי של העיר ואף מעברם בשער שכם נאסר.

המארגנים קיבלו את ההוראה בתדהמה והודיעו לגורמים במשטרה באופן חד משמעי שהמסלול החדש המוצע איננו מקובל עליהם כלל ועיקר. "בעוד אנחנו מעוניינים לבטא ביום חגה של ירושלים את אחדותה ושלמותה אחרים פועלים להדיר אותנו ממזרח העיר. לצערי, מדובר בחלוקת העיר דה פקטו" מאשים יעקובי."בעקבות הפרות סדר של בודדים מתוך עשרות אלפי הצועדים משטרת ישראל לא מאשרת לצעוד במזרח העיר אלא רק במערב ומתעקשת להכניס את המשתתפים רק דרך שער יפו, שער ציון ושער האשפות. הדבר לא יעלה על הדעת" מלין יעקובי.

יעקב נוביק אף הוא אינו מכחיש כי במשך השנים אירעו חיכוכים בין מספר משתתפים בצעדה לבין ערבים תושבי מזרח ירושלים. אולם, לטענתו הפתרון המוצע על ידי המשטרה מהווה ניצחון דווקא לפורעי החוק. "במקום להשליט את ריבונות ישראל בכל חלקי העיר, להוסיף כוחות ולהיערך כראוי, המשטרה מעדיפה לעקר את האירוע מתוכן. קשה לקבל שמשטרת ירושלים אינה מאפשרת תהלוכה בכל חלקי העיר השונים".

בשבוע האחרון התקיימו פגישות מרתוניות בין מארגני הצעדה, ח"כ אורי אריאל ואישי ציבור נוספים, ובין גורמים בכירים במשטרת ישראל ובמערכת הפוליטית, במטרה להשאיר את הצעדה במתכונתה הנוכחית ולדאוג שגם שער שכם ומזרח העיר יפתחו לתנועת ההמונים.

אולם המארגנים החליטו, כי אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון תיערך כתחליף לצעדה עצרת של רבבות הצועדים נושאי דגלי ישראל אל מול המטה הארצי של המשטרה, השוכן בקו התפר שבין מזרח העיר למערבה. לאחר מכן יגיעו האלפים באופן עצמאי לרחבת הכותל שם תיערך העצרת המסורתית. "אם לא תהיה ברירה, נאלץ לפנות לבג"צ כדי שיאפשרו לנו להביע את תחושותינו ורגשותינו ביום זה", מבהירים המארגנים.

ממשטרת ירושלים נמסר ל'בשבע', כי "חופש הביטוי והזכות לקיים תהלוכה כגון ריקוד הדגלים הינה מערכיה החשובים ביותר של מדינה דמוקרטית. זכות זו צריכה להתקיים ובלבד שאיננה פוגעת פגיעה קשה בזכויות של תושבים אחרים. העיר ירושלים הינה עיר המורכבת מאוכלוסיות שונות ולא נאפשר זכות אחת תוך פגיעה קשה בזכויות ובחרויות של האחר. אנו מקיימים ונמשיך לקיים פגישות בימים הקרובים עם המבקשים, מתוך רצון שתתקיים תהלוכה זו מבלי שיפגעו האיזונים השונים".

 

 

חשש בבנימין: הדרך הזמנית לרוואבי תהפוך לקבועה

חגי הוברמן

הרשות הפלשתינית, באישור ממשלת ישראל, עוסקת במרץ בסלילת כביש הגישה הזמני לעיר הערבית רוואבי שמצפון לעטרת.

לאחרונה הושלמה בניית כיכר מוארכת בכביש הכניסה לרוואבי, על כביש 465, המהווה חיבור יחיד מגוש יישובי מערב בנימין לכיוון ואדי חרמיה וכביש 60. ההחלטה על קידום הכביש התקבלה בלשכת שר הביטחון, למרות התנגדות כל הגורמים המקצועיים במינהל האזרחי.

מדובר לכאורה בכביש זמני. על פי התוכנית המקורית אמור היה להיסלל מעבר תת קרקעי בכביש מרמאללה לרוואבי, אולם לפי שעה אין שום סימן לעבודות בכביש הקבע, והתנועה תתבסס על הכביש הזמני. בניית הכיכר בין עטרת לביר-זית הושלמה עם תאורה. במקום הוצבו לפי שעה בטונדות עם שלטי אין כניסה, אולם למרות זאת כלי רכב פלשתיניים עוקפים בקלות את הבטונדות בדרכם לרוואבי.

הכביש החדש לרוואבי הוא חלק מתוכנית אסטרטגית של הרשות הפלשתינית להשתלט על שטחים פתוחים בשטחי C, כדי לשבור את הרצף היהודי בין היישובים, בעיקר בגושי ההתיישבות. ההשתלטות נעשית על פי תוכנית מסודרת, באמצעות הקמת פרויקטים כלכליים ותשתיתיים. בחלק מהמקרים קיבלו הפלשתינים אישורים מהמינהל האזרחי, בהוראת שר הביטחון אהוד ברק. את הבקשות הגישו בשם הפלשתינים מדינות מהאיחוד האירופי, דבר שהקל עליהם לקבל את אישור מערכת הביטחון, החוששת מקרע עם הקהילייה הבינלאומית.

בהמשך כביש 465, לכיוון מזרח, הסירו השבוע המינהל האזרחי ואוגדת יהודה ושומרון חסימה הנדסית שחיברה את רמאללה לכיוון צפון השומרון דרך הכפר ג'ילזון, הסמוך לבית אל.

מהמינהל האזרחי נמסר כי הסרת החסימה בציר 60 הישן וחיבור רמאללה לכפר ג'ילזון וצפונה תהווה הקלה משמעותית לתושבי רמאללה המבקשים לנוע צפונה לכיוון שכם, ותחסוך מהם ביצוע מעקף גדול וארוך. כמו כן, תושבי צפון השומרון המבקשים להגיע לרמאללה יוכלו להיכנס לעיר בדרך הראשית ולא דרך מעבר קלנדיה, מדרום לרמאללה.

פתיחת החסימה וסלילת הכביש החדש ייצרו עומס תנועה פלשתיני על כביש 465, המהווה כאמור חיבור יחיד מגוש יישובי מערב בנימין לכיוון ואדי חרמיה וכביש 60.