בשבע 491: חדשות

המועמד המוביל לנשיאות מצרים: הסכמי קמפ דיוויד נקברו מזמן

חגי הוברמן , י"א באייר תשע"ב

עמרו מוסא, המועמד המוביל בהתמודדות על נשיאות מצרים, ממשיך בקו האנטי-ישראלי שאותו הוא נוקט. במפגש עם בוחרים שערך במחוז סוהאג בדרום מצרים אמר לקהל הרב במקום: "הסכמי קמפ דיוויד מתו ונקברו מזמן. מדובר במסמך היסטורי שמקומו על המדף לזיכרון משום שסעיפיו מדברים על כך שמטרת ההסכם להקים ממשל פלשתיני עצמאי, בעוד היום אנחנו מדברים על מדינה פלשתינית עצמאית".

עם זאת הדגיש עמרו מוסא כי "קיים הסכם בין ישראל למצרים שאותו נכבד כל עוד ישראל מכבדת אותו. המסמך היסודי שמתווה את היחסים בין ישראל לערבים הוא היוזמה הערבית משנת 2002 אשר ההתקדמות בו תהיה הדדית: צעד תמורת צעד, התקדמות תמורת התקדמות".

אין זו הפעם הראשונה שבה מתבטא מוסא נגד הסכם זה, שנחתם בשנת תשל"ח בין רה"מ מנחם בגין ז"ל לנשיא מצרים אנואר סאדאת. בביקור במחוז המערבי במצרים, לפני שבועיים, תיאר מוסא את ההסכם כ"דיו על נייר שתוקף סמכותו פג". מוסא לא טרח אז להבחין בין הסעיפים "הפלשתיניים" לאלה שנוגעים לשלום עם ישראל. השבוע הוא עשה את האבחנה הזו.

מוסא כיהן עשר שנים כשר חוץ תחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק, ועזב את תפקידו על רקע חילוקי דעות עם הנשיא. הוא עיצב את מדיניות החוץ של מצרים ביחס ליכולת הגרעינית של ישראל, מדיניות שדורשת "פירוז האזור מנשק גרעיני", והוא גאה במיוחד על חלקו בהעלאת הבעיה הפלשתינית על סדר היום הבינלאומי בתקופת היותו שר חוץ. לאחר מכן כיהן כמזכ"ל הליגה הערבית, שם הפגין עמדות עוינות בוטות כלפי מדינת ישראל.

למרות שדבריו של מוסא נתפשים כאמירה אנטי-ישראלית, באופן ענייני הצדק איתו. הסכמי אוסלו אכן החליפו את הסכם קמפ-דיוויד, ובפועל הפלשתינים קיבלו את המימשל העצמי שאליו התייחס גם הסכם קמפ-דייוויד.

למרות שמוסא הבחין בין הסכמי קמפ-דיוויד שכוללים את הסעיפים הפלשתיניים, לבין הסכם השלום בין ישראל למצרים, הציבור במצרים אינו עושה בהכרח את ההבחנה הזאת. עמרו מוסא נחשב כיום כמועמד המוביל לנשיאות מצרים. סקר עדכני בעיתון המצרי 'אל-אהראם' מראה שמוסא מוביל במירוץ לנשיאות עם 41% מקולות הבוחרים, ובפער של יותר מ-20% מהמועמד שאחריו - איש 'האחים המוסלמים' לשעבר אשר מתמודד במסגרת עצמאית, עבד אל-מונעם פתוח.

 

 

אחרי 16 שנות מאסר בבידוד – חגי עמיר ישתחרר מחר

חגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה רבין יגאל עמיר, צפוי להשתחרר מחר (ו') מהכלא, 16 שנים וחצי לאחר הרצח. עמיר, אשר הורשע במעורבות ברצח רבין בעבירות של קשר לביצוע פשע, החזקת נשק ואיומים, נידון בשנת 2006 לשנת מאסר נוספת בגין איומים על ראש הממשלה דאז, אריאל שרון.

על פי כתב האישום שהוגש לאחר הרצח נגד חגי עמיר, עלה כי הוא, אחיו יגאל וחברם דרור עדני, העלו בביתם רעיונות כיצד להרוג את רבין. בין ההצעות שהעלו השלושה היו פגיעה בראש הממשלה ליד ביתו באמצעות רובה צלפים, וכן החדרת צינור ניטרוגליצרין לצינור המים בביתו. ההרשעה באיומים על ראש הממשלה שרון באה לאחר שבוויכוח עם סוהר בשנת 2006 אמר עמיר כי "בטלפון אחד אני יכול להזמין את רצח ראש הממשלה".

במשך מרבית תקופת מאסרו הוחזק חגי עמיר בבידוד ולא הורשה ליצור מגע עם אסירים אחרים, זאת עקב הערכות השב"כ שקבעו כי מסוכנותו גבוהה. למרות הערכות אלו, בשלב זה ככל הנראה לא מתכוון השב"כ לבקש להטיל על עמיר מגבלות כלשהן.

 

 

פשיטה אלימה על בית משפחה בבת ים באשמת עלייה לחומש

חגית רוזנבאום

כוחות מתוגברים של משטרת בת ים הגיעו ביום ראשון בערב לביתו של אשר וודקה, תושב העיר, על מנת למסור לו צו הבאה לבית משפט. וודקה שהה בעבודה באותו זמן, ולדבריו לא קיבל כל הודעה או אזהרה מוקדמת על הצו, על הגעת הכוחות או על כתב האישום שמוגש נגדו.

בבית היו אשתו של וודקה וילדיו הקטנים. האישה סירבה לפתוח את הדלת, לאחר ניסיון קודם לפני מספר שנים, בו שוטרים פרצו לבית בכוח וחוללו בו מהומה. השוטרים החלו לאיים על האישה, ואמרו כי יפרידו אותה מילדיה וייקחו אותם אל שירותי הרווחה. האישה חששה לפתוח את הדלת, ובתגובה החלו השוטרים לפרוץ את הדלת במכות פטיש ובברוטליות רבה, לעיני הילדים המבוהלים.

במקביל לכך, התאסף ציבור תושבי השכונה ותלמידי הישיבה בעיר, שבאו לסייע לאישה ולילדיה. השוטרים החלו לתקוף באלימות את המתקהלים, חלקם נפצעו ממכות אגרוף של השוטרים. רק עם הגעתו של ראש הישיבה, הרב דוד חי הכהן, נרגעו הרוחות מעט. רק מאוחר יותר הבין וודקה שמטרת ה"ביקור" הלא צפוי היה צו הבאה לבית משפט, ושנגדו עומד כתב אישום כנראה על עלייה לחומש לפני כשנתיים. למחרת ביקש וודקה את ביטול הצו באמצעות עורך דינו, והביטול הושג.

"לא מדובר פה באשמה לניסיון רצח", אומר וודקה, "בסך הכל הייתי באיזה מקום לפני שנתיים. אפשר להודיע לי להגיע לביתי בשעה היעודה, להתקשר. אבל זו השיטה, הברוטליות הזאת, להפחיד את הילדים. ככה זה מתנהל פה".

ממשטרת מחוז תל אביב נמסר בתגובה: "צוות שוטרים הגיע למקום על מנת לבצע צו הבאה. האדם לא היה בדירה, ואחרים שהגיעו למקום הפרו את הסדר ותקפו שוטרים. בעקבות זאת נעצרו ונחקרו שלושה אנשים שהיו במקום, ושוחררו לאחר מכן".