בשבע 491: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"א באייר תשע"ב

סגנית השר לאה נס בקרני שומרון: במקום לזכות להוקרה, התושבים נאלצים להילחם בבג"ץ

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ד"ר לאה נס, ביקרה השבוע (ג') בקרני שומרון וברמת גלעד. ראש המועצה המקומית קרני שומרון, הרצל בן ארי, אירח אותה בלשכתו והציג את עשיית המועצה בכל הנוגע לאזרחים ותיקים. במהלך הביקור התייחסה נס לסוגיות נוספות. "המתיישבים כאן הם אזרחים הגונים אשר מתוך תחושות שליחות ואחריות ציבורית וביטחונית מיישבים את הארץ, לעיתים תוך פגיעה באיכות חייהם. צר לי כי במקום הוקרה, הם נאלצים להילחם במנגנונים שונים כמו צווי פינוי והחלטות בג"ץ הקמים עליהם השכם וערב. ותיקי יהודה ושומרון הם מייסדי ההתיישבות האידיאולוגית. מוטלת עלינו חובה ערכית מוסרית לדאוג לאיכות חייהם".

בקרני שומרון מתגוררים כיום כ-300 אזרחים ותיקים המהווים כחמישה אחוזים מהאוכלוסייה הכללית, ובעתיד מספרם יעלה באופן חד. ראש העיר הרצל בן ארי וסגנית השר ד"ר לאה נס שוחחו על הפוטנציאל הטמון בוותיקי היישוב.                                                   

סגנית השר בירכה את ראש הרשות על כך שקרני שומרון היא בין הרשויות אשר ישולבו בקרוב בפרויקט 'חיים בגיל'. הרפורמה אמורה לשנות מהיסוד את תפישת האזרח הוותיק בידי המוסדות והרשויות.

 

תושבי אבני חפץ חסמו את כביש הגישה שנפתח לתנועת ערבים בלבד

השבוע (ג') הפגינו כמאה מתושבי היישוב אבני חפץ בצומת הגישה ליישוב במחאה על פתיחת הכביש לתנועת ערבים מטול כרם, ומנגד חסימת ציר הגישה לתושבי אבני חפץ היהודים. לאחרונה הוסרה החסימה שהציב הצבא במקום מזה עשור, כדי להקל על התושבים הערבים וזאת, לטענת התושבים, ללא כל התייחסות לצורכי הביטחון של תושבי אבני חפץ. עוד מלינים התושבים כי עקב כך נוצרה סכנה תחבורתית ואפליה נגד התושבים היהודים, מאחר וכביש הגישה ליישוב נותר סגור.

דני הר אבן, מוועד הפעולה של היישוב, אמר ל'בשבע' כי "לפני כעשר שנים סגרו לנו את כביש הגישה ליישוב וגם סגרו לערבים את המעבר לכפר הסמוך. עכשיו פתחו להם את הכביש לתנועה ואנחנו לעומתם עדיין נאלצים לנוע בדרך ארוכה, צרה ומפותלת". מלבד תחושת הפגיעה בשוויון הזכויות, הר אבן מתריע מפני אסון תחבורתי: "פתיחת החסימה לערבים הגדילה את נפחי התנועה של רכבים ערביים שנכנסים ויוצאים מטול כרם, והכביש אינו ערוך לכך. אין במקום תמרורים או שוליים, דבר שיוצר סכנת חיים".

יו"ר המזכירות צבי דרדיק שיגר השבוע מכתב לאלוף פיקוד מרכז בדרישה לטפל בדחיפות בעניין. ועד הפעולה של היישוב מסר ל'בשבע' כי בשבועות הקרובים צפויה להימשך מחאתם עד לפתרון יסודי של הבעיה.

 

 

נולד עם שיתוק מוחין – וזכה באות הנשיא לחייל מצטיין

כשאברהם אפלקר (21) נולד, הרופאים בבית החולים לא נתנו לו סיכוי לשרוד. הוא אובחן כלוקה ב-C.P - שיתוק מוחין, וחוות הדעת הרפואיות שניתנו להוריו היו פסימיות ביותר. אולם הוריו, יהודית וחנינא אפלקר, סירבו להרים ידיים. הם נאבקו במשך שנים נגד כל הסיכויים כדי שבנם יזכה לחיים איכותיים, משמעותיים ובריאים עד כמה שניתן, והתמסרו ימים כלילות לקדמו בכל דרך אפשרית.

אברהם התחנך במוסדות החינוך הרגילים בחיפה. במשך כל חייו נלחם בכל כוחו להתמודד ולהצליח למרות נכותו. הוא למד בבית ספר רגיל כשמסביבו חברים 'רגילים'. מעולם לא דרש יחס שונה משאר חבריו לכיתה. הוא היה פעיל בבני עקיבא. לאחר סיום לימודי התיכון בישיבת בני עקיבא 'יבנה', למד במשך שנה וחצי במכינה הקדם צבאית בעלי. במקביל, בהתאם לחינוך אותו ספג בביתו, ניהל מאבק עיקש להתגייס לשירות בצבא הגנה לישראל וזאת על אף מוגבלותו הפיזית. ואכן, לאחר תהליך ממושך גיוסו אושר והוא השתלב בחיל המודיעין.

ביום העצמאות האחרון זכה באות הנשיא לחיילים מצטיינים. במדי צה"ל פסע נרגש בכוחות עצמו ולחץ את ידו של נשיא המדינה. ההרגשה, הוא מספר ל'בשבע', היתה מדהימה. "לא זכיתי בפרס בגלל המגבלה הפיזית שלי, אלא בעקבות תרומתי כחייל לצבא. הגעתי לאן שהגעתי בזכות ההורים שלי וכל בני המשפחה, שהאמינו והשקיעו בי בלי גבול ולא ויתרו לי גם ברגעים קשים. הם לימדו אותי להסתכל תמיד קדימה", הוא מציין בהערכה.

מפקדו, סא"ל ר', הסביר בנימוקים להענקת האות כי עבודתו הצבאית של אברהם דורשת אחריות רבה ובהתאם לכך גם הערכה הרבה לתרומתו. "במסגרת תפקידו אחראי אברהם על גיבוש תמונת מודיעין עדכנית, גזירת המשמעויות ממנה, שיקופה לבכירי המודיעים בפיקוד ובאוגדה ועבודה שוטפת מול גורמי המודיעין במטכ"ל במערכי אמ"ן השונים. אברהם הינו חייל איכותי בעל רמה אישית גבוהה המבצע את תפקידו במצוינות, מקצועיות, עצמאיות ולשביעות רצון מפקדיו", מציין מפקדו. "הוא ניחן בגילוי יוזמה, כושר חשיבה ורמת ניתוח מעולים לצד מוטיבציה רבה ושאיפה למצוינות מתמדת. רק כשתפגשו את אברהם תבינו כי מדובר בחייל מחומר אחר. אני מלא גאווה על כך שנפלה בחלקי הזכות לפקד על חייל כמוהו".

 

 

שבת של שיעורים במלאות שנה לפטירתו של הרב אורי דסברג ז"ל  

שנה חלפה מאז נהרג הרב אורי דסברג ז"ל, מראשי מכון צומת, בתאונת דרכים בגוש עציון. האזכרה תיערך בבית הקברות בכפר עציון בעוד כעשרה ימים. בימים אלו מוציאה המשפחה את אסופת דברי התורה שכתב במשך שנים לכל פרשיות השבוע בעלון 'שבת בשבתו'. האסופה, הכוללת כ-200 עמודים, איננה מיועדת בשלב זה למכירה.

הבת, עדי דוד, מספרת על שנה קשה ומלאת געגועים לאביה: "את גופו של אבא איבדנו לפני שנה, אך נפשו, שכלו החריף ורוחו העליזה תמיד משתקפים אלינו מבין המאמרים והספרים הרבים שערך וכתב. תמיד כששאלנו אותו שאלה הוא נהג להימנע מלתת לנו את התשובה ישירות, ובמקום זאת הפנה אותנו לפרק או למאמר שיענה על השאלה. אבא ניחן ביושר ובענווה גדולה. הוא היה חרוץ ודרש מעצמו שלמות. את מה שלימד אותנו בחייו, למדנו להשתדל וליישם במותו", אומרת הבת.

בשבת פרשת "בהר", בה יחול תאריך פטירתו, יתקיימו שיעורי תורה לזכרו ביישובו אלון שבות. בנוסף לכך, העלון 'שבת בשבתו', אשר בו שימש כעורך וכותב, יוציא בשבת זו עלון מיוחד לזכרו.

 

 

כנס רבני הציונות הדתית לכבודה של ירושלים

כינוס רבנים ראשון מסוגו ייערך בירושלים בשבוע הבא, לרגל יום חגה של העיר. בחודשים האחרונים הולכת ונרקמת ברית רבנים מכל קצות הקשת הציונית דתית. לראשונה ייפגשו יחד רבנים ותלמידי חכמים מסלתה ושמנה של הציונות הדתית לכבודה של ירושלים.

באירוע יתקיימו דיונים על מקומם של הרבנים בקהילה ועל הדרכים להובלתו ולחיזוקו של הציבור האמוני. בכנס ישתתפו רבני קהילות, רבני ישיבות ומוסדות, רבנים צבאיים וגדולי תורה מכל הזרמים ומכל החוגים הציונים דתיים. לפי שעה כבר הבטיחו את השתתפותם בכירי הרבנים: דרוקמן, מלמד, ליכטנשטיין, יעקב שפירא, יעקב אריאל, שמואל אליהו, ראם הכהן, סתיו, דודקביץ', בלומנצווייג ועשרות נוספים.

 

 

הקהילה בהרצליה פיתוח אירחה לשבת את ילדי 'קו לחיים'

כ-100 ילדי 'קו לחיים' התארחו בשבת שעברה בהרצליה פיתוח בקהילת בית הכנסת 'היכל מרדכי'. הילדים, הסובלים מנכויות וממחלות שונות, זכו לאירוח כיד המלך במלון השרון, כשאת כל עלויות השבת מימנו חברי הקהילה. בעוד החניכים נהנו משבת מלאת חוויות, נחו הוריהם לשבת אחת מהעול הלא פשוט של גידול וטיפול בילד חולה.

מנהל מחוז מרכז ב'קו לחיים', יובל דוד, אומר כי הקהילה נרתמה ודאגה לכל עד לפרט האחרון. "במהלך השבת נוצרה חוויה מרגשת ומעצימה בין חברי הקהילה לילדי העמותה. הקהילה קיבלה אותנו בידיים פתוחות ונתנה לילדים הרגשה של חום ואהבה. החניכים הבוגרים עלו לתורה ולצעירים ניתנה הזכות להרים בפעם הראשונה בחייהם ספרי תורה". הרב מנחם מנשה, רב הקהילה, הוביל את סעודות השבת המיוחדות ואת המפגשים המשותפים.

 

 

מבזקים:

כנס המנהלים השביעי יוצא לדרך

תחת הכותרת 'המנהל כמנהיג', ייערך ביום שלישי הקרוב כנס המנהלים השביעי של עיתון 'בשבע' ומפעלות הציונות הדתית. הכנס מיועד למנהלי מוסדות הציונות הדתית ומעניק למשתתפים כלים מעשיים.

 

מעון חדש לתינוקות נחנך במכללת הרצוג גוש עציון

בשבוע שעבר נחנך בקמפוס הנשים של מכללת הרצוג בגוש עציון מעון ילדים חדש. מטרתו לאפשר לאימהות הלומדות להמשיך ולהתפתח מבחינה מקצועית ולימודית, לצד גידול התינוקות בתנאים רגועים ואופטימליים.

 

'מגן שר הרווחה' יוענק לעמותת 'עת לעשות'

בשבוע הבא יעניק שר הרווחה משה כחלון לרב יוסף מונק, יו"ר עמותת 'עת לעשות', את המגן היוקרתי 'מגן שר הרווחה' למתנדבים מצטיינים. העמותה הוקמה בעקבות לידת בנו של מונק, הלוקה בשיתוק מוחין וההתמודדות הקשה עם גידולו. העמותה פועלת באמצעות אלפי בני נוער המתנדבים בכל הארץ, בסיוע ובתמיכה לקהילת הילדים המיוחדים והוריהם.

 

כנס עמדו"ת במכללת אורות ישראל

ביום שני הקרוב ייפתח במכללת אורות ישראל באלקנה כנס בנושא 'התנערי מעפר קומי – ממשבר לצמיחה'. בכינוס יציגו אנשי מקצוע, רבנים ואחרים גישות שונות להתמודדות עם משברים פרטיים, קהילתיים ולאומיים.