בשבע 492: אדום עולה

מחירי העגבניות עלו בגלל הקרה ומעבר לגידולים רווחיים יותר. במשרד החקלאות בוחנים אפשרות לייבא עגבניות * חוסר הוודאות הכלכלית והעלייה בביקוש במזרח הקפיצו את מחירי הזהבערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ב

 

העגבניה, אחד מירקות הסלט הבסיסיים ביותר, הפכה השבוע למוצר יוקרה, לא פחות. מחירי העגבניות בשוק הסיטונאי זינקו בראשית השבוע ל-10 שקלים לקילוגרם, ובעקבות כך נאלצו בעלי המרכולים גם הם להעלות את המחירים. בחלק מהמקומות המחירים אמנם מעט יותר זולים, אולם נדמה שכמעט שלא ניתן למצוא מקום שבו ניתן היה השבוע לרכוש עגבניות בפחות מתשעה שקלים לקילוגרם, ובחלק מהמרכולים הגיעו המחירים גם ל-16 שקלים לקילוגרם. הזינוק במחיר הוא מכה קשה לישראלים, אשר העגבנייה היא אחד מהירקות הנצרכים ביותר על ידיהם. מדובר בירק בסיסי בסלט ובמרכיב מרכזי מאוד בתבשילים שונים ומגוונים.

בשיחות עם חקלאים מתברר כי הסיבות לזינוק החד הן בעיקרן ירידה ביבולים במחזור הגידול הנוכחי, עקב קרה עזה בראשיתו והחלטתם של חקלאים להסב שטחי גידול מעגבניות לגידולים רווחיים יותר. בעברה היתה העגבניה ירק עונתי, ובחורף כלל לא ניתן היה למצוא עגבניות. אולם, שכלול אמצעי הגידול הביא לכך שכיום גדלות העגבניות במחזורים רצופים לאורך כל השנה. בראשית מחזור הגדול הנוכחי, לפני כחודש וחצי, התגלתה תופעה המכונה על ידי החקלאים 'שריפה' של תפרחות העגבניה. זאת עקב קרה בכמה מהאזורים בהם מגדלים עגבניות בישראל. שריפת התפרחת הביאה לכך שיבולי העגבניות לכל דונם ירדו בצורה משמעותית ונוצר מחסור בשוק.

סיבה שנייה לירידות המחירים היא כאמור הסטת שטחי גידול. מאז הזינוק הקודם במחירי העגבניות, בשלהי שנת 2010, אז הגיעו המחירים לרמות של 15 שקלים לקילוגרם, חלה ירידה חדה במחירים. במשך למעלה משנה נמכרו העגבניות בזול, דבר שהפך אותן לכדאיות פחות מבחינת החקלאים. לאור זאת הסיטו רבים מהם שטחי גידול עגבניות לירקות אחרים.

הזינוק החד במחירים יצר תופעה מעט משונה. עגבניות שרי, אותו זן של עגבניות קטנות בעלות טעם מודגש יותר, נחשבות, לפחות בישראל, לזן 'פרימיום' שמחירו באופן מסורתי גבוה מזה של העגבניות הרגילות. אולם, מתברר שבחלק מהמרכולים ניתן כיום לרכוש את עגבניות השרי במחיר נמוך יותר מעגבניות רגילות. מי שבני ביתו הם מחובבי עגבניות השרי, טוב יעשה אם יבדוק וישווה את המחירים בלי להיות מושפע מהרגלי הצריכה הקבועים.

בתוך כך מתברר, כי גם במשרד החקלאות לא מתעלמים מהזינוק במחירים. במשרד נערכים בימים אלו לבדיקת בקשות מצד יבואנים לייבא עגבניות מחו"ל, על מנת לאזן מעט את המחירים המאמירים בארץ. במשרד מציינים כי במשך כל השנה מתקיים יבוא עגבניות מירדן, אולם מדובר בכמויות שאינן גדולות. כעת נערך המשרד לבדוק גם בקשות ליבוא מאירופה, אולם עד עתה בקשות כאלו טרם הגיעו.

 כדאי לבדוק את מחירי זן השרי. עגבניות בשוק בירושלים

הבהלה לזהב

מי שנכנס בשנה האחרונה לחנות תכשיטים ונזכר במחירים אותם שילם אך לפני שנתיים-שלוש, נדהם בוודאי לגלות את הזינוק שחל במחירים. מי שעוקב אחרי התפתחויות בשוק הסחורות שם בוודאי לב ל'בהלה לזהב', שהביאה את מחירו לרמות הנוכחיות. אנחנו כבר אחרי השיא במחירי הזהב, אשר נרשם בחודש ספטמבר האחרון סביב 1,900 דולר לאונקיה, וכיום המחירים נעים סביב 1,600 דולר לאונקיה. אולם, על מנת להבין עד כמה חד הזינוק במחירים, נציין רק כי ב-12 בנובמבר 2008 עמד מחיר הזהב על 711 דולר לאונקיה בלבד. עם זאת, יש לציין כי חלק לא קטן מעליית מחירי הזהב במונחים דולריים בהם נקובים מחירי הזהב בעולם, נובע מהיחלשות הדולר. מול השקל, למשל, היה הזינוק במחירי הזהב מתון יותר, אך עדיין משמעותי מאוד.

מי שמנסה להתחקות אחרי הסיבות לעלייה החדה בערכו של הזהב צריך לעשות זאת בשני מישורים נפרדים, האחד ריאלי והשני פיננסי. במישור הריאלי הזהב דומה במידה רבה לברזל, לנחושת וליתר המתכות, זאת למרות השוני הגדול ביניהן. הסיבה לעלייה החדה במחיריהן של המתכות בשנים האחרונות היא קצב הפיתוח המואץ בשתיים מהמדינות מרובות האוכלוסין בעולם: סין והודו. מדינות אלו, אשר רמת הפיתוח בהם נמוכה מאוד אך מנגד הצמיחה גבוהה, צורכות משאבים רבים. אולם, במקביל לצמיחה המואצת נוצר במדינות אלו כמעט יש מאין מעמד ביניים חדש. כל מי שמצוי בנעשה בתעשיית ההייטק העולמית מכיר בוודאי את תופעת המהנדסים ההודים. מאות אלפי בוגרי האוניברסיטאות בהודו הופכים מדי שנה למהנדסים בחברות בינלאומיות המקימות מרכזי פיתוח במדינה האסיאתית. מיזמים מקומיים מושכים גם הם כמויות גדולות של כוח אדם איכותי ומשכיל, אשר מסגל לעצמו אורח חיים מערבי. גם בסין מתרחשות תופעות דומות, שמאפייניהן שונים אולם המשותף להן הוא היווצרות של מעמד ביניים עם מאפייני צריכה כמו מערביים. בעקבות זאת, מדינות אלו הופכות להיות צרכניות זהב משמעותיות מאוד המשפיעות על מגמת המחירים העולמית.

מנגד, לזהב תפקיד נוסף במערכת הפיננסית, אשר נובע בחלקו מסיבות היסטוריות ובחלקו מסיבות פסיכולוגיות. בזמנים של משבר, של אי וודאות, ושל קושי במציאת אפיקי השקעה סבירים, הופך הזהב למפלטם של רבים כאפיק השקעה מועדף. מה שקרה בשווקים העולמיים מאז שנת 2008 הורגש פחות בישראל, אולם בארה"ב למשל הפכו תוך זמן קצר גם שוק ההון, גם שוק הנדל"ן ואפילו השוק הסולידי של אג"ח ממשלתיות לאפיקי השקעה לא רלוונטיים. קריסת הנדל"ן, צניחת מדדי הבורסות כתוצאה מאי הוודאות בשווקים והריבית הממשלתית האפסית השאירו אמריקנים רבים ללא מקום להשקיע בו את כספם. את מפלטם מצאו רבים דווקא בזהב, אשר נותן תחושה של השקעה יציבה, בת קיימא. תחושה זו עלולה להיות מטעה מאוד, כפי שכבר גילו משקיעים שרכשו זהב במחירי השיא, לפני כמה חודשים, אולם נדמה כי ההתפכחות מאשליית היציבות של הזהב עודנה רחוקה.

 

 

 לידיעת לוקחי המשכנתאות

 למי שלוקח או מסלק משכנתא כדאי להיערך למדד הגבוה הצפוי בשבוע הבא ולחסוך אלפי שקלים

איתן אחיטוב

ביום שלישי הקרוב, כבכל 15 לחודש, צפוי להתפרסם השינוי במדד המחירים לצרכן שהיה בחודש הקודם. להערכת כלכלנים, מדד חודש אפריל עלה בשיעור חד של כ-1% בשל הצטברות של מספר גורמים, ביניהם עלייה בתעריפי החשמל, הדלק ועוד. לשם השוואה, האינפלציה בשנים עשר החודשים הקודמים הסתכמה ב-1.9 אחוזים. מכיוון שהצפי הוא לעלייה חריגה כל כך במדד, מומלץ למי שמתכנן פעילות במשכנתא בשבוע הבא לקחת אותה בחשבון.

כאשר אין ציפיות למדד חריג כל כך, רק בהלוואת זכאות יש עדיפות לביצוע סילוק לפני ה-15 לחודש. למחרת, גדל החוב לבנק בהתאם למדד החדש שפורסם. לעומת זאת, בהלוואה משלימה (צמודת מדד) מגולמת כבר מתחילת החודש הלועזי 'עמלת מדד ממוצע'. כלומר החל מהראשון לכל חודש החוב לבנק גדל (באופן זמני) בהתאם למדד הממוצע ב-12 החודשים האחרונים. כך שאם המדד החדש לא חורג מהממוצע, היתרה לסילוק לא משתנה ב-15. ניתן להבין שבהלוואות אלו (בנקאיות צמודות) סילוק לפני תחילת חודש צפוי לחסוך כסף.

במקרה החריג הנוכחי, לכל מי שמתכנן סילוק הלוואה צמודה כדאי להקדים ולעשות זאת לפני יום ד'. אם לא יעשה זאת החוב שלו לבנק יתפח בין לילה בכ-1% - הפסד של אלפי שקלים במקרים רבים.

מחזור משכנתא הוא סילוק משכנתא על ידי לקיחת משכנתא חדשה. מובן אם כן, שבמקרה בו במהלך המחזור מקטינים חשיפה למדד, מומלץ למי שנמצא בסיום תהליך המחזור להקדים ולסיים אותו עד יום ג'.

לעומתם, מי שמתעתד לקחת משכנתא צמודת מדד בשבוע הקרוב וכן מי שמגדיל את החשיפה למדד במהלך מחזור המשכנתא, ייטיבו לעשות אם ידחו את הביצוע עד ליום ד'.  מהלך זה צפוי לחסוך להם כאחוז מכלל החזרי המשכנתא על חלקי ההלוואה צמודי המדד.

 

הכותב הוא יועץ משכנתא מקצועי

 

 

מבזקי כלכלה

 

המנכ"לית היוצאת של בנק לאומי, גליה מאור, תקבל מהבנק מענק של 3.25 מליון ש"ח בתמורה להארכת תקופת הצינון שלה מחצי שנה לשנתיים. על פי ההסכם, במהלך התקופה מאור לא תוכל לעבוד בבנק אחר בארץ או בשלוחותיו בחו"ל, ולא תעניק למתחרים ייעוץ בשכר או בהתנדבות.

חברת הדירוג מודי'ס הורידה את אופק דירוג האשראי של מערכת הבנקאות בישראל מ'יציב' ל'שלילי'. השינוי בתחזית נובע בין השאר מהירידה בקצב הצמיחה בישראל, מהאווירה הכלכלית המאתגרת בעולם ומהחשש להידרדרות ביטחונית באזור.

הממשלה אישרה השבוע את מינויו של דורון כהן למנכ"ל קבוע של משרד האוצר, זאת לאחר שכיהן בתפקיד באופן זמני מאז פרישת חיים שני מהתפקיד. במקביל החליט שר האוצר למנות את עו"ד קובי אמסלם לתפקיד הממונה על השכר במשרד האוצר, לאחר ששימש כיועץ המשפטי של האגף.

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שתחייב את סוחרי היהלומים ואבני חן בחובת דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. התיקון נעשה בהתאם לסטנדרט הבינלאומי אשר נקבע ע"י כוח המשימה הבינ"ל של המדינות המתועשות ה –FATF.

ברבעון הראשון של שנת 2012 התרחבה פעילות המגזר העסקי, תוך בלימת מגמת ההאטה שנצפתה במחצית השנייה של השנה שעברה, כך עולה מסקר החברות שעורך בנק ישראל. מאזן הנטו של סעיף הפעילות העיקרי חיובי בכל ענפי הסקר, ובמיוחד בתעשייה.

בדיון לקראת החלטת הריבית לחודש מאי 2012 המליצו כל חברי הוועדה המוניטרית להשאיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 2.5%. כך עולה מהפרוטוקולים שפורסמו השבוע בידי בנק ישראל ואשר מעידים על תמימות דעים בקרב חברי הוועדה.