בשבע 492: גרמן נגד גנדי

ראש תנועת מולדת, השר רחבעם זאבי נרצח בידי מחבלים לפני כעשר וחצי שנים במלון הייאט בירושלים כשכיהן כשר התיירות.

שמואל אדלמן , י"ח באייר תשע"ב

 לאחר הירצחו העבירה הכנסת חוק להנצחתו שזכה, כצפוי, לביקורת מצד גורמי שמאל שהתנגדו נחרצות לרעיון הטרנספר שהוביל גנדי.

לפני כשנה הגישו שני חברי מועצת עיריית הרצליה, ירון עולמי ואלי כחלון, הצעה להנציח את זאבי באחד מרחובות העיר.  ועדת השמות העירונית, שבראשה עומדת ראש העיר וחברת תנועת מרצ יעל גרמן, דחתה את ההצעה. בנימוקים לדחייה אמרה גרמן כי גנדי לא יכול להוות מודל לחיקוי לדור הצעיר, בגלל יחסו המזלזל לנשים ובגלל  קשריו עם עבריינים. הטענה האחרונה מבוססת על כתבה בעיתון 'הארץ'. ראוי לציין כי גנדי מעולם לא הורשע בבית משפט בעניין ואף לא הוגש נגדו כתב אישום.

ירון עולמי, שיזם את המהלך אומר ל'בשבע': "לצערנו, הוכח שההנצחה בהרצליה נובעת רק ממניעים פוליטיים צרים. השר רחבעם זאבי ז"ל ששירת עוד בפלמ"ח, היה אלוף פיקוד מרכז, מלח הארץ ושר תיירות מצוין שנרצח בעת מילוי תפקידו - לא ראוי להנצחה, כי יעל גרמן ועיתון 'הארץ' לא אוהבים את האיש. ראש העיר שהנציחה רק בשנה האחרונה גם את אייבי נתן וגם את ישעיהו לייבוביץ, מסרבת מסיבות שעל פניו נראות פוליטיות וצרות מלהנציח איש שעשה הרבה למען המדינה וגם נרצח בשל כך. יהיו דעותיו אשר יהיו - הוא בהחלט ראוי להנצחה".

עולמי קובל גם על הליך הקבלת ההחלטות: "ההצבעה במועצה היתה עצובה והדיון היה מביש - טענות לא בדוקות והטחת עלבונות, כולל החלטה של ראש העיר לשמש פרקליטה, להעמיד לדין, לשפוט, להרשיע ולבצע גזר דין. יום שחור ועצוב. אני בהחלט מתכוון גם בהמשך - עוד שנה או שנתיים ובוודאי כאשר ראש העיר הנוכחית תוחלף, להעלות את ההצעה שוב עד שרחבעם זאבי יזכה להנצחה לה הוא ראוי, גם בעירי הרצליה".

פלמח זאבי, בנו של גנדי, אומר ל'בשבע': "זה ממש מביש להתעסק בזה. הנצחתו של גנדי אמורה לבוא מהלב. ואם מכל עשייתו של האיש, ראש העיר אינה יודעת לומר אלא את הדברים המצוטטים בשמה, הרי שממש מביש להגיב על כך. ההפסד הוא של תושבי העיר, שראש העיר שלהם היא כזו".

תגובתה של עירית הרצליה לא הגיעה עד למועד סגירת הגיליון.