בשבע 492: שאלת השבוע

ההתמודדות של נתניהו על נשיאות ועידת הליכד - צעד לגיטימי או שתלטנות מוגזמת?

ירעם נתניהו , י"ח באייר תשע"ב

ד"ר יצחק קליין, חבר ועידת הליכוד

נתניהו, תתחבר לימין

 

השאלה הרלוונטית אינה אם מהלכו של נתניהו בוועידת הליכוד לגיטימי או לא, אלא אם היה חכם או לא.  בשבוע שבו כל הקלפים הפוליטיים במדינה נטרפו בתוך 48 שעות, לא פעם אלא פעמיים, מה שקרה בוועידת הליכוד הוא 'כסף קטן'.

 

נשארת שאלת החוכמה. נתניהו שולט במדינה מפני שהוא שולט במרכז המפה הפוליטית. הוא מחזיק את עתידם של מופז וברק בידו ולכן הוא מסתדר איתם יופי. הבעיה של נתניהו היא שמחצית הציבור ויותר הוא ציבור ימני. וזה נכון עכשיו גם בתוך מפלגתו הוא. ליכודניקים רבים שאינם חושבים את עצמם ל'מתנחלים' ו'פייגלינים', רתחו על נתניהו השבוע בגלל המחטף שניסה לחולל בוועידת הליכוד. הם מסתובבים עם תחושה שנתניהו ניסה לרמוס אותם, שהוא לא סופר אותם. הח"כים והשרים מהליכוד שאותם פעילי ועידה יחרצו את גורלם, אם לא בעוד חודש אז בעוד 16 חודש, מרגישים זאת היטב. בשלב הנוכחי נתניהו מרכיב את הקואליציות, אך את הטון בליכוד נותן דני דנון ורכז יו"ש בוועידה, שבח שטרן משילה.

 נתניהו אינו שרון ואין לו ברירה:  הוא חייב להגיע להבנות ופשרות עם הימין במפלגתו, לא רק השמאל-המתקרא-מרכז. אם הוא ימשיך ללכת איתם ראש בראש הוא ייכשל. נתניהו חייב למצוא מתווך לעמוד בראש הוועידה והמרכז – אחד מנאמני ארץ ישראל בתנועה שנהנה מהאמון של השטח, כולל השטח ביו"ש, וגם מאמונו של נתניהו. מתווך שיכול לעזור לשני הצדדים, ביבי מכאן ומפלגתו מכאן – ורק לכתוב את זה נשמע מגוחך, אך זה המצב – להגיע להבנות ופשרות. ואז נתניהו חייב לחזור למופזים ולבגינים ולברקים ולומר, "סליחה רבותי, אם אתם רוצים שהספינה תחזיק מעמד, אתם חייבים לוותר על כמה דברים", לדוגמה להעביר את החוק המאחזים. זה מה שחכם עכשיו לעשות, לנתניהו ולמפלגתו גם יחד.

 

 

אורי פרג'

חבר מרכז הליכוד ויו"ר סניף פ"ת

לרה"מ עניינים דחופים יותר


אין ספק שיש לרה"מ רצון עז שמרכז הליכוד יתמוך בו אבסולוטית, אבל לדעתי שגה רה"מ בכך שביקש להיות נשיא ועידת הליכוד. רה"מ קיבל את הבקשה לבחירות חשאיות בצורה קשה מבחינה פוליטית, כי למעשה הליכוד אמר לו לא.
לרה"מ אין זמן להתעסק בנבכי הפוליטיקה הפנימית של הליכוד כי הוא עסוק בעניין האיראני, בית האולפנה, חוק טל וכדומה. מה גם שהמשמעות של נשיאות הוועידה היא בסך הכול מישהו שיושב על הכיסא ומכתיב מה יהיה בתנועת הליכוד מבחינת חוקה והתווית דרך. והיום הנשיאות לא רלוונטית כי הולכים לשנה פלוס עד שיהיו בחירות בסיבוב הבא והוועידה תתקיים, ואני חושב שעד אז רה"מ
ישקול שנית את הצעד אם להתמודד. אני מאמין שהוא יעמיד מועמד מטעמו וכך תהיה לו תמיכה רחבה יותר והיקפית יותר. דהיינו יתמכו בו יותר. ואני כחבר שלו קורא לו שינהג נכון בתנועה.
בוועידת הליכוד לא יהיו שריונים וכדומה כי אנו תנועה דמוקרטית, וצירי הוועידה שנבחרו הם אלה שיחליטו מה יהיה בליכוד, כי אין אנו תנועה של איש אחד. כך שגם לו רה"מ היה מצליח בהתמודדות שלו – זה לא היה משפיע ומשנה דברים.
אנו בשלטון יציב, ואין מפלגה שיכולה להיות לנו לליכוד, ואיני רואה בשנים הבאות מישהו שיכול להתאים יותר את המדינה חוץ ממר נתניהו. וכדאי לנו לשמר את המצב.

 

ח"כ דני דנון

סגן יו"ר הכנסת (הליכוד)

 

ללמוד מיתרו

 

ועידת הליכוד ה-4, המוסד המכונן של תנועת השלטון במדינת ישראל-הליכוד,  נפתחה ביום א' האחרון בסערה. על הפרק: התמודדות על תפקיד נשיא הוועידה. תפקיד הנשיא הינו זמני וקיים למשך תקופת כינוס הוועידה - שלושה חודשים. התפקיד מרכז לתוכו נושאים שונים ומגוונים, כאשר הסמכות המרכזית היא ניהול הוועידה וקביעת אופי העברת ההחלטות במהלכה.

"עשה לך שרי אלפים, שרי מאות, שרי חמישים ושרי עשרות",  אמר יתרו למשה רבנו בפרשת יתרו. בחג החנוכה האחרון הודעתי על התמודדותי לתפקיד נשיא ועידת הליכוד, בכדי למנוע שריונים של שר הביטחון ברק ובכדי לשמור על ערכי המחנה הלאומי בתנועה. בחודש פברואר האחרון הודיע יו"ר תנועת הליכוד וראש הממשלה, בנימין נתניהו, על התמודדותו על אותו התפקיד. לאחר אותה ההודעה, פניתי לרה"מ, אשר ידוע בבקיאותו בספר הספרים, והצגתי בפניו את פרשת השבוע שחלה באותו שבוע בדיוק - יתרו. הקשר בין שתי ההתרחשויות: פרשת יתרו וההתמודדות לתפקיד נשיא הוועידה, הוא ישיר, מוחלט וברור, וזאת למרות מרחק השנים העצום. יתרו פנה למשה וייעץ לו לחלק תפקידים ולא לעשות את הכל לבד. על פי עצתו, רה"מ נתניהו לא היה צריך להתמודד לתפקיד, אלא לאפשר לאחרים, שרי מאות ושרי חמישים, להתמודד.

תפקיד יו"ר ועידת הליכוד הוא תפקיד חשוב ומשמעותי, אך בו בזמן דורש זמן רב, והתעסקות בנושאים פנים מפלגתיים רגישים. רה"מ לא צריך להתמודד לתפקיד ובכך להטיל על כתפיו אחריות נוספת, אלא לקחת את עצתו של יתרו, להשאיר את התפקיד לאחד מחברי הכנסת או השרים, ולהמשיך להוביל את עם ישראל להישגים רבים, תוך כדי מתן האפשרות לאחרים להשפיע בתפקידים שונים.

כאשר בחיינו ישנה דילמה או מצב בעייתי, עלינו להתחיל למצוא את הפתרון באמצעות חזרה למקורות. על רה"מ לקחת את עצתו של יתרו, ולהוביל את עם ישראל כמו משה רבנו.

 

 

 

תשובות הגולשים

 

השתלטות עוינת

תכניתו הפסולה של בנימין נתניהו להשתלט על מרכז הליכוד, מעידה כאלף עדים על המשך פנייתו שמאלה, וכפיית דרכו זו על מרכז הליכוד הימני, ובניגוד לרצון הבוחרים. התנהלות זאת מדאיגה ומזכירה ימים אפלים, ימי ההתנתקות, ואת התנהלותו של ראש ממשלה "ימני" אחר, אריאל שרון, שלימד את עם ישראל פרק בהתנהלות אנטי דמוקרטית בעליל, מגובה ע"י תקשורת מגויסת ומערכת משפט אוהדת. על חברי מרכז הליכוד מוטלת החובה להכשיל את המהלך, אחרת יאבדו את מעט ההשפעה שיש להם על ההחלטות הגורליות שנכונו לנו.

אריק קרמר, ירושלים

 

 

לא חותמת גומי

בפתח הוועידה הכרזתי בקול להצביע דנון בל נהפוך את הליכוד למפלגת הבעת' החדשה, בל נאפשר לנתניהו לנטרל לחלוטין את המרכז ולהפכו לחותמת גומי לגחמותיו. יחד עם אלפים רבים של צירים, הצלחנו להנחיל לנתניהו הפסד צורב. אנו תומכים בו לראשות הממשלה, כי כך הכריעה הדמוקרטיה, אך איננו עבדים נרצעים של שאיפותיו ההרסניות של נתניהו בכל הנוגע לחמסטאן ביהודה ושומרון וכניעה לדיקטטורת בג"ץ/מרץ ועושי דברם בכל זרועות השלטון.

דוד איש שלום, ירושלים