בשבע 492: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י"ח באייר תשע"ב

הקיבוץ חנך בית כנסת לזכרו של הנער דניאל ויפליך הי"ד

הנער דניאל ויפליך בן ה-16 מבית שמש נהרג לפני למעלה משנה, כאשר טיל אשר נורה מרצועת עזה פגע ישירות באוטובוס בו נסע סמוך לצומת סעד. באותם ימים שהה בבית סבתו שבקיבוץ רוחמה. דניאל נפצע אנושות ולאחר עשרה ימים קשים של מאבק עיקש לחיים, השיב את נשמתו לבורא. בתוך האבל על מות בנם, בוחרים בני הזוג ויפליך לאורך השנה האחרונה למצוא את נקודות האור. אחת מהן היא חנוכת בית הכנסת 'אור דניאל' השבוע (ה') בקיבוץ רוחמה.

האב יצחק הינו בן הקיבוץ. בנעוריו היה פעיל בקן של השומר הצעיר. הוא גדל בבית חילוני 'למהדרין'. את דרכו ליהדות ולאמונה הוא מתאר כתהליך איטי ועמוק שארך כעשור. את בנו דניאל כבר חינך בדרך התורה. את פתיחת בית הכנסת בקיבוץ זוקפים ההורים לזכותו של בנם דניאל הי"ד. האם תמר אומרת בשיחה ל'בשבע' כי דניאל אהב כל אדם ובעדינות האופיינית לו קירב רחוקים לאמונה. "דניאל היה עדין נפש. הוא נהג עם כולם בכבוד. זו הייתה דרכו. לכן הקמת בית כנסת בתוך הקיבוץ, שבמשך שנים הביעו בו התנגדות לכל סממן דתי, זה מתאים מאוד לרוחו".

איתי לביא, מנהל בית ההארחה 'אורחן' בקיבוץ, אשר מבנה בית הכנסת ממוקם בשטחו, נרגש אף הוא לקראת האירוע. "אני חבר נפש של האבא יצחק. גדלנו יחד מגיל אפס. האסון שלו פגע בכולנו", אומר לביא. "נכון, זה לא מובן מאליו להקים כאן בית כנסת, אבל יש לנו את הזכות הגדולה להנציח את דניאל בדרך שהוא כל כך אהב".

 

ההורים בבית ספר ממ"ד בנהריה מתריעים מפני מחסור במקלטים                 

התלמידים בבית ספר היסודי 'אבן שוהם' בנהריה סובלים בשנים האחרונות ממצוקת צפיפות קשה וממחסור בתנאי מיקלוט מספקים. בית הספר מונה קרוב ל-500 תלמידים המחולקים ל-20 כיתות, ומתפרש על פני שלושה מבנים שונים המרוחקים זה מזה. "יש את המבנה המקורי, יש את בית הנוער שהוסב ל- 3 כיתות לימוד ונמצא במרחק גדול של מעל 40 מטרים, ויש את חדרי הלימוד שהוקצו לנו באולפנת "הראל", השוכנת מעבר לכביש. זה מצב לא נורמלי ובלתי אפשרי", קובל קובי וייצמן, חבר בוועד ההורים.                                

בשנים האחרונות חלה עלייה מתמדת באוכלוסיית תלמידי בית הספר אולם מנגד שטחי בית הספר לא הותאמו לה. "בית הספר לא עומד בפרוגרמה של משרד החינוך על פי חוזרי המנכ"ל בנושא של שטח פר תלמיד, אין לנו כיתות לימוד מספיקות למספר התלמידים". מלבד הצפיפות, מלינים ההורים ביתר שאת על סכנות בטיחותיות: "אין לנו מקלוט מתאים לכמות התלמידים של היום. בבית הספר אין עמידה באף תקן של משרד הביטחון, הפנים או החינוך בנוגע להגנה או הימלטות", מציין וייצמן. "ככל הנראה הרגיעה של ארבע השנים האחרונות, הביאה ל"שכחה" של החובה להגן על התלמידים. אני רוצה להזכיר שבמלחמת לבנון השנייה נפלו 800 קטיושות בנהריה".

לאחר ניסיונות חוזרים ונשנים מול הרשויות, שלא זכו למענה הולם, החליטו בוועד ההורים של בית הספר על השבתת הלימודים ויציאה למאבק. בגיבוי ההורים, החל מהשבוע (ד') יצא בית הספר לשביתה ללא הגבלת זמן. "אנחנו מוצאים את עצמנו חסרי אונים מול אוזלת ידן של הרשויות לספק לנו שירותים בסיסיים במסגרת האחריות לביטחונם האישי של ילדינו", מסבירים בוועד.

יו"ר ועד ההורים, ד"ר מירה רוזן, אומרת כי "נושא המקלוט החסר חייב לזעזע את אמות הסיפים. אלו לא מותרות, זהו כורח קיומנו מעצם היותנו תושבי נהריה. הגענו למצב אבסורדי בו ילדים רוצים ללמוד ואין להם כיתות, וגרוע מכך - אין להם מקלט". קובי וייצמן תוהה: "חולקו לנו מספר פעמים "הבטחות להשתדלות" מצד הרשויות אולם לא דובים ולא יער. האם ההיערכות הביטחונית במדינה אינה כוללת את ילדינו, המצויים ללא מקלט בעיר הנמצאת בקו ראשון לנפילת קטיושות?".

ממחוז צפון של משרד החינוך נמסר בתגובה כי הנושא נמצא באחריות הרשות המקומית. ממינהל החמ"ד סירבו להגיב. עד שיימצא פתרון ראוי, מצהירים ההורים, כי השביתה תימשך.

מועצת עיריית ירושלים אישרה הגדלת תקציבי תנועות הנוער הדתיות

השבוע אישרה מועצת העיר ירושלים להגדיל את תקציב תנועות הנוער הדתיות: בני עקיבא, עזרא ואריאל, לסך של כמיליון וחצי ש"ח, אשר יתחלק בין התנועות באופן יחסי. דוד הדרי, סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר סיעת המפד"ל-איחוד לאומי, אשר הוביל את המהלך, בירך על הגדלת התקציב והביע סיפוק מכך שאלפי חניכי תנועות הנוער הדתיות בעיר יזכו "לפעילויות מגוונות יותר ולסניפים משופצים ובטיחותיים יותר". עוד הוסיף: "עבדנו על הנושא חודשים רבים, ואני שמח שחניכי תנועות הנוער יקטפו את הפירות בזמן הקרוב".

יצוין כי תקציב תנועות הנוער הדתיות לפני שלוש שנים עמד על מחצית מההקצבה לשנה זו. בשיחה שערך הדרי עם מזכ"לי תנועות הנוער הדתיות, הביעו האחרונים את תקוותם כי רשויות מקומיות נוספות יילכו בדרכה של עיר הבירה.

משלחת מברזיל סיירה ברמת גלעד

ביום שני האחרון הגיעה משלחת של כעשרים יהודים מברזיל לביקור תמיכה והזדהות בשכונת רמת גלעד שבקרני שומרון. המבקרים, חברי הקהילה היהודית בריו דה ז'נרו, נהנו מקבלת פנים חמה ולבבית.

בט״ו בשבט האחרון תרמה קהילתם 73 עצים אשר ניטעו ברמת גלעד, והשבוע קיבלו חברי המשלחת תעודות הוקרה על תרומת העצים מראש מועצת קרני שומרון הרצל בן ארי. חברי המשלחת שמעו שיחה מרגשת מפי מיכל שהם, תושבת השכונה וממייסדיה. שהם סיפרה על הקמת השכונה כתגובה לרצח אחיה גלעד זר הי"ד. עוד הרחיבה על המעבר עם תשעה ילדים קטנים, מבית יפה ומסודר בקרני שומרון לקרוואן שאיננו מחובר למים וחשמל ברמת גלעד. שהם ציינה כי למרבה הפלא על אף התנאים הפיזיים הלא פשוטים, דווקא שם הם מצאו "את השמחה שבבנייה ובחיבור הקרוב לארץ ישראל, מה שלא הצלחנו למצוא בבית היפה שהיה לנו לפני כן".

אנשי השכונה ערכו לחברי המשלחת תצפית על האזור. בסיום הערב יצאו האורחים נרגשים והבטיחו לשוב למקום בעתיד לביקור נוסף יחד עם בני משפחותיהם.

 בנות אולפנת כפר פינס בשבת שטח ביערות הכרמל

בשבת האחרונה חוו תלמידות אולפנת בני עקיבא כפר פינס שבת יוצאת דופן ביער חוות הכרמל. עם ההגעה לשטח התגייסו התלמידות ואנשי הצוות במשותף, להפוך את המקום למתאים לשהייה. צוות התחזוקה הקים סככת ענק אשר שימשה כחדר אוכל מאולתר. צוות המטבח ארגן את האוכל, הובאו תנורים ונשכרו במיוחד לצורך השבת מקררים מיוחדים שהופעלו על ידי גנרטורים. צוות חלוץ של בנות עמל כבר משעות הבוקר המוקדמות של יום שישי על פרישת יריעות למתחמי השינה ועריכת שולחנות וכסאות שנשכרו לצורך השבת.  במשך השבת לנו הבנות בשקי שינה ואף הצוות לן ברובו באוהלים אישיים בתוך מתחם החווה.

השבת נפתחה בהתכנסות כיתתית לקראת שבת, ולאחריה נערכה קבלת שבת מרכזית של כלל הבנות אל מול נוף עוצר נשימה של שקיעה בחופי הים התיכון. אווירת השבת הגיעה  לשיאה בסעודה שלישית, בה התיישבו כל בנות האולפנה במעגל גדול תחת כיפת השמים לשירה מרגשת. בתום השירה סיכם ראש האולפנה הרב יורם צהר את השבת המרוממת. במוצאי שבת לאחר ארגון וניקוי השטח, שבו הבנות לאולפנה.  

 

מפגש קומונרים של 'אריאל' בבית יהודי בשכונת בית חנינא

תנועת הנוער 'אריאל' ערכה ביום חמישי האחרון את המפגש הארצי של הקומונרים במיקום בלתי שגרתי: בית יהודי אשר נגאל לפני מספר שבועות בשכונת בית חנינא שבצפון ירושלים.

כשלושים קומונרים מכל רחבי הארץ הגיעו למפגש, בו דנו על היערכות לקראת פעילויות הקיץ, קידום פרויקטים חינוכיים ועוד. במהלך היום שמעו המשתתפים גם את הרצאתו של עזרא יכין, לוחם הלח"י הוותיק, שמתגורר שנים רבות ב'בית השבעה', הממוקם אף הוא בשכונת בית חנינא. בתנועת אריאל החליטו לקיים את המפגש דווקא בשכונה הערבית, כדי לחזק את הנוכחות היהודית בבתים שנגאלו לאחרונה על ידי 'הקרן לאדמות ישראל' בראשות אריה קינג. בלב השכונה נשמעו קולות התפילה של מנייני מנחה וערבית, לראשונה מזה עשרות שנים. מנהלי התנועה נועדו עם התושבים והחליטו לבחון דרכים נוספות בהן תתרום התנועה לחיזוק הנוכחות היהודית בשכונה.

משה גוטסמן, ראש תחום בנים בתנועה, הסביר כי "אנחנו מאמינים שהחינוך לערכים ולחיי תורה שלמים עובר דרך ירושת הארץ, ובעיקר חובה מיוחדת לרשת שכונה בבירתנו ירושלים". 

 

מבזקים:

טיש חסידי דתי-לאומי ראשון במירון:

השנה נערך לראשונה בליל ל"ג בעומר במירון טיש חסידי המיועד לציבור הדתי-לאומי. האירוע נערך ביוזמת רב היישוב יצהר הרב דוד דודקביץ' וישיבת אלון מורה, והשתתפו בו תלמידים מישיבות לאומיות-גבוהות ותלמידי ישיבות ההסדר מכל הארץ. המארגנים מקווים להפוך את האירוע ביום הילולת רבי שמעון בר יוחאי למסורת.

פרויקט הרמב"ם היומי מתרחב:

חודשיים לאחר השקתה, וכבר משתתפים מעל ל- 4,000 תלמידים בתכנית 'הרמב"ם היומי' של החמ"ד. בכנס שהתקיים השבוע (ב') בלשכת ראש מינהל החינוך הדתי, ד"ר אברהם ליפשיץ, השתתפו ראשי ישיבות ור"מים מעשרות מוסדות ודיווחו בסיפוק על הרחבת התוכנית.

תלמידים מלוד חגגו יחד בר ובת מצווה:

500 תלמידי שכבות ז' מתשעה בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים בעיר לוד חגגו השבוע (ב') ברוב עם את בר ובת המצווה בטקסים אשר נערכו בבתי כנסת הפזורים ברחבי העיר. הפרויקט הינו בשיתוף עמותת 'מבראשית' ועיריית לוד.