בשבע 493: בקצב הנכון

אלבום הבכורה של דורון ברדא, שמגיע מִנגינה בדרבוקה בתזמורת האנדלוסית, מוכיח שהפיוט הוא חלק מנשמתו

אמציה האיתן , כ"ה באייר תשע"ב

קרדיט: כותרת: משנה: אינפ': 'אני מאמין', דורון ברדא

הקריירה המוזיקלית שלו בכלל התמקדה בנגינה בדרבוקה - והוא נחשב לאחד המומחים בתחום. אתם חושבים שזה קל? כנראה שאתם שייכים לאלה שדופקים על הדרבוקה בקצב המתאים, ובזה רואים עצמם כאמנים מהשורה הראשונה, או אפילו וירטואוזים נדירים. צר לי לאכזב אתכם. בשביל לנגן על דרבוקה בצורה אמיתית יש צורך בכישרון מוזיקלי, בחוש קצב מפותח וביכולת אילתור לא מבוטלת. אחרי כל אלה, אם נגן הדרבוקה דורון ברדא החליט לא להסתפק בנגינה ולצאת בשירה עצמאית, כנראה שיש לו הרבה מה לומר.

הוא גדל בטבריה, בבית שהפיוט והשירה הם חלק בלתי נפרד מהתרבות המשפחתית. כילד צעיר, לאחר שמיצה את כל היכולות של מכסי הסירים וכלי הנגינה האחרים שאילתר, הוא הופיע כסולן של מקהלת הישיבה שבה למד, ומכאן כבר קלט שגם בקולו יש משהו מיוחד.

למרות היכולות הקוליות הוא השקיע דווקא בנגינת הדרבוקה, ואף הצטרף כנגן אל התזמורת האנדלוסית הישראלית של אשדוד. לא נעים לכם לשאול מה זה אנדלוסית, נכון? אתם לא לבד. במחקר חובבני שעשיתי, מתברר שכשבעים אחוזים מבין הישראלים שמדברים איתם על התזמורת האנדלוסית מנידים בראשם בהנהון, למרות שאין להם שמץ של מושג מה זה אומר. אז בהזדמנות זו נספר לכם שאנדלוסיה הוא שם של אזור בחצי האי האיברי (היכן שממוקמות כיום ספרד ופורטוגל), מתקופת השלטון המוסלמי, והתזמורת האנדלוסית מופיעה בסגנון שמקורו בספרד המוסלמית ונשתמר בעיקר אצל יהודי צפון אפריקה.

ובחזרה לדורון ברדא. במקביל לנגינה הוא לא הזניח את הכישרון השירתי, והחל לעבוד על שירים שאט אט הצטרפו לאלבום בכורה, ששמו בישראל הוא 'אני מאמין'.

אם יש לכם איזה ספק לגבי הסגנון שבו דורון ברדא שר, אני יכול לגלות לכם שמדובר בסגנון מזרחי קלאסי. כזה שהפיוט והסלסול הוא חלק בלתי נפרד מנשמתו. כזה שהגיטרות, הדרבוקות והכינורות הם חלק קבוע כמעט בכל הרכב, והשירים יוצאים מתוך הנשמה, במילים לא גבוהות מדי ובפנייה ישירה לאלוקים, לאבא ולכל מי שמאזין.

לברדא יש קול מיוחד, והוא מנצל את היכולת המוזיקלית שלו לסלסל במקומות הנכונים, לעלות ולרדת מבלי להתעייף ולשיר על הדברים הכי פשוטים ויומיומיים.

וכדי שלא נצא בלי מסר לחיים, תרשו לי לצטט מתוך השיר 'מקבל באהבה', שנכתב על ידי ניסים מרי והולחן בידי דורון ברדא עצמו: "הכי חשוב זה לשמור על הבריאות, לקחת את החיים קצת בקלות, כי לעולם יש בורא והוא איתך, והוא יודע את מה שבליבך".

seret@etrog.tv