בשבע 493: הולכים בגדול

למרות ריבוי הדעות והרצון להימנע מסקטוריאליות, רק מפלגה דתית-לאומית גדולה תיתן מענה לשאלות המדיניות והמגזריות

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ , כ"ה באייר תשע"ב

לעיתים המציאות עולה על כל דמיון, ונפלאות הן דרכיה של הפוליטיקה - לטוב ולרע. יחד עם זאת, ראוי וכדאי לנתח נכוחה את המציאות המשתנה אל מול עינינו בזמן אמת.

פרשנים פוליטיים שניסו להבין בדיעבד את הלך המחשבה של נתניהו ומופז בבואם לחתום על ההסכם הקואליציוני, טענו כי מופז העדיף לשלם בשמו הטוב וללחוץ על בלם החירום, כדי להימנע מהתרסקות פוליטית בבחירות. הסכמתו של ראש הממשלה למהלך נבעה, על פי הפרשנויות הרווחות, כתוצאה מההתרחשויות במרכז הליכוד, אותו גדשו חובשי כיפות סרוגות שהביעו את מחאתם כלפי נתניהו.

אינני בוחן כליות ולב, ו"אין לו לדיין - אלא מה שעיניו רואות". לכן, ראוי להסתכל גם על חצי הכוס המלאה שיש במהלך זה, המגביר את היציבות השלטונית בימים של אתגרים ביטחוניים וכלכליים לא פשוטים. עם זאת, אני מתרשם בעיקר מתחושות שהביעו בימים האחרונים אנשים דתיים-לאומיים שונים, אשר הגיעו למסקנה כי ניסיונות ההשפעה על אופיה של המדינה לא יוכלו עוד לעבור דרך תנועות כמו הליכוד. אכן, כחבר ועדת השרים לענייני חקיקה, אני מוצא עצמי משתומם מדי שבוע כיצד דרים במפלגה אחת שרים בעלי דעות כל כך קוטביות. כמעט בכל הצעת חוק העוסקת בנושאים מדיניים, במערכת המשפט, ולעיתים אף בנושאי דת ומדינה תמצאו מצד אחד של המתרס את השרים מרידור, בגין ואיתן – ומן הצד השני של המתרס את השר יולי אדלשטיין.

מידת ההומוגניות של הציבור הדתי עולה על כל ציבור אחר. יש כמובן הבדלים רבים, אולם אחרי הכל, ילדינו לומדים באותן ישיבות תיכוניות ואולפנות וחברים באותן תנועות הנוער. לעניות דעתי, שתי סיבות עיקריות הביאו לכשלונן המתמשך של המפלגות הדתיות בשדה הפוליטי: סגירת השורות בפני קהלים חדשים וכוחות צעירים ורעננים, ותפישה סקטוריאלית מצומצמת, המנוגדת לאופיים של בוגרי ובוגרות החינוך הדתי-לאומי, השואפים להוביל ולהשפיע בכל מערכות המדינה.

כאשר נקראתי לשדה הפוליטי, ראיתי כיצד עומד להתגשם חזון של בית פוליטי גדול ומאוחד לציונות הדתית, במקום רסיסי מפלגות סקטוריאליות שהשפעתן מוגבלת או בלתי קיימת. לצערי, החלום הזה טרם קרם עור וגידים, אך הוא ממשמש ובא. ביחד עם ח"כ אורי אורבך סיכמנו עם חברי הכנסת כצל'ה ואורי אריאל כי בע"ה כך יהיה!

מיפקד הציונות הדתית שאותו הובלנו בתנועת 'הבית היהודי-מפד"ל החדשה' הוא הזדמנות פז לתקן את טעויות העבר ולהשפיע ישירות על זהות המועמדים לכנסת. שילוב ומעורבות משמעותית של נשים, צעירים, עולים חדשים, ציבור שומרי המסורת ומגזרים נוספים הם המתכון לתנופת המפלגה. אני יודע שרבים אינם מאמינים שניתן להביא שינוי למפלגה שבה המנגנון דאג לשמר את עצמו במשך שנים, וכיום מעדיף שהמפד"ל החדשה תחזור להיות המפד"ל הישנה. אני לא איבדתי את התקווה. בכל ביקוריי ביישובים לאורכה ולרוחבה של הארץ אני חש כמיהה אדירה לשינוי פני המפלגה. הפריימריס הללו הם ההזדמנות שלנו לנצח את התככנות והחתרנות שהבריחו מאיתנו כה רבים וטובים - ולהוביל דרך חדשה ונקייה. 

אין שום סיבה שלא נפרוץ את גבולות הסקטור בכל עשייתנו הפוליטית. כך גם פעלתי בשני כובעיי כיו"ר הבית היהודי-המפד"ל החדשה ושר המדע והטכנולוגיה. אין סתירה בין ראייה כוללת לבין תשומת לב מיוחדת למגזר ולצרכיו. רק מפלגה בעלת מספר מנדטים דו-ספרתי תוכל סוף סוף לפתור את בעיית שכר הלימוד בישיבות התיכוניות ובאולפנות ותהיה לה השפעה משמעותית על מדיניות הממשלה בכל נושא.

אני קורא לאנשי האיחוד הלאומי וכן לנפתלי בנט, לרב רונצקי ולאיילת שקד, ולרבים וטובים: זאת אינה עת לפלגנות, אלא שעת האחדות. יש לנו הזדמנות פז, אולי אחרונה, להעלות את העגלה במעלה. זה הזמן להתפקד ולהשפיע, לבחור ולהיבחר. בואו להוביל איתנו!

 

הכותב הוא יו"ר 'הבית היהודי' ושר המדע והטכנולוגיה