בשבע 493: חגיגה סלולרית

חברות הסלולר החדשות שוברות את השוק עם חבילות אטרקטיביות * משבר הגז המצרי עלול להביא להפסקות חשמל בחודשי הקיץ

ערוץ 7 , כ"ה באייר תשע"ב

השבוע האחרון היה שבוע שמח לכל משתמשי הטלפון הסלולרי בישראל. השקתן של שתי המפעילות הסלולריות ה'אמיתיות' החדשות, אשר באה לאחר שורת השקות של מפעילות 'וירטואליות', מבשרת את בוא העונה הטובה של הלקוחות. גם מי שלא התעמק במכרז התדרים של משרד התקשורת שנסגר לפני קצת יותר משנה, יבין בשבועות ובחודשים הקרובים את תוצאותיו. השורה התחתונה פשוטה: שתי המפעילות האמיתיות החדשות, גולן טלקום והוט מובייל מציעות ללקוחות חבילות במחירים אטרקטיביים מאוד.

החבילה של גולן טלקום כוללת שיחות ללא הגבלה, הודעות SMS ללא הגבלה, GB3 של גלישה סלולרית (לאחר מכן המחיר לא עולה אך המהירות יורדת) ושיחות ללא הגבלה ל-29 מדינות (27 מהן רק ליעדים נייחים, ובארה"ב וקנדה גם יעדים ניידים). מחירה של החבילה הוא 99 שקלים בלבד. זהו מחיר סביר ביותר ללקוח הישראלי הממוצע. את ההרשמה לשירותיה של גולן טלקום ניתן לעשות רק דרך אתר האינטרנט של החברה, ואת כרטיס ה-SIM תקבלו הביתה באמצעות הדואר. אם תבקשו לרכוש גם מכשיר (ובחברה מדגישים כי נושא מכירת המכשירים ומכירת הקווים נפרד לגמרי), ממליצה לכם גולן טלקום לעשות זאת בחנויות באג ובסט מובייל, איתן יש לה הסכם שיתוף פעולה.

החבילה של הוט מובייל (מירס לשעבר) כוללת גם היא שיחות ללא הגבלה, הודעות SMS ללא הגבלה, וגלישה סלולרית ללא הגבלה. המחיר במקרה זה הוא 89 שקלים לחודש, עשרה שקלים פחות מהמחיר אצל המתחרה, אך ללא האופציה של חיוג חופשי ליעדים רבים בחו"ל. בניגוד למתחרה תעמיד הוט מובייל לשירות לקוחותיה מרכזי מכירה ושירות ברחבי הארץ. אולם גם בהוט מובייל מדגישים כי נושא מכירת המכשירים מנותק לחלוטין ממכירת הקווים.

שתי החברות מציעות ללקוחותיהן גם חבילה 'רזה'. בגולן טלקום מדובר בחבילה של 60 דקות שיחה בחודש, 60 הודעות SMS בחודש ו-10MB של גלישה סלולרית, כל זאת תמורת 9.99 שקלים בחודש. מדובר בחבילה שמתאימה בעיקר להורים שמחזיקים טלפון עבור ילדים צעירים ממש, או לאנשים מבוגרים שמחזיקים את המכשיר לטובת תחושת הביטחון האישי. במתחרה, הוט מובייל, כוללת החבילה המקבילה דקות שיחה במחיר של 10 אגורות לדקה, הודעות SMS במחיר של 10 אגורות להודעה וגלישה במחיר של 10 אגורות ל-MB גלישה (לשם השוואה, החבילה ה'רזה' של גולן טלקום משקפת מחיר של כ-16.6 אגורות לדקת שיחה או להודעת SMS).

מי שלא מבין מדוע שתי החברות מנסות 'לשבור' את השוק, צריך לחזור למכרז התדרים שהזכרנו בפתיחה. המכרז נבנה כך שהחברות משלמות מחיר נמוך יחסית על התדרים שהוקצו להן, אך מתחייבות כל אחת להשיג נתח שוק של 7 אחוזים בתוך פרק זמן שנקבע מראש. באם לא תצלחנה לעמוד בהתחייבות תשלמנה החברות קנס גבוה. 710 מיליון שקלים במקרה של הוט טלקום (שהציעה את ההצעה הגבוהה ביותר) ו-360 מיליון שקלים במקרה של גולן טלקום (אשר זכתה במכרז רק לאחר נפילתן של שתיים ממתחרותיה).

בני נוער משתמשים בטלפונים ניידים באוטובוס

 מצב חירום חשמלי

מי שנדמה היה לו שהפסקת הזרמת הגז ממצרים היא עניין מדיני, עלול להיחשף בקיץ הקרוב למציאות עגומה. הפסקות חשמל יזומות ועליות מחירים הן רק שתיים מההשלכות שעלולות להתרגש עלינו בחודשים הקרובים. הסיבה למצוקה הגדולה היא הפיתוח המואץ בתחום הגז הטבעי במשק החשמל. במהלך השנים האחרונות נבנו בישראל כמעט אך ורק תחנות כוח מבוססות גז, אשר התבססו במידה רבה על אספקת הגז ממצרים. הסיבה לכך היתה כפולה: סביבתית וכלכלית. תחנת כוח הפועלת בגז פולטת הרבה פחות מזהמים לסביבה מתחנה המבוססת על כל דלק פוסילי אחר: פחם, סולר או מזוט. בנוסף לכך, גז טבעי הוא דלק זול בהרבה מכל חלופותיו, מה שהופך את החשמל המיוצר לזול באופן משמעותי.

עם פרוץ משבר הגז המצרי לפני למעלה משנה, פעלו הרשויות בישראל מתוך נקודת הנחה שמדובר במשבר זמני. בעקבות ההנחה הזו נוצלו שאריות מאגרי הגז הישראליים הישנים ובראשם ים תטיס, על מנת שלא לעבור לתמהיל דלקים מזהם יותר. ההנחה היתה שעם תיקונו של צינור הגז ממצרים וחידוש ההזרמה ניתן יהיה להשלים את כל הפערים באמצעות גז טבעי. ההנחה האופטימית התבדתה והמצרים החליטו לפוצץ לחלוטין את הסכם אספקת הגז. התוצאה היא שכיום אין לישראל מקורות גז טבעי זמינים. הפעלה של כל יחידות ייצור החשמל הפועלות על בסיס יתר הדלקים מסוגלת לספק את צורכי משק האנרגיה הישראלי, אולם איננה משאירה כמעט שום רזרבות. במצב של רזרבות אפסיות בתקופות של ביקוש שיא, וחודש אוגוסט בישראל הוא תקופת ביקוש שיא, כל תקלה קטנה ביחידת ייצור חשמל עלולה לגרום למחסור בחשמל ולהפסקות חשמל ברחבי הארץ.

הממשלה דנה בראשית השבוע במצבו של משק האנרגיה והחליטה לאשר את שורת הפעולות עליהן המליץ שר האנרגיה והמים (תוארו החדש של שר התשתיות) ד"ר עוזי לנדאו. בין השאר הוחלט להעניק לשר לנדאו סמכויות חירום כך שיוכל לפעול על מנת להביא לייצור מקסימלי של חשמל הן בתחנות הכוח של חברת החשמל והן בגנרטורים פרטיים. עוד הוחלט על הפעלת גנרטורים בבסיסי צה"ל וחיבורם לרשת החשמל לצורך אספקת חשמל לרשת. בנוסף לכך, הוחלט להגמיש את האיסור על הפעלת יחידות ייצור חשמל מזהמות, וזאת במצבים בהם קיים חשש לקריסת האפשרות לאספקת החשמל.

למרות ההיערכות, האפשרות של הפסקות חשמל יזומות לפרקי זמן קצרים בנקודות קריטיות לא ירדה מהפרק. בקיץ הקרוב עלולים אזרחי ישראל לחוות הפסקות חשמל יזומות שייגרמו עקב המחסור. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אשר איננו שבע רצון מחלק מן ההמלצות, ביקש להכניס להחלטת הממשלה סעיף שקובע כי במקרה של הפסקות חשמל יזומות תופסק קודם כל אספקת החשמל לעזה. ארדן פרסם את הצעתו אך זו לא אושרה על ידי הממשלה.

 

כלכלת בית

איך בונים תקציב משפחתי

 רחל קסנר

ניהול כלכלת משפחה זהה לניהול כלכלת ארגון קטן. היסוד החשוב ביותר הוא  לשמור על איזון בין ההוצאות להכנסות. כלומר לדאוג כל הזמן להכנסות שוטפות ולא להוציא מעבר לרמת ההכנסות.

איך יודעים שגולשים בהוצאות? פשוט מאוד. כשבסוף החודש, כשכבר נכנסה המשכורת, עדיין היתרה נמוכה מזו שהיתה בחודש שעבר. כשבכל כמה חודשים צריך לשבור תוכנית חיסכון כי יתרת המינוס בבנק חרגה מהתקרה שאליה מותר להגיע, או לחילופין לקחת עוד הלוואה (שאותה גם צריך להחזיר – מה שמגדיל עוד יותר את הפער בין ההכנסות להוצאות).

בשלב הזה צריך להיכנס לתהליך של שליטה מוקפדת על ההתנהלות הכלכלית וזאת נעשה בשלושה שלבים. הראשון: בניית תקציב משפחתי, הכולל את כל סעיפי ההוצאות וההכנסות שיש לנו במהלך שנה. השני: איזון התקציב כך שההוצאות (כולל החזרי חובות והפרשה לחיסכון) וההכנסות יהיו מאוזנים. השלישי (והחשוב מכולם): מעקב קבוע, יומיומי, אחרי ההוצאות כך שלא חורגים מהיעדים שנקבעו בסעיף השני.

לשלב בניית התקציב יש לזכור את כל ההוצאות במהלך השנה כולה, כולל ההוצאות החריגות (כל שנה יש חריגה אחרת, בדרך כלל הסכום משתווה), ההוצאות ה'קטנות' שמצטברות לסכומים גדולים וגם אלו שקנינו בתלושי שי וכדומה.

ברשת האינטרנט ישנם אתרים רבים המספקים חינם גיליונות אקסל או טפסים שניתן להיעזר בהם לנוחות המשתמש וגם להתחשבות בכל הסעיפים ה'נידחים'. יש למלא בסבלנות את כל הסעיפים, להיזכר בכל השנה החולפת ובקניות, תיקונים והוצאות אחרות שהיו. חשוב ששני בני הזוג ישתתפו בתהליך וכל אחד יזכור מה הוא הוציא.

צריך לזכור: רמת החיים שבה מותר לנו לחיות היא סך ההכנסות שלנו. רמת החיים שבה אנחנו חיים בפועל היא סך ההוצאות שלנו. כאשר יש פער שלילי ביניהם, אנחנו חושבים שאנחנו חיים טוב, אבל נכנסים לצרות.

השלב החשוב ביותר הוא המעקב אחרי ההוצאות, עליו אכתוב בפעם הבאה.

 

הכותבת היא יועצת לכלכלת משפחה