בשבע 493: בית הספר שחובר לו יחדיו

ביה"ס 'יד המורה' ברמת אשכול בירושלים הוקם לפני יותר מארבעים שנה ושימש כבית ספר ממלכתי לתושבי האזור

שמואל אדלמן , כ"ה באייר תשע"ב

. עם השנים הלכה השכונה והתרוקנה מתושביה החילונים    ולפני 16 שנים הפך בית הספר למוסד ייחודי המשלב ילדים רגילים וילדים אוטיסטים,  כפי שמסבירה אביבית חלפון יו"ר ועד ההורים: "ביה"ס הותאם לאוכלוסייה הלומדת בו ובו חדרי טיפול, סביבות לימודיות כגון מטבח טיפולי ,פינת חי, גן רב חושי, חדרי ריפוי בעיסוק, מוסיקה וקלינאית תקשורת ועוד.  נוצרה כאן קהילת הורים שלאחר התחלה לא פשוטה, נושאת כיום בגאווה את נס השילוב". בית הספר כבר קטף כמה פרסים וזוכה להתעניינות מקצועית וחינוכית מכל העולם.

ידיעות על החלטת ראש העיר ניר ברקת, בוגר בית הספר בעצמו, להעביר את ביה"ס ממקומו הנוכחי הוציאה את ההורים ואת ידידי בית הספר למאבק וגררו ביקורת על ראש העיר. "זה יהפוך את השכונה באופן סופי לשכונה לחרדים בלבד", טוענת סטודנטית שהתנדבה בבית הספר.

 

אביבית חלפון חוששת מהפגיעה בתלמידים: "ברור שהעברת 45 תלמידים המאובחנים כלוקים באוטיזם בתפקוד נמוך  תגרום לרגרסיה עצומה אצל התלמידים. כבר כעת נגרם נזק מהשמועות, והחרדה אליה נכנסו הורים וילדים. צוות המורים שהתגבש כאן והתמקצע בעבודת השילוב הייחודית יפגע. תיהרס הקהילה הפלורליסטית  הכוללת כיום חילוניים, דתיים, חרדים, מוסלמים, דרוזים ונוצרים - עולים חדשים לצד ותיקים, ילדים נורמטיביים לצד בעלי צרכים מיוחדים. אינכם מבינים איזו פגיעה אנושה  ובלתי הפיכה זו תהיה בילדים עם האוטיזם ובבני משפחתם".

עצומה הקוראת לממשלה וחברי כנסת להפעיל לחץ על ראש העיר לחזור בו מההחלטה גרפה בתוך ימים ספורים מאות חתימות. ועד ההורים מבטיח גם הפגנות סוערות.

מתברר שההורים והתלמידים יכולים להיות אופטימיים. קרוב לסגירת הגיליון התקבלה ההודעה הבאה מדוברו של ניר ברקת: "ראש העיר ירושלים החליט להוריד מהפרק את התכנית לשדרוג בית הספר יד המורה והעברתו ממיקומו הנוכחי, לטובת הכנסת מכללה אקדמית ציונית לחיזוק אופייה הפלורליסטי של רמת אשכול. ברקת, שמלכתחילה הודיע כי לא יבוצע כל שינוי ללא הסכמת ההנהלה וההורים, עדכן אותם על ההחלטה וחזר על מחויבותו כראש עיר וכבוגר בית הספר להמשיך לקדם, לחזק ולפתח את בית הספר, המהווה מודל לחיקוי בארץ ובעולם. ברקת גם הודיע כי ימשיך לפעול להבאת מכללה עם אלפי סטודנטים ציונים ופלורליסטיים לרמת אשכול לצד בית הספר יד המורה, דבר שיביא לחיזוק, לפיתוח ולשמירת אופייה של השכונה".