בשבע 493: חדשות

שביתת האסירים הביטחוניים הסתיימה בעסקה מעוררת מחלוקת

חגי הוברמן , כ"ה באייר תשע"ב

ביום שני, 28 ימים לאחר שפרצה, הסתיימה שביתת הרעב של כ-1,550 האסירים הביטחוניים הפלשתיניים ב'עיסקה' שנויה במחלוקת עם השב"כ.

במערכת הביטחון ביקשו להגיע להסכם לפני "יום הנכבה". חשש נוסף היה מפני מוות של אחד המחבלים שובתי הרעב. מנהיגי המחבלים הפלשתינים איימו כי במקרה כזה תפרוץ אינתיפאדה שלישית. בצמרת הישראלית ובמערכת הביטחון שררה דאגה אמיתית, ובעקבותיה ניתן 'אור ירוק' לנציגי ישראל, בהם מזכירו הצבאי של ראש הממשלה אלוף יוחנן לוקר ונציגי שב"כ, להגיע להבנות עם המחבלים הכלואים. במלאכת התיווך בין המדינה לאסירים נטלו חלק ירדן, מצרים והרשות הפלשתינית.

במוצאי שבת שעברה נפגש שליחו המיוחד של רה"מ, עו"ד יצחק מולכו, עם אבו מאזן ברמאללה. באופן רשמי מולכו יצא לרמאללה כדי למסור לאבו מאזן איגרת מראש הממשלה, אלא שבחשאי יצא עם הסכם על הפסקת השביתה.

ביום שני בבוקר, מסוק צבאי ירדני השייך לבית המלוכה נחת במפתיע במוקטעה שברמאללה. מהמסוק יצאו מספר אנשים שהוכנסו מיידית אל תוך המוקטעה. היתה זו משלחת של המודיעין הירדני שנשלחה בפקודת מלך ירדן, על מנת לנסות ולהביא לקיצה את פרשת האסירים הפלשתינים שובתי הרעב. הגעת המסוק הירדני אושרה על ידי נתניהו אישית, כחלק ממעורבותו בעניין. באותו יום הגיע בכיר במודיעין המצרי לכלא שיקמה באשקלון, שם שכנע את מנהיגי המחבלים הכלואים לקבל את ההבנות.

בשב"כ נופפו בהישג שבהסכם, במסגרתו חתמו מנהיגי האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל על התחייבות להפסקה מוחלטת של פעילות טרור מתוך בתי הכלא בישראל. בכתב ההתחייבות נכתב במפורש כי "פעילות נגד הביטחון שתבוצע מתוך בתי הכלא או חידוש שביתת האסירים בבתי הכלא בישראל, יביאו לביטול התחייבותה של ישראל לביצוע הקלות בתחומים הנ"ל".

מנהיגי המחבלים הכלואים חתמו על כתב ההתחייבות בשמם של כל האסירים הביטחוניים, מכל הארגונים ובכל מתקני-הכליאה בישראל. ע"פ כתב ההתחייבות, האסירים הביטחוניים יימנעו מכל פעילות אשר תהווה תמיכה מעשית בטרור. בכלל זה גיוס אנשים לפעילות טרור, הנחייה, מימון, תיאום בין מגויסים, מתן סיוע למגויסים וכדומה.

בתמורה להתחייבות זו, הסכימה ישראל לבצע שורה של הקלות הנוגעות לתנאי המאסר של הכלואים. בין השאר הסכימה ישראל להחזיר לאגפים הכלליים אסירים המוחזקים כיום בתנאי הפרדה. עוד התחייבה ישראל לאפשר ביקורי בני משפחות אסירים מעזה ומיו"ש, וכן צפייה בערוצי לוויין בשפה הערבית.

יו"ר אירגון 'אלמגור' מאיר אינדור מתח ביקורת חריפה על העסקה, אשר מהווה לדעתו כניעה למחבלים. לדבריו, על פי העסקה גם המחבלים שרצחו את בני שמשפחת פוגל יוכלו  להצטרף אל אחת מקבוצות המחבלים האסורים ולשהות איתם במשך היום בלא בידוד.

 

יום הנכבה: מהומות ברחבי יו"ש - 4 פצועים קל לכוחותינו

חגי הוברמן

יום שלישי השבוע צוין על ידי הערבים משני עברי הקו הירוק כ'יום הנאכבה' לרגל "אסון הקמתה של מדינת ישראל". ברחבי יו"ש היה זה יום של התפרעויות אלימות, ובתוככי הקו הירוק הוא צוין בעצרות והפגנות.

הבוקר החל עם התגודדות של עשרות פלשתינים באזור קבר רחל. הפורעים החלו ליידות אבנים לעבר יהודים שהגיעו לאתר. כוחות הביטחון פעלו על פי הנוהל בזמן התפרעות, הכניסו את המתפללים אל תוך מתחם הקבר, ואסרו על כניסת מתפללים עד שכוחות הביטחון השיבו את הסדר על כנו. במהלך היום נסגר מתחם הקבר מספר פעמים לכניסת מתפללים עקב ידויי אבנים מסאבי, והמתפללים במתחם נותרו נצורים ולא הורשו לצאת ממנו. מוקדי התפרעות נוספים היו באזור נעלין, במערב השומרון, ובבית אומר וחלחול שבהרי יהודה.

חייל צה"ל ולוחם מג"ב נפצעו באורח קל מאבנים שזרקו לעברם מתפרעים במחסום ביתונייא ופונו לקבלת טיפול רפואי. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות לעבר מיידי האבנים. גם במחסום קלנדיה, צפונית לירושלים, יידו עשרות צעירים פלשתינים אבנים לעבר כוחות הביטחון. שני לוחמי מג"ב המוצבים במקום נפצעו מאבנים שהושלכו לעברם. בשעות הצהריים הושלך מטען צינור לעבר כוח צה"ל המוצב במקום. לא היו נפגעים לכוחותינו. המטען פוצץ באופן מבוקר על ידי חבלנים.

בנוסף, ארבעה מטעני צינור, אקדח מאולתר ותחמושת בתפזורת נמצאו בעת חיפוש כליהם של שני צעירים פלשתינים סמוך לצומת תפוח.

אתר האינטרנט של צה"ל מגלה כי מאז עסקת שליט, הסכם הפת"ח עם חמאס ושביתת הרעב של האסירים הפלשתיניים, חלה עלייה בגרפים של הטרור באזור יהודה ושומרון. בין היתר, עלה מספר המעצרים שעורכים כוחות צה"ל במספר מוקדים ונתפסו מטענים רבים. עוד עולה מן הנתונים, כי לאחרונה נרשמה התעצמות ההפגנות האלימות באזור בנימין, בעיקר במחסום ביתוניא דרומית לרמאללה, שהפך למוקד הפרת סדר חדש.

ביום שני ציינו פעילי שמאל קיצוני את "טקס הנכבה" באוניברסיטת תל אביב בקריאות "בדם ובאש נפדה אותך, פלשתין". מולם התייצבו מאות מפגינים עם דגלי ישראל ששרו את התקווה והשמיעו צעקות בוז. המפגינים הניפו שלטים: "יש למישהו מצפן? אוניברסיטת תל אביב איבדה את הצפון"; "ערביי ישראל אומרים לא לשקר הנכבה"; "שמאלנים צבועים". עוד לפני תחילת העצרת נעצרו שני פעילים - אחד ממשתתפי הטקס ואחד מהמפגינים נגדו. בהמשך נעצר מפגין ששרף קרטון ועליו ציור של דגל פלשתין. כוחות משטרה רבים הפרידו בין הצדדים עד תום הטקס.