בשבע 493: שמעון כבן

כשהדברים יהיו מתוך בחירה חופשית יתגייסו רבים

על סדר היום , כ"ה באייר תשע"ב

כותרת: ח"כ ניסים זאב (ש"ס)

היית חבר בוועדה שבחנה את יישום חוק טל, והשבוע הודיעה ש"ס שלא תשלח נציג לוועדת פלסנר שבוחנת חלופה לחוק הזה. למה בעצם?

"חשוב להבין שהוועדה של יוחנן פלסנר סיימה את עבודתה והיא מגישה את המלצותיה, וכולם יודעים שההמלצות הללו הן מגמתיות ולא ענייניות".

נטען בתקשורת החרדית שהפקרתם את הוועדה ובעצם הפקרתם את לומדי התורה.

"הטענה הזו לא נכונה. השתתפתי כמעט בכל הדיונים ובכל הפורומים והישיבות, גם בכאלה שהיה לא נוח להיות בהם כי פלסנר כיו"ר הוועדה הביא ארגוני נשים ואמהות לפצועי צה"ל והפך את הכל לשנאה נגד הציבור החרדי. הם עשו את זה בצורה מאוד מקצועית. כעת הוא מתחנן שאבוא לוועדה. הוא יודע שיש לי הצעות טובות שיאפשרו לעולם התורה להמשיך במתכונתו".

תן לי דוגמה להצעה כזו.

"הרעיון המרכזי הוא שמי שילך לצבא הם בחורים שממילא נמצאים על סף יציאה מעולם התורה ומעוניינים לצאת לשוק העבודה, כאלה שההישארות בישיבה נכפית עליהם, כי האפשרות היחידה שיש להם היא שירות של שלוש שנים. לעומת זאת, אם יתאפשר להם לצאת לשירות אזרחי של שנה למי שכבר אינו חפץ להמשיך בישיבה זה יהיה פתרון טוב עבורם. הצעה נוספת שהעליתי היא להפקיע מידי איגוד ישיבות ההסדר את ההחלטה מי יוגדר ישיבת הסדר. שמשרד הביטחון יכריע בשאלה הזו. ישנן ישיבות חרדיות ציוניות שמבקשות להיכנס למתכונת ההסדר ולא מאפשרים להם. הם רוצים להתגייס אבל נאלצים להישאר במתכונת של 'תורתם אמנותם'. יש כמה מאות כאלה מדי שנה. היו מקרים שהתבקשתי לפעול להסדרת שירות לישיבות מסוימות ובמשרד הביטחון דחו אותי על הסף ואמרו שאיגוד רבני ישיבות ההסדר לא מצא לנכון. הם לא רוצים להתרחב. זה מפתיע ומפליא אבל זה המצב. לכן צריך להעביר את הסמכות מוועד רבני ההסדר למשרד הביטחון, וכל ישיבה שתרצה להיכנס למסגרת הזו יאושר לה. בשבוע הבא אוציא את מכתב ההצעות שלי ואז הדברים יהיו ברורים".

אז אם ממילא היית חבר בוועדה שדנה בחוק טל ויש לך הצעות טובות, למה סירבתם לשלוח נציג לוועדה שתבחן את החלופה לחוק טל?

"כשראש הממשלה רוצה להקים ועדה אחרי שקבע מטרות ויעדים והוועדה רק תחליט לגבי הדרך, זה הופך אותנו לחותמת גומי ולכך אנחנו לא מסכימים. הוא קובע מראש את עניין המכסות, שליש לשירות צבאי, שליש לשירות אזרחי ושליש יישארו בישיבות, אבל אנחנו לא מוכנים להיכנס לדיונים שכל תכליתם מלכתחילה היא לייצר מכסות. עצם הישיבה שלנו בוועדה כזו תיתן לגיטימציה לכל התהליך".

הרעיון של המכסות הוא ישים בכלל?

"הרעיון שם הוא שצה"ל הוא שיקבע, אבל אלו שטויות והבלים. איך צה"ל יוכל להחליט ולקבוע. החלטות כאלה צריך לקבל אך ורק בתוך הישיבות עצמן. בכל כינוסי הוועדה הדיונים לא מיצו והחברים העדיפו לצאת בהכרזות פופוליסטיות".

הסערה הפוליטית מסביב לעניין הייתה צפויה. הרי ליברמן הבטיח את העניין לבוחרים שלו.

"זוהי הפוליטיקה. פוליטיקאים יכולים לנפנף בעניין הזה, אבל הם יודעים שבשטח זה לא עובד. הרי כל אנשי המקצוע, כולל השופט גרוניס, קבעו שגיוס החרדים לצה"ל זו אשליה. בני הישיבות הרי כפופים לרבנים ולא עושים דבר על דעת עצמם. לכן, אם רוצים להרחיב את מעגל המתגייסים לצה"ל הדרך היא לא בחקיקה, לא על הנייר, אלא להשאיר את העיקרון של 'תורתו אמנותו' ולאפשר למי שרוצה להמשיך ללמוד לעשות זאת ורק להוסיף אפשרות למי שרוצה לצאת מהישיבה לעשות זאת מבלי לכבול אותו לשלוש שנים. כשהדברים יהיו מתוך בחירה חופשית יתגייסו רבים".

הצבא בכלל ערוך לקליטת חרדים?

"זו אכן חרפה שרוצים לגייס כל כך הרבה בחורי ישיבות לצבא במסגרת 'נצח יהודה' ומאכילים אותם שם מנות קרב בכל תקופת האימונים שם. יש לי קרובי משפחה שמתארים לי את המתרחש. הם סיפרו איך בליל שבת אחד הביאו אותם לבסיס, ושם ראו את כולם אוכלים סעודת מלכים ולהם נותנים מנות קרות כאילו הם חיילים סוג ב'. המערכת לא ערוכה. או שיש אטימות או שזו התעלמות מכוונת מהצרכים של החרדים. אם רוצים לגייס חרדים צריך להכין לפחות את התשתיות, לפחות את התזונה, לפחות שיהיה להם כמו לכל חייל אחר. אני שומע תלונות כאלה כל הזמן. זו פשוט חרפה. לא יכול להיות שבגלל ההכשרים מענים אותם בנושא הזה של האוכל. זה אחד הנושאים שאני מתכוון להעלות אותו בשבוע הבא".

אתה חש שהדיון סביב הנושא ענייני, או לצורכי רווח פוליטי?

"בג"ץ קצב זמן עד סוף חודש יולי לחוק טל, ולמדינה לא נותר אלא לשנות את החקיקה או לבקש ארכה. אף אחד לא רוצה לבקש ארכה כי כולם עלו טרמפ על הבקשה שלנו לשינוי, ונפתחה תחרות בין המפלגות ובין חברי הכנסת לבין עצמם מי יהיה החלוץ והגיבור שיוביל שינוי בחברה החרדית. במקום שיטפלו בכל מעשי הרפש שמתרחשים כאן, בכל מעשי הרצח והאונס שיש כאן, הם מתעסקים בריב ומדון עם האוכלוסייה החרדית".

יכול להיות שכל המהומה הזו תוביל אתכם החוצה מהקואליציה?

"אני לא מאמין. דיברתי השבוע עם פלסנר והוא אמר לי 'אנחנו לא יכולים עליכם'. יש לי כמה הצעות טובות שיהיו מקובלות על הרבנים. אין לי ספק בכך. פלסנר התחנן שאציג אותן רק אחרי שתתמנה הוועדה באופן רשמי, כדי להראות שהוא מביא לשינויים".

מה אתה אומר על ההצעה של אייכלר לבטל את חובת השירות ולהפוך את צה"ל לצבא מקצועי, כך שאנשים יגויסו מרצונם בלבד ויתוגמלו בהתאם, והצבא לא יגייס מעבר לצרכיו המקצועיים האמיתיים?

"עוד חזון למועד. אולי כשנשב איש תחת גפנו ותחת תאנתו בע"ה רק אז זה יכול להיות. אז הצבא יעסוק רק בשיטור ולא במלחמות, אבל בינתיים סביבנו אויבים שהקב"ה מצילנו מידם. עם ישראל בסכנה של ממש. אם נשאיר את העניין למתנדבים נהפוך את זה לחובבני, ובצבא יהיו רק שכירי חרב. זה לא רציני. לא ניתן להקים אוגדות שלמות על בסיס מתנדבים. יבואו כל החאפרים שלא מצאו עבודה ואין להם מה לעשות. זה מה שיקרה בסוף".

ואם כבר הזכרנו את אייכלר, יש שמועות על הליכה לבחירות הבאות במשותף - ש"ס ויהדות התורה. יש בזה משהו?

"כן. זה יקרה בתנאי שנראה קודם את המשיח ואת אליהו הנביא יחד כי אליהו הנביא מביא את הבשורה לפני שמגיע המשיח...".