בשבע 493: שטח מגזרי

לכבוד יום ירושלים: סיור בעקבות הלוחם חנן פורת ז"ל

רבקי גולדפינגר , כ"ה באייר תשע"ב

הדמות השנתית בחמ"ד בשנה"ל הבאה: הרב צבי יהודה קוק זצ"ל

השבוע הכריז ראש מינהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ על שנת תשע"ג כשנת לימוד משנת הציונות הדתית לאור דמותו של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל. הפרויקט ללימוד דמות שנתית בחמ"ד יצא לדרך בשנת הלימודים הנוכחית, כאשר דמות בכירה מרבני הציונות הדתית עומדת במוקד העשייה החינוכית לאורך השנה.

בשנה זו נחשפו מאות אלפי תלמידי החינוך הממלכתי-דתי, מגני הילדים ועד לכיתות י"ב, לדמותו של הרב עוזיאל, שכיהן כרב הראשי לישראל. מאחר וזוהי שנת השלושים לפטירתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק, הוחלט כי שנת הלימודים הבאה תעסוק בלימוד משנת הציונות הדתית לאור דמותו של הרב. הודעה על ההחלטה יצאה השבוע לכלל הגננות ומנהלי בתי הספר.

במקביל נערכה פגישת העבודה הראשונה בנושא, בהשתתפות ראשי ארגונים בכירים בציונות הדתית. בפגישה הוחלט על דרכי הפעולה הכוללות בין היתר מערכי שיעורים, אירועים מיוחדים, כתיבת עבודות, הצגות והפקות ייחודיות. "זוהי הזדמנות נפלאה להכיר מקרוב את דמותו של הרב, שהיתה כוללת ועשירה ולא תמיד הציבור נחשף אליה באופן זה", בירך הרב איתן אייזמן, חבר מועצת החמ"ד ומבאי ביתו של הרב צבי יהודה. "רק שיתוף הפעולה של כלל הגופים בציונות הדתית יכול היה להביא למציאות שבה כל ילד וילדה מתחברים ומתחנכים לאור דמותו של הרב צבי יהודה", סיכם הרב ד"ר אברהם ליפשיץ את המפגש.

 

אברהם פריד בביקור היכרות עם ילדי 'שלווה' באפרת

הזמר החסידי אברהם פריד הגיע השבוע למוסד 'שלווה' לילדים בעלי צרכים מיוחדים, וזאת לקראת הופעתו בעוד כחודש ביישוב אפרת במופע שכל הכנסותיו קודש לילדי המוסד. פריד ביקש להכיר מקרוב את הילדים שלמענם הוא מתכוון להופיע.

ראש מועצת אפרת עודד רביבי ומפיק האירוע יחיאל פישמן התלוו לפריד, ויחד עם הזמר התרגשו מהמפגש עם הילדים. במיוחד נגע לליבו של פריד הילד יוסי סמואלס, המתקשר דרך שפת סימנים מיוחדת. במהלך הביקור הפתיעו הילדים את פריד כשתזמורתם ניגנה ושרה את שיריו. פריד הנרגש הצטרף לילדים בשירה ובריקודים. הזמר החסידי אף הזמין את סולן הלהקה לשיר עימו במופע באפרת, שכאמור יתקיים בעוד כחודש.

 

יום עיון שנתי של הכנה תורנית לקראת לימודים באקדמיה

תחת הכותרת 'הכנה תורנית ללימודים אקדמיים' ייערך באסרו חג שבועות יום עיון מטעם 'בית מדרש ישיבתי'. בני ישיבות ומכינות, ר"מים וסטודנטים, עתידים להשתתף ביום הלימוד שיתקיים במכון לנדר.

הכנס בהשתתפות הרבנים יעקב אריאל, שלמה אבינר, שמואל אליהו, יהושע שפירא, אליעזר שנוולד, שלמה רוזנפלד, אלעזר אהרונסון ועוד. עמותת 'בית מדרש ישיבתי' מפעילה רשת של עשרה בתי מדרש למבוגרים ברחבי הארץ. חלק מבתי המדרש מהווים שלוחת בוגרים של ישיבות הסדר. כ-80 רבנים, ראשי ישיבות ומכינות, רבני ערים ויישובים, הם חברי העמותה, שחברו יחד במטרה לחזק את לימוד התורה של כלל הציבור שמחוץ לכותלי הישיבות. יום העיון, המתקיים זו השנה השלישית, יעסוק בשילוב של חיי התורה והאקדמיה, מתוך הבנה ששלב זה בחיים צופן בחובו אתגרים, התמודדויות והזדמנויות, ויש להתכונן לתקופה זו כראוי.

 

צל"ש ללוחם גולני שנהרג בפיגוע התופת בכביש 12

אלוף פיקוד דרום טל רוסו העניק השבוע (א') צל"ש לסמל ראשון משה נפתלי הי"ד מפלוגת עורב של גדוד הסיור בחטיבת גולני, על התנהלותו במהלך הפיגוע במתקפת הטרור סמוך לאילת בקיץ בשנה שעברה. סמ"ר נפתלי, תושב עפרה, הצליח להרוג שני מחבלים לפני שנהרג במתקפת הטרור המשולבת, שגבתה את חייהם של שישה בני אדם נוספים. משה היה דור שני בחטיבת גולני. הוא התגייס לחטיבה בעקבות אביו, יוסי נפתלי. בן 22 היה במותו.

אלוף פיקוד הדרום אמר בטקס, שהתקיים במעמד בני משפחתו, חבריו ומפקדיו של נפתלי, כי "אירוע זה היה טרגי בתוצאותיו, אולם נמנע אירוע חמור שבעתיים בזכות החתירה למגע שהראה סמ"ר נפתלי. אין ספק שפעולותיו שיבשו את האירוע וסיכלו את תוכניות המחבלים".

אמו של משה, שולה נפתלי, אומרת בשיחה עם 'בשבע' כי טקס קבלת הצל"ש לבן שאיננו היה מרגש ביותר עבור בני המשפחה. "הרגשות היו מעורבים. מצד אחד מדובר באות כבוד לבן, אבל הוא לא נמצא כאן והחוסר היה מאוד מורגש". במהלך הטקס הביעה האם את הערכתה לבן ולצוות שעליו פיקד: "המעשה האחרון של משה והחיילים שלו משקף את רוח צה"ל והחינוך שספגו בחייהם". מפקד חטיבת גולני, אל"מ אופק בוכריס, אמר כי סמ"ר משה נפתלי סימל את האתוס הצבאי: "הוא הראה בהתנהלותו את הדרך בה על מפקד לפעול בשטח. היה ערך לעשייתו, הוא מהווה חץ שמסמן את המשך כיוון הדרך בצה"ל".

 

שיא גינס לציור ירושלים הארוך ביותר בעולם

בית הספר 'נחשון' בנים בקדומים נכנס השבוע לספר השיאים של גינס בקטגוריית 'הציור הארוך ביותר בעולם'. הציור בנושא ירושלים מתפרש על אורך עצום של קרוב ל-1,000 מטרים.

יוזמות הפרויקט הן בתיה חוברה, רכזת התרבות בבית הספר, והאמנית שרה קונפורטי. "לכבוד יום ירושלים החלטתי ליזום פרויקט ייחודי יצירתי בנושא ירושלים לתלמידי בית הספר", מספרת חוברה. "לצורך כך גייסתי את שרה קונפורטי, חברתי האמנית, שהיא בעלת שם בינלאומי. שרה נענתה מיד לבקשה והתחלנו בתכנון הפרויקט". מנהל בית הספר, יהודה שדמי, בירך על הפרויקט. כולם נרתמו למשימה ופעלו לגיוס המשאבים: צבעים, בדים, מכחולים ועוד. "כל בית הספר נכנס לפעולה בשמחה ובהתלהבות", אומרת חוברה. בדים לבנים בוהקים נפרשו לאורך כל מגרשי בית הספר והשערים נפתחו לכלל תושבי קדומים. "כולם הגיעו, ציירו, יצרו וחוו חוויה שלא במהרה תישכח". במהלך יומיים רצופים נהרו אנשים לבית הספר וסייעו להצלחת הפרויקט.

ואכן, התלמידים בשיתוף קהילת קדומים הצליחו ליצור יצירת פאר באורך של כ-1,000 מטרים. "זו היתה עבודה סביב השעון, ללא הפסקה, אבל מלאה בתחושת אחדות, אהבה וחיבור עמוק של השומרון לעיר הבירה ירושלים. ואם גם הצלחנו לשבור את השיא העולמי זה בכלל נהדר", אומרת חוברה בסיפוק.

 

שבת אירוח לילדים חולים בשכונת עמידר בבת ים

שבת יוצאת דופן של נתינה התקיימה לפני כשבוע בשכונת עמידר בבת ים. תושבי השכונה אירחו את ילדי עמותת 'חברים לרפואה' ופתחו את ביתם ואת ליבם. ארגון השבת היה תחת חסותם של חניכי ומדריכי סניף בני עקיבא בשכונה, אולם כולם נרתמו לסייע. בהכנות היו שותפים חבריא א' וב', בוגרים ומשפחות רבות תושבות השכונה. עמותת 'חברים לרפואה' מקיימת שבתות מסוג זה אחת לכמה שבועות במקומות שונים בארץ. כל שבת כזאת היא חווייתית ומיוחדת, אך בשכונת עמידר, אומרים בעמותה, היה משהו שונה וחם יותר מהרגיל מצד התושבים.

אורית מלאכי, בת שירות לאומי בשכונה, מתארת שבת מרוממת. "לקראת סוף השבת ערכנו סעודה שלישית משותפת לאורחים ולמשפחות המארחות, שהיו חלק בלתי נפרד מהשבת. היה מרגש לראות את הילדים מודים ומתקשים להיפרד מהמשפחות שקיבלו אותם בחום. אין ספק שהשבת השאירה בעמידר טעם טוב עם רצון לעוד עשייה ותרומה לקהילה".

לכבוד יום ירושלים: סיור בעקבות הלוחם חנן פורת ז"ל

יוזמה חדשה ביום ירושלים הקרוב מבקשת לחשוף את הציבור הרחב לצד ההרואי של הלוחם חנן פורת ז"ל. המיזם המשותף לעמותת 'משקפת' ומדרשת בית אורות, יוביל את הסיור באתרי המופת של ירושלים בעקבות גדוד 66 של הצנחנים, בו לחם חנן פורת ז"ל בקרבות לשחרור ירושלים. למטיילים אף יוקרן לראשונה חיזיון אור-קולי בנושא קרבות מלחמת ששת הימים, כשהקריין הוא פורת עצמו. לאחר מכן תתקיים תצפית על נוף ירושלים ההיסטורית, תוך הסברים נוספים על מהלך הלחימה של הצנחנים. בסיור יגיעו המטיילים גם לעץ האלון הבודד בן ה-600 שנה, שהפך לסמל הכמיהה והשיבה אל הגוש. סיום האירוע יצוין בטקס חגיגי בכפר עציון, בשירה בציבור ממיטב שירי ירושלים. אמיתי פורת, בנו של חנן, יחלוק עם הנוכחים מזיכרונותיו מאביו.

בני כהן, מנכ"ל עמותת 'משקפת', אומר כי "לקראת יום ירושלים מן הראוי לציין כי במהלך כהונתו כחבר כנסת, חנן פורת הוא שיזם את 'חוק ירושלים', הקובע את יום כ"ח באייר, שבו שוחררה ירושלים במלחמת ששת הימים, כחג לאומי".

 

מבזקים:

ישיבת ההסדר בנתיבות חוגגת עשור

בישיבת ההסדר 'אהבת ישראל' בנתיבות נערכים בימים אלו לציון עשור לישיבה ולטקס חנוכת הפנימיות החדשות, אשר ייקראו 'בית דביר' על שם בוגר הישיבה, סמ"ר דביר עמנואלוף הי"ד, שהיה החלל הראשון של מבצע עופרת יצוקה. האירוע יתקיים ביום שני הקרוב בנתיבות.

 

גיליון ה-1,000 של עלון השבת של הקהילה האנגלוסקסית בישראל ארגון ה-OU מציין את הוצאת גיליון ה-1,000 של עלון השבת Torah Tidbits. העלון, אשר יוצא לאור מדי שבוע, מופץ בקרב הקהילה האנגלוסקסית במשך 20 שנה.

 

שבועיים בלבד לתחרות החיבור התורני של מפעל הפיס

שבועיים נותרו להגשת חיבורים תורניים לפרויקט של מפעל הפיס 'וקנה לך חבר'. החיבורים התורניים אשר ייכנסו לתחרות ייבדקו על ידי ועדת שיפוט עליונה בהשתתפות רבנים מכלל הציבור הדתי לאומי.