בשבע 494: עניין אישי

הרב מנחם בורשטיין. 56. תושב ירושלים. נשוי לטובה. אב לשמונה. ראש מכון פוע"ה

עפרה לקס , ג' בסיון תשע"ב

* התחלה: מונטווידאו, אורוגוואי תשט"ז. האב היה תלמיד ישיבת מיר שברח לשנחאי במלחמת העולם והגיע לארה"ב, שם סייע לבנות את הישיבה. בעקבות קרובה רחוקה הגיע לאורוגוואי, שם פגש קרובה אחרת שהפכה לרעייתו. הרב בורשטיין הוא ילד חמישי מתוך שישה, "תופעה של ממש באורוגוואי". האב, הרב, הקים שם את ישיבת 'הרב קוק', האם את מוסדות יבנה. המוסדות אוחדו והם פועלים עד היום.

* הנדר: לעלות לארץ כשהבן הבכור יהיה בר מצווה, התממש כשהרב מנחם היה בן חמש. העלייה ארצה היתה באונייה, וגם המנוחה בדרך, באיטליה, נוצלה לצורכי חינוך, "ביקרנו בשער טיטוס".

* לימודים: כיתה א' במרכז שפירא, שם התיישבה המשפחה כשהאב הקים יחד עם הרב בנימיני את הישיבה במקום. כיתה ב' כבר היתה ב'תחכמוני' בחדרה, לשם עברה המשפחה אחרי שהאב הקים את ישיבת 'בית שמואל' בעיר. לימודי הישיבה התיכונית התקיימו בישיבה של האב.

* הבן של ראש הישיבה: האב היה גם הר"מ האישי במשך שנתיים, מה שלא נרשם כקושי. "לא היתה אפילו חוויה שלילית אחת". אנשי צוות שאלו לקראת סוף התיכון אם יש קרבה משפחתית בין השניים.

* אינטגרציה: "גדלתי על זה שלעדות אין משמעות ועם הרבה הערכה למסורת הצפון אפריקאית. אבא לקח תלמידים חלשים וטיפח בהם גאווה עדתית חיובית". שנות הילדות היו קשורות מאוד בישיבה ועם המחזורים הראשונים נשמר קשר עד היום.

* האישה שאיתו: טובה, למדה עם אחותו הקטנה של הרב, ועוד בהיותן בתיכון האחות הצביעה על הכיוון. "סירבתי כי טובה היתה צעירה". בסופו של דבר הגיעה העת, "וכתגמול הצעתי לאחותי את בעלה".

* עורך הקידושין: "אבי". ולמרות שהרבנים ישראלי ושפירא לא היו מסדרי הקידושין, הם הגיעו. טובה, בתו של הרב בנימין הרלניג הי"ד, "מחנכת משקיענית ומצליחה של כיתה י"ב ב'צביה' בירושלים".

* הפירות: שמונה ילדים, חצי בנים וחצי בנות, ארבעה נשואים. שמונה נכדים. הבנים לומדים בישיבות, והצעיר שבהם בתלמוד תורה 'מורשה'. הבנות נשואות לתלמידי ישיבה, אחת בשירות לאומי והצעירה לומדת ב'נועם'. המשפחה מתגוררת בדירת שלושה חדרים.

* צבא: בגיל יחסית מבוגר. השירות היה ברבנות הצבאית עד שוועדת הלסינקי הצבאית, העוסקת בניסויים בבני אדם, פנתה אליו וביקשה שיהיה נציג הציבור בוועדה. הביקורת על כך שדווקא רב מונה לתפקיד נבלעה לגמרי לפני שנה כשצה"ל העניק לו פרס על שירותו, "ואני לא דתי מחמד, אלא אומר את דעותיי".

* מאז ולתמיד: היום הראשון ללימודים 'במרכז הרב' היה בשנת תשל"ד והיום הוא משמש שם כר"מ. "עם הקמת מכון פוע"ה היו יותר שעות במכון ופחות בישיבה, אבל מעולם לא התקיים טקס סיום".

* הלב: היו שנים של עיסוק בהלכה יישומית, הוצאת חוברות ומתן הרצאות בנושא. אחריהן פנה הרב בורשטיין לרב צבי יהודה קוק, הרב יחזקאל לוינשטיין והרב שך ושאל אותם מדוע הציבור לא אוהב את המקדש. "שלושתם הציעו לי להתעסק בדברים שאנשים יכולים להתחבר אליהם". כך הגיע לעיסוק בקטורת, שירת הלווים, השמיר והתכלת.

* התכלת: פתילותיו דווקא לבנות לפי הוראתו של הרב שלמה זלמן אויערבך שאמר, שאם הרב ילך עם תכלת, יחשבו כולם שמדובר בפסיקה. "היום אני אומר למתעניינים, לכו תלמדו את הנושא אצל גדול דור לעומק ואז תקבל פסיקה בנושא".

* הרב צבי יהודה: תחילת הקשר היתה בשל הערכה עמוקה לרב בורשטיין האב. ההמשך היה בקשר של לימוד. "יום אחד אמרתי לו: 'הרב, כל החברים שלי לומדים את כתבי הרב', אז הוא הציע שנלמד יחד פעם בשבוע".

* מחנה יודה: "היינו הולכים לשוק וקונים פירות גדולים כדי שהרב יחייך שארץ ישראל נותנת פירותיה בעין יפה. הוא היה ממש כמו אבא". כשהרב נפטר התחזק הקשר עם הרב אברהם שפירא ועם הרב מרדכי אליהו.

* הרב אליהו: הרב שמואל הוא בן מחזור של הרב בורשטיין במרכז הרב. "הוא הביא אותנו לשיעורים אצל אביו, עוד כשהיה דיין. השיעורים התרכזו בנושאי הלכה פרקטית, ונוצר קשר חזק".

* חזק: כשהוא נבחר לרב ראשי, הרב בורשטיין סייע לו בשאלות של זוגות שהובאו לפניו, והיה מברר את הנושא מבחינה רפואית. כך נולד מכון פוע"ה. "התפישה היתה לתת לזוג מענה הוליסטי של הדרכה בצד ההלכתי, הרפואי, הנפשי והזוגי".

* זוגי: "בבית ההורים שלי הצד של משפחה וזוגיות היה מאוד חזק. ההורים שלי היו מאוד שונים והם הסתדרו בצורה מדהימה. עד היום שתי אחיותיי (הרבנית זיוה שילר מעלי והרבנית אסתר לבנון מאלון מורה) ואני מכינים שיעורים בנושא הזוגיות עם דוגמאות מבית ההורים".

* סליחה, טעות: פיתוח מערך המשגיחות על טיפולי הפריה היה הבא בתור, כשהתברר שזוגות נמנעים מפיתרון של IVF (הפריה חוץ גופית) מחשש לטעויות. ב-14 שנות השגחה נמנעו 40 טעויות, "וזה לא בגלל רשלנות".

* מזל טוב: עשרות אלפי ילדים נולדו בעקבות התייעצות עם רבני המכון, שמקבל 200 פניות ביום. "יש כאלה שהוצאנו בשבילם את הנשמה יומם ולילה, ויש כאלה ששתי עצות - והילד נולד".

* על שלושה דברים: המכון עומד על ייעוץ, פיקוח והדרכה. ההדרכה עוסקת במגוון קורסים: החל בהכנה ללידה מבחינה רוחנית והלכתית, המשך במדריכות הבית היהודי ש"מצילות הרבה זוגות" ועד להקמת בתי הוראה ציוניים דתיים כי "בלי להכיר את הציבור - אי אפשר לפסוק".

איחוד הכוחות: כדי שלא ייוולד ילד בהכשר הבד"ץ וילד של שארית ישראל ובכלל כדי לאחד את הכוחות בעם, הרב בורשטיין מכתת רגליו בין גדולי התורה של כל הזרמים ומתברך בכך שאין מוסד חרדי מקביל, וכמובן בתוצאות: "12 שנים של שיתוף פעולה עם העולם החרדי עשו אצלו מהפך בכל התחום".

* הדרת נשים: "שני ארגונים קיבלו 40 אלף דולר כדי להרוס לנו את הכנס. 364 ימים בשנה אני מזמין נשים למכון, ויום אחד אני לא מזמין מרצות, כי זה כנס לציבור החרדי. גם הרופאים הבינו את זה, אחרי ששוחחנו". בשנה הבאה הכנס ייקרא 'רבני'. הרופאים הבטיחו להגיע.

* ההלכה כמכשול: אין היום אדם שאין לו ילד מסיבה הלכתית, אלא אם הוא הולך אחרי חומרות או מוזן בדיסאינפורמציה. "אני אומר לאנשים 'אם ה' היה רוצה שלא יהיה לך ילד, הוא לא היה שם אותך במאה ה-21'".

* תורת חיים: הקב"ה הסתכל בתורה וברא את העולם. התורה היא חיים וזה צריך להתבטא בצד האנושי. אבי אמר שיש הרבה אנציקלופדיות אבל אין הרבה גדולי תורה, וזה בגלל המידות".

* אם לא היית כאן: "אבי היה תורה ואמי חסד, ולכן העיסוק שלי בכל מקרה היה בתחום ההלכה היישומית שקשור לחסד. זה מה שמחייה אותי. היכולת לגרום לאנשים אושר במציאת הפיתרון והליכה לקראתו".

 

ובמגרש הביתי

* על הבוקר: לומד הלכה מהלכות לשון הרע, "אין כמו ההלכות האלה כדי לאפס אותך". מתעדכן בקצרה בעיתונות חרדית, "זה חלק מהעבודה שלי". בדרך לעבודה מהרהר באנשים שבמצוקה וצריך לסייע להם היום.

* לא נרדם: "בלי שעשיתי ל-10 אנשים טוב. לפעמים אני מתקשר לאדם באחת בלילה עם פיתרון לבעיה שלו. אני מתנצל על השעה אבל הוא שמח".

* דיסק ברכב: את הדיסק מחליפה דיבורית, בדרך כלל. לעיתים נדירות יבליח יוסל'ה רוזנבלט, ש"נותן זריקת חיזוק, גם בגלל האישיות שמאחורי הקול".

* שבת: לקראת שבת יוצאת חוברת לימוד מיוחדת ללימוד בשולחן, שמלוקטת ממאות חוברות שהוציא בעבר על נושאים ביהדות. אחרי סבב של שנתיים-שלוש אולי הן יגיעו גם לשולחנות שבת אחרים בצורת ספר. בכל ארוחה קוראים סיפור על ר' אברום והרב אליהו, ויש סיפורים ודילמות מהשטח מהעבודה של אבא ואמא.

* אוכל: דווקא שתייה. 'מאטה' הוא משקה דרום אמריקאי מיוחד עשוי מחליטת צמח הז'רבה. הוא נלגם באמצעות קשית מיוחדת שמהווה מסננת ונקראת בומביז'ה. "אחרי הארוחה, באמצע השבוע".

* עזרה בבית: "אני טוען שזה לא מספיק, אשתי אומרת שאני משתדל מאוד". התיקים הבלעדיים הם קניות, אז יש גם הזדמנות לפגוש אנשים, להתבונן בעיצוב המוצרים ובתחכום של הפרסומות. יש גם אחריות על הכנסת הכלים למדיח, כלים של ליל שבת והחזרת הבית למקומו במוצאי.

* ללמוד וללמד: הרב בורשטיין מלמד גם במכללת ליפשיץ וב'ארץ חמדה' בימי שישי, בכולל של בלבתים "כדי להיות פתוח למגוון של אנשים". בשנים האחרונות היה גם סבב של לימוד רבנים שיוצאים לשליחות בחו"ל וכן לימוד באחת מישיבות ההסדר. בזמן האחרון השרביט הזה עובר לרבני המכון האחרים, "בגלל העומס".

* כואב: חוסר ההבנה את הציבור הדתי ועולם התורה וחד הצדדיות בתקשורת. וגם השפלה ורמאות במישור האישי, "בגלל זה כל כך חשוב לנו מעמד האישה. אנחנו בעד מהפכה שקטה".

* דמות מופת: רבות וטובות: ההורים, אביה של טובה, הרב בנימין הרלניג שנרצח בהר עיבל, הרבנים אליהו, שפירא והרב צבי יהודה קוק, ובעצם "זיכני הקב"ה שאין היום גדול בישראל, מכל הציבורים, שלא פגשתי אותו. ומכל אחד אני לוקח את הייחודיות שלו".

* פנאי: קריאה בכתבי עת תורניים.

* כשאהיה גדול: החלום הוא זמן שיוקדש יותר לכתיבה. אבל אין מחשבות על פנסיה, "כל עוד ירצו לשמוע ממני אמשיך לעזור לאנשים - גם עם הליכון".

ofralax@gmail.com