בשבע 494: תעלומת המכונה המוזרה

בעיר הגדולה נערכה תחרות מדעית. מדענים מכל הארץ הביאו את המצאותיהם בתקווה לזכות בתואר 'הממציא הגדול'.

עדי דוד , ג' בסיון תשע"ב

"חני, חכי!" צעקתי אחרי הילדה הנמוכה עם הצמות הזהובות.

חני נעמדה וחיכתה לי. "קראת לי כדי שאגלה לך את התשובה לחידה שסיפרתי לך, או שגילית את התשובה בעצמך?" היא שאלה.

"גיליתי בעצמי, וזו חידה כל כך נחמדה, שהספקתי לספר אותה להמון חברים."

נראה היה שחני הוחמאה מאוד, היא ידעה שאני מכיר המון חידות, ושמחה שהצליחה לחדש לי. לכן מיד סיפרה בעצמה את סוף הסיפור ובו פתרון החידה:

הכפרי ידע עד כמה אכזר המהרג'ה. אם המהרג'ה רוצה לדעת את משקלו של הפיל - אז הכפרי המסכן חייב לתת לו תשובה! לא היתה לו כל דרך לבדוק מהו משקלו של פיל ענקי. בכל הכפר לא היו משקולות גדולות כל כך.

הוא מיהר לביתו של חכם הכפר ששכן ליד הנהר. "אנא, עזור לי, הצל את חיי", התחנן הכפרי.

חכם הכפר הוביל את הכפרי ואת פילו אל סירה שהיתה קשורה על גדת הנהר. במאמץ משותף העלו הכפרי והחכם את הפיל לסירה.

הסירה שקעה מעט במים מכובד משקלו של הפיל. לקח החכם צבע וסימן את המקום שאליו הגיעו כעת המים בדופן הסירה.

"כעת", אמר החכם לאחר שהוציאו את הפיל, "מלא את הסירה באבנים עד שהמים יגיעו שוב אל הקו המסומן. את האבנים תוכל לשקול בזו אחר זו ולחשב את משקלן המשותף. כך תדע את משקלו של הפיל".

שנינו חייכנו זה לזה.

"אם כבר סיפורי חידות", אמרתי לה, "אז עכשיו תורי".

התיישבנו שנינו בנוחות על הספסל ופתחתי בסיפור:

גם זו חידה שמבוססת על עיקרון של מַסה במים.

בעיר הגדולה נערכה תחרות מדעית. מדענים מכל הארץ הביאו את המצאותיהם בתקווה לזכות בתואר 'הממציא הגדול'. לאחד המלונות הגיעו יחדיו ארבעה אנשי מדע ושכרו חדר משותף. כל אחד הביא עימו את המכשיר שהמציא.

יהשפט, אחד המדענים, סחב בקושי מכונה חשמלית מיוחדת. כיוון שחשש מאבק ומפגיעת הרוח - הוא הניח את המכונה בתוך האמבט שהיה ריק ממים, וביקש מחבריו לחדר שלא יתקלחו או ירטיבו את המכונה - עד שיסדיר את העברתה לחלל התצוגה. הוא יצא לענייניו, אך משחזר גילה שאירע דבר נורא.

חדר המלון היה מוצף מים כולו, והמים הגיעו מחדר האמבטיה. ברז האמבט היה אמנם סגור, אך האמבטיה היתה מלאה מים עד שפתה, והמכונה שהמציא עמדה בשלולית ליד האמבט, רטובה. הוא ידע שכעת המכונה הרוסה לגמרי והוא לא יוכל להשתתף בתחרות.

נחמן, שחקר בעלי חיים והביא עימו כלי מיוחד להאכלת ג'ירפות, סיפר שכשהגיע לחדר הזדרז ונכנס לחפש את מקור הדליפה. הוא מצא את ברזי האמבטיה פתוחים ומיהר לסגור אותם. הוא ראה את המכונה שקועה כולה במי האמבט ונמנע מלגעת בה מחשש שיקלקל יותר. אחרי כן הוא פנה לחפש את יהשפט שאולי יוכל להציל משהו מהמכונה.

גדעון, מדען חלל שבנה דגם מוזר שריחף בגובה התקרה, סיפר שכשנכנס לחדר המלון ראה את ההצפה, ויצא מיד לקרוא לאחראי התחזוקה במלון. הוא לא הספיק להיכנס לחדר האמבט ולא ראה את הנזק.

פתחיה פיתח כל חייו מכונות ביתיות והביא עימו שואב אבק ייחודי. הוא סיפר ששמע על ההצפה מנחמן שהיה עסוק בחיפושים אחרי יהשפט. הוא מיהר לחדר, ביודעו שאם המים לא הספיקו לחדור למנוע - אולי ניתן יהיה להציל את המכונה של יהשפט. לכן הוא מיהר לחדר והוציא אותה מהאמבט המוצף.

"ובכן", סיימתי את סיפורי, "מסתבר שאחד המדענים ששהו בחדר עם יהשפט חיבל בכוונה במכונה שלו. מי הוא המחבל?"