בשבע 494: מלך בלי עם

"ארץ בלי אדמה, מלכיה ושריה הולכים בלי נשמה, אם המלך שממה, לא תחיה כל נשמה".

שמואל אדלמן , ג' בסיון תשע"ב

שורות אלו לקוחות מתוך חידה המיוחסת לרבי אברהם אבן עזרא ומתארות את משחק השחמט, אחד המשחקים העתיקים בעולם. מתברר כי גם בעידן משחקי המחשב והאייפון הקופצניים בני נוער רבים עדיין מוצאים עניין בשחמט. ליאת שדה, מנכ"לית חברת 'בראש חושב', מעבירה חוגים וסדנאות של משחקי חשיבה ובכללם כמובן שחמט. בשנים 92'-98' היתה אלופת ישראל לנוער.

במשך תקופה ארוכה העבירה שדה את לימוד רזי המשחק בין בתי ספר ובשכונות מצוקה וגילתה את ההשפעה החיובית שיש למשחק על הילדים ובני הנוער אותם פגשה. "אני מייחלת ליום שבו יוכנסו לימודי השחמט לתוך מערכת הלימודים. המשחק מפתח יכולת ריכוז, זיכרון וחשיבה לטווח ארוך, על ידי התנסות חווייתית".

ממש בימים אלו מתקיימת תחרות מרתקת וצמודה על תואר אלוף העולם בשחמט. בניגוד לענפי ספורט מתוקשרים כמו כדורגל, בהם סופגת ישראל בעיקר ביזיונות, בתחרות זו יש לישראל ייצוג נכבד ביותר. המתמודדים על התואר הם האלוף הנוכחי, וישוואנתן אנאנד מהודו, ורב האמן בוריס גלפנד המייצג את ישראל. גלפנד, יליד בלארוס, זכה באליפות ברית המועצות לנוער בגיל 17 ובאליפות אירופה לנוער שנתיים לאחר מכן. לפני 24 שנים עלה לישראל, התערה בארץ ורשם לעצמו שורה של הישגים מכובדים בתחום השחמט, הכוללים זכייה בכ-50 טורנירים בינלאומיים.

נכון לרגע כתיבת שורות אלו התוצאה בסדרת המשחקים של אליפות העולם הנוכחית היא תיקו 4:4. התחרות תסתיים בעוד פחות משבוע, וגם אם גלפנד יפסיד הרי שמדובר בהישג מרשים. אלמוג בורשטיין, מנכ"ל האיגוד הישראלי לשחמט, מאוכזב מההתעניינות התקשורתית ואומר ל'בשבע': "התמודדות על המקום הראשון בעולם בתחרות שחמט היא מעמד שמקביל לזכייה של ישראלי בפרס נובל".

למרות שענף השחמט מתרכז במאמץ חשיבה ולא בריצות והרמת משקולות, רוב תחרויות השחמט המקצועיות הן נפרדות לנשים ולגברים. בורשטיין אומר כי הסיבה לכך היא פערי רמה שנובעים מסיבות חברתיות וסוציולוגיות. ליאת שדה, שכבר ניצחה לא מעט גברים במשחק, מקווה שאכן יגיע יום ובו התחרויות יהיו פתוחות לכל ללא הבדלי מגדר. נותר רק לקוות שעד אז בג"ץ לא ייאלץ את איגוד השחמט להשוות את מעמדם של המלך והמלכה במשחק.