בשבע 494: יהדות העולם

השילוב של צלילים מהעולם, כלי נגינה לא מוכרים, יוצר עם נשמה גדולה והרבה אומץ הופך את 'בינתיים' לחוויה מוזיקלית ייחודית

'בינתיים', ינון טייב , ג' בסיון תשע"ב

האלבום החדש, 'בינתיים', מרתק כמעט כמו הדמות של היוצר – ינון טייב. מדובר באדם שראה עולם, במובן המלא של המילה. יש סיכוי רב שתקבלו סחרחורת קלה כשרק תנסו לדמיין את המסלול המפותל של טייב - לימוד מוזיקה אפריקאית באפריקה, סיבובים בהודו, נגינת רחוב באירופה ובית ספר לחזנות בירושלים. בתוך כל זה הוא גם חזר בתשובה, הכיר את רעייתו אירית, וכיום הוא מגדל זוג תאומות כשעיקר עניינו בחיים הוא המוזיקה.

החוויה של האלבום 'בינתיים' לוקחת אותנו המאזינים למקומות מעניינים, לכלי נגינה לא מוכרים ולתוך נבכי נפשו של יהודי שמנסה להתקרב לקב"ה ולמצוא את מקומו בעולם. ינון כותב ומלחין מתוך הנשמה הגדולה שלו, והוא בעיקר לא מתבייש. לא מתבייש להכריז בקול רם (ויש לו בהחלט קול רם) שיש אמת אחת, ושלשקר אין רגליים. לא מתבייש לכתוב על טמבלוויזיה ועל תשקורת, ולא חושש להכניס ראפ של ג'יבריש באמצע השיר על מלך מלכי המלכים. טייב גם לא מתבייש לנגן בכלים שחלקנו לא שמע עליהם ורובנו לא ראה אותם. מי מכיר את הקלרינט התורכי, חליל הנהי או טנבור הילל? גם אם אינכם מכירים אישית את הכלים האלה, ודאי תוכלו להרגיש את האווירה שהם מייצרים. משהו אותנטי, טבעי ומאוד מתחבר לנשמה.

עושר הסגנונות והתרבויות שינון טייב נחשף אליהן במהלך חייו בא לידי ביטוי במגוון המאוד עשיר של השירים הכלולים באלבום. תוכלו למצוא פה נגיעות של פאנק ורגאיי וקצת בוסה נובה עם הרבה תבלינים מזרחיים וכמובן עם השירה של ינון, שמכניסה תוכן מחודש במילים המוכרות.

סלחו לי שאני מתעקש בכל פעם להעיר על נושא שנראה שולי, אבל הוא די חשוב לטעמי. יוצר שמקדיש עשר שנים להוצאת אלבום, על כל מרכיביו, יכול בוודאי להקדיש כמה דקות כדי לבדוק את הציטוטים בחוברת ולהשוות אותם לטקסט המקורי. לא ביקשתי הגהת מחשב, וגם לא סופר סת"ם. פשוט לפתוח סידור ולבדוק. הנה לכם דוגמה קטנה שממש הדליקה אותי: "מן המייצר קראתי יה... השם לי לא ארע... דחו דחיתני לנפול... כל רינה וישועה...". ממש 'נח בשבע שגיאות'.

לסיכום, 'בינתיים' הוא אלבום של מסע מוזיקלי מגוון, בהדרכתה של דמות מרתקת ומאוד מוזיקלית.

seret@etrog.tv