בשבע 494: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , ג' בסיון תשע"ב

ראש ישיבת מרכז הרב לנתניהו: "לך בעקבות אביך ושמור על הארץ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף השבוע (א') בעצרת החגיגית לכבוד יום ירושלים, המתקיימת כמדי שנה בישיבת מרכז הרב. באירוע העניק ראש הישיבה הרב יעקב שפירא לראש הממשלה מכתב מיוחד ממוסגר אשר כתב סבו, הרב נתן מיליקובסקי, לרב הראשי לישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, עימו היה מיודד, בנושא רצח ארלוזורוב.

בנאומו פנה נתניהו לרב שפירא ואמר: "ריגשת אותי עד מאוד. אני עדיין בתוך ימי השלושים, וחילופי המכתבים שהבאתם בפניי מעלים פרשה סוערת שהתרחשה כאן בארץ ישראל". נתניהו סיפר בהרחבה על עלילת הדם שהיתה בעקבות רצח ארלוזורוב, וכיצד סבו הלך לרב קוק זצ"ל וביקש את עזרתו. "אין לי ספק באשר למקור כוחו של עמנו, הוא נובע ממורשתנו ואמונתנו... כשאני נושא דברים באו"ם, או יושב בחדר הסגלגל בבית הלבן, או נפגש עם נשיאים וראשי ממשלות, אני יודע שחובתי לדבר בשם אומה בת 4,000 שנים, בשם מאה דורות של יהודים שהשתוקקו לבנות מחדש את חייהם הלאומיים על האדמה הזאת. אנו חוגגים 45 שנים לשחרורה של העיר, אבל אנחנו חוגגים גם דבר שהוא עוצמתי פי כמה, 3,000 שנות היסטוריה בעיר הזאת ו-2,000 שנות כיסופים אליה".

בהמשך התחייב נתניהו כי כל עוד הוא מכהן כראש ממשלת ישראל, שום שטח מירושלים לא יוחזר. בסיום דבריו ציין כי "לעולם לא אאבד את המצפן שירשתי מאבי וסבי ומאבותינו, לעולם לא אשכח את מקור כוחנו הלאומי. לעולם לא אשכח את ירושלים".

ראש הישיבה הרב שפירא רמז בדבריו לראש הממשלה שיקבל את 'ההחלטות הנכונות' בנושא גבעת האולפנה: "בית המדרש הזה נקרא בלשון הכתוב ובלשון חז"ל 'בית אולפנה'... אנחנו יודעים שעוברים עליך ימים לא פשוטים איך לנווט את הספינה במים סוערים, ואנו אומרים לך 'שא עיניך אל השמיים'", אמר הרב שפירא.

זכרונות ממושרת בית סבא, בנימין נתניהו בישיבת מרכז הרב צילום: לע"מ

ישיבת הסדר חדשה תוקם בעיר אופקים

השבוע (ב') התכנסו בלשכת ראש ישיבת 'מאיר הראל' במודיעין, הרב אליעזר שנוולד, ראש הוועדה הקרואה בעיריית אופקים צביקה גרינגולד, ראש בית מדרש מהו"ת הרב אלישע וישליצקי, פנחס ולרשטיין ממנהלת התיישבות בנגב ובגליל ומנהלי הגרעין התורני באופקים. בפגישה הוחלט באופן רשמי על הקמת ישיבת הסדר בעיר אופקים לקראת שנה"ל תשע"ד ונידונו הדרכים להעצמת העיר וקידומה.

צביקה גרינגולד, אל"מ במיל' המשמש כראש העיר אופקים, הסביר את הצורך הגדול במהלך שיביא ציבור איכותי לאופקים ויכניס אותה לתנופה המיוחלת. פנחס ולרשטיין הדגיש את הצורך בהקמת הישיבה כהמשך לתהליך המבורך שהתחיל הגרעין התורני בעיר, והמליץ על בניית בתים איכותיים שימשכו משפחות דתיות לאומיות לעיר.

בתוך כך, בשבוע שעבר (ה') התקיימה באופקים צעדת ריקודגלים בסימן "אחדות הציונות הדתית וחיזוק תושבי הדרום". את האירוע יזמה 'ההנהגה הצעירה של האיחוד הלאומי' בשיתוף 'צעירי הבית היהודי'. לאירוע הגיעו צעירים וצעירות מכל רחבי הארץ ויחד עם תושבי העיר הגיע מספר החוגגים ללמעלה מ-1,000 איש. אסף דנוך, יו"ר ההנהגה הצעירה, אמר ל'בשבע': "ראינו חשיבות גדולה בחיזוק תושבי הדרום. הריקודים נתנו לאנשים אור בעיניים ותקווה למציאות חיים נורמלית".

 

 

ישיבה מיוחדת בכנסת לזכר הרב צבי יהודה קוק זצ"ל

ועדת החינוך של הכנסת קיימה השבוע (ד') ישיבה מיוחדת לציון שלושים שנה לפטירתו של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל. הישיבה נערכה במעמד שר החינוך גדעון סער, יו"ר הכנסת רובי ריבלין, יו"ר ועדת החינוך ח"כ אלכס מילר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אורי אריאל, ח"כ זבולון אורלב, ח"כ יעקב כ"ץ וחברי כנסת נוספים. לישיבה הצטרפו גם רבנים תלמידי הרב וביניהם חתן פרס ישראל הרב חיים דרוקמן, הרב יהושע צוקרמן, הרב אלישע וישליצקי, הרב מנחם פליקס, הרב דוד חי הכהן, הרב יגאל קמינצקי, הרב יוחנן פריד, הרב משה הגר, הרב אלי בן דהן ורבנים נוספים.

שר החינוך גדעון סער פתח את הישיבה ואמר: "בתפיסתו חיבר הרב צבי יהודה בין התורה למעשה הציוני. ראייתו המעשית והתפיסה שרואה את מדינת ישראל כראשית צמיחת גאולתנו היא שהובילה את בני הציונות הדתית להשתלב בכל רובדי המדינה - בהתיישבות, בביטחון, בכלכלה ובמדע. אין ספק שמהפירות האלה של ההשתלבות נהנית היום החברה כולה". שר החינוך הוסיף כי השפעתו של הרב צבי יהודה על ההיסטוריה הישראלית והציונית היא דומיננטית ביותר ורק על מעטים ניתן לומר שיש להם השפעה דומה.

יו"ר הכנסת רובי ריבלין אמר: "זכיתי להיוולד בדור שהוא היה אחד ממנהיגיו. מי שהכיר אותו, הכיר מהו איש ארץ ישראל ואיש ירושלים במובן העמוק ביותר". יו"ר הכנסת סיפר לנוכחים: "אני זוכר את תקופת ההמתנה המשתקת ערב מלחמת ששת הימים, כאשר רק הוא התייצב עם כל עוצמתו וזעק: איפה שכם? איפה חברון?".

הרב חיים דרוקמן אמר בישיבה: "יש מי שמנסים לעשות הבחנה בין הרב קוק האב לרב קוק הבן, זה פשוט עיוות. הרב צבי יהודה היה ההמשך החי של אביו. הוא היה עניו, צנוע, והאדם העניו הזה הטביע את חותמו על דור שלם".

 

 

פרסי מוסקוביץ' לציונות הוענקו בטקס בעיר דוד

טקס הענקת פרס מוסקוביץ' לציונות לשנת 2012 התקיים השבוע (ג') בעיר דוד בירושלים. במהלך הערב הוענקו פרסי "עוז ציון" לד"ר יצחק גליק, יו"ר מרכז החירום הרפואי באפרת; למשפטנית ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, הנאבקת רבות למען קורבנות הטרור הישראלי; ולצביקה סלונים, מייסד גוש אמונים והמרכז האוניברסיטאי באריאל.

אל ועדת הפרס הוגשו מאות מועמדויות, ולאחר תהליך מיון ממושך נבחרו הזוכים. יושבת ראש ועדת הפרס היא הגברת צ'רנה מוסקוביץ'. הפרס הכספי, העומד על סך מאה אלף דולר, חולק בין שלושת הזוכים.

בנאום שנשא שר החינוך גדעון סער באירוע, בירך את הזוכים והתבטא נגד רעיון המדינה הפלשתינית: "אין זה נכון כי החלופה היחידה לתפישת שתי המדינות היא מדינה אחת דו-לאומית מהים עד הירדן. יש להציב סימני שאלה מעל הנכונות המוצהרת להקמת מדינה פלשתינית בשטחי יהודה ושומרון".

 

 

הכנסת ספר תורה במלאות עשור לפיגוע באדורה

ביישוב אדורה שבהר חברון הוכנס השבוע (ג') בטקס מרגש ספר תורה לזכרו של אריק בקר הי"ד, אשר נרצח בפיגוע ביישוב לפני עשר שנים. את ספר התורה הכניסו הוריו של בקר, שהיו תושבי היישוב, לזכר בנם. הפיגוע התרחש לפני עשור בשבת בבוקר בחודש אייר תשס"ב, כאשר חדרו לאדורה שני מחבלים לבושים במדי צה"ל. תושבים רבים שהו באותה העת בתפילה בבית הכנסת ואחרים נחו בבתיהם. המחבלים נכנסו למספר בתים, רצחו את קטיה גרינברג ואת דניאל שפי בת החמש הי"ד ופצעו שבעה אחרים. כיתת הכוננות שהוזעקה לטפל במתרחש ניהלה קרב עיקש עם המחבלים ופצעה אחד מהם, אך הם הצליחו להימלט מהיישוב. בקרב עם המחבלים נהרגו אריק בקר ויעקב כץ הי"ד.

לאחר האירוע הטראומטי עבר היישוב שנים קשות בהן הצטמצם מספר תושביו לכדי שליש, אולם בשנים האחרונות עבר היישוב מהפך של ממש. משפחות דתיות וחילוניות רבות הצטרפו ליישוב, המונה כיום למעלה מ-70 משפחות, ותנופת הבנייה והקליטה עוד נמשכת. המשפחות הדתיות והחילוניות חיות בשיתוף ובאחווה, והשבוע חגגו יחדיו בתהלוכה מרגשת את הכנסת ספר התורה לבית הכנסת ביישוב.

 

 

מבזקים

הרב שמעון רוזנצוויג הוכתר לרב היישוב תפוח

במעמד רבנים, אישי ציבור ותושבי תפוח הוכתר השבוע (ג') הרב שמעון רוזנצוויג לרב היישוב. האירוע החל בתהלוכה חגיגית בנוכחות נשיא ישיבת הר המור הרב צבי ישראל טאו. הרב אליקים לבנון והרב עמיאל שטרנברג עטפו את הרב בטלית חדשה, עליה בירך ברכת 'שהחיינו'. את כתב ההכתרה קרא הרב דב ביגון, ראש מכון מאיר.

 

תושבי גוש עציון - שיאני הקוראים בספריות הציבוריות

על פי נתוני משרד התרבות והספורט לשנת 2011, המתפרסמים בימים אלו, עולה כי שיאני הקריאה בספריות הציבוריות הם תושבי המועצה האזורית גוש עציון, המככבים בראש טבלת 'הקוראים הפעילים' עם שיעור קוראים גבוה של 81 אחוזים.

 

חידון 'ירושלים שלי'

ביוזמת שר החינוך גדעון סער, נערך לראשונה ביום ירושלים גמר חידון ירושלים הארצי לתלמידי כיתות ה' מבתי הספר הממלכתיים והממלכתיים-דתיים. החידון נערך בשיתוף משרד החינוך, תנועת 'מבראשית' ועיריית ירושלים.

 

אבן פינה לבית הכנסת של קהילת גן אור

השבוע התקיימה ביישוב באר גנים הנחת אבן פינה לבית הכנסת של קהילת עקורי גן אור. עשרות משפחות עקורי גן אור התקבצו במרכזו של מה שעתיד להיות יישוב הקבע, והניחו אבן פינה לבית הכנסת שמתוכנן להיבנות בשנה הקרובה.