בשבע 494: חדשות

אבל כבד במושב בר יוחאי: שמונה בני משפחת אטיאס נספו בתאונה קשה

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בסיון תשע"ב

בנט מתמודד על ראשות הבית היהודי - שורה ארוכה של מתמודדים ברשימה

ניצן קידר

גל של מתמודדים חדשים בפריימריס נרשם השבוע במפלגת הבית היהודי. שלושה שבועות אחרי שהודיע כי יקים גוף פוליטי חדש, החליט מנכ"ל מועצת יש"ע לשעבר, נפתלי בנט, לחבור לבית היהודי ביחד עם שותפיו לדרך הרב אביחי רונצקי ואיילת שקד ולהתמודד על ראשות התנועה. בנט זוכה לתמיכתו של חבר הכנסת אורי אורבך, יו"ר הסיעה, שאף קיים עימו השבוע מסיבת עיתונאים משותפת. על מקום ברשימה יתמודד גם ד"ר יהודה דוד, הזכור מפרשת מוחמד א-דורה, שגם שמו נקשר בתנועתו של בנט.

לרשימת המתמודדים על מקום ברשימה נוסף אתמול (ד') גם סגן ראש מועצת בנימין, מוטי יוגב. "החלטתי להתמודד על מקום ברשימת הבית היהודי. יש צורך להחזיר אמון ציבורי רחב ולהביא למפלגה ציונית דתית מאוחדת הכי גדולה שאפשר, כדי שנהיה בצד הקובע של המדיניות ולא בצד המפגין", אמר יוגב ל'בשבע'. גם יוני שטבון, מייסד תנועת 'רעננים' - צעירי הציונות הדתית, מתכוון להתמודד, ובמקביל הודיע גם הוא כי יתמוך בבנט לראשות הרשימה.

בתגובה להודעת בנט מסר יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, כי "בסופו של דבר ח"כ אורבך ונפתלי בנט יתמכו במי שיכול להביא את השינוי. במוקדם או במאוחר הם יבינו שרק מי שבמשך שלוש שנים ביצע חריש עמוק בשטח והרחיב את מעגלי התמיכה בתנועה, יוכל לנצח את מי שרוצה לשמר את המצב הקיים, ויוביל דרך של שילוב בין הראייה הכללית לבין הדאגה לצורכי הציבור הדתי-לאומי".

ח"כ זבולון אורלב, המתמודד גם הוא על ראשות המפלגה, אמר בתגובה: "אני שמח כי נפתלי בנט החליט לגנוז את הרעיון לפילוג נוסף של הציונות הדתית על ידי הקמת עוד מפלגה והוא יתמודד בתוך המפד"ל. אני קורא לעוד צעירים כמו בנט להצטרף אלינו ולהתמודד בפריימריז, כדי שהציבור הדתי יוכל לבחור לכנסת את הטובים ביותר ולהציג רשימה מגוונת ומאוזנת של מנהיגים מנוסים יחד עם חדשים וצעירים ולקבל את האמון מכל חלקי הציונות הדתית", דברי אורלב.

 

אבל כבד במושב בר יוחאי: שמונה בני משפחת אטיאס נספו בתאונה קשה

ניצן קידר

אסון כבד ומזעזע בטבריה: שמונה בני משפחת אטיאס מהמושב בר יוחאי - זוג הורים ושישה מילדיהם, נהרגו ביום שני בלילה, כשמכוניתם התהפכה ועלתה באש בדרך מנחם בגין סמוך לגן מיצפור בטבריה. ילדה אחת, כבת שבע, הצליחה לשרוד את התאונה הקשה בנס, והיא מטופלת בית החולים רמב"ם בחיפה.

התאונה הקשה אירעה כאשר בני המשפחה היו בדרכם לבקר בקבר השל"ה הקדוש, ביום שנחשב מסוגל לתפילות על חינוך הילדים, לאחר שקודם לכן השתתפו בחנוכת בית כנסת והכנסת ספר תורה שנתרמו על ידי הסב, שמעון אטיאס. מחקירת המשטרה עלה כי האב גילה שהבלמים במכונית חדלו מלעבוד. תוך כדי ניסיון לייצב את המכונית הוא התקשר למשטרה בסיוע אשתו וסיפר על מצבו. רעייתו זעקה בטלפון: "ריבונו של עולם, תציל אותנו", ואז נותקה השיחה. דקות ספורות לאחר מכן הבחינה ניידת משטרה בכלי הרכב שעלה באש והשוטרים הזעיקו כוחות גדולים.

בחקירה התברר כי המכונית המשפחתית, מסוג מיצובישי, האיצה בירידה בלי שהיה אפשר לבלום אותה והגיעה למהירות של למעלה מ-120 קילומטרים לשעה. המהירות הגבוהה גרמה לאובדן שליטה, לשבירת גדר הבטיחות בצד הדרך, ולהתהפכות של הרכב אל תעלה סמוכה. דקות ספורות לאחר מכן, ולאחר שאחת הבנות הצליחה להימלט מהמכונית, היא עלתה באש על שמונת בני המשפחה שנותרו בה. ההרוגים בתאונה זוהו מאוחר יותר כרפאל עמרם ויהודית אטיאס וששת ילדיהם: אביה בת ה-17, התאומים שמעון יוסף ואלישיב חיים בני 16, שירה בת ה-11, תאיר בת התשע, ונועה בת הארבע.

גלעד חנון, מנהל סניף 'איחוד הצלה - טבריה' שהגיע ראשון לזירה, תיאר ל'בשבע' את המחזה הקשה: "בהגיענו למקום התאונה זיהינו ילדה מוטלת רחוק מהרכב כשהיא סובלת מפגיעות שונות ומיד הענקנו לה טיפול ראשוני. לצערנו הרכב עלה באש ושאר בני המשפחה, שמונה במספר נספו, בהם תינוקות וילדים. המחזה היה מזעזע, פעלנו רבות לחילוץ הגופות מהרכב".

רחל, הילדה בת השבע שנותרה ללא משפחה, ראתה את התאונה וסיפרה למחלצים שראתה את כל בני המשפחה ישנים, לא הצליחה להעירם, ואז יצאה מהמכונית להזעיק עזרה.

אלפי בני אדם השתתפו בהלוויית שמונת בני המשפחה, שהתקיימה בשעת ערב מאוחרת בבית העלמין בצפת. לאחר ההלוויה הוקמה בבית המשפחה סוכת אבלים, והוחלט כי הדודה תאמץ את בת המשפחה, הניצולה היחידה מהתאונה. במשטרה בדקו תחילה כיצד עבר הרכב טסט כשמצב הבלמים שלו היה גרוע ביותר, אך החשד הזה הוסר משהתברר שמכון הרישוי פעל כהלכה, ומדובר בתקלה בבלמים שהיתה יכולה להתגלות רק בבדיקה מקיפה של הרכב.

 

ליברמן ננזף על ידי ועדת האתיקה בעקבות קובלנה של ח"כ טיבי

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה השבוע להטיל עונש של נזיפה חמורה על השר אביגדור ליברמן, זאת בשל תלונה שהגיש נגדו ח"כ אחמד טיבי. טיבי, יושב ראש ועדת החקירה הפרלמנטרית בעניין העסקת עובדים ערבים בשירות הציבורי, הגיש קובלנה לוועדת האתיקה נגד השר אביגדור ליברמן. בקובלנה טען טיבי כי ב-16 בפברואר השנה, במהלך סיור של סיעת ישראל ביתנו, אמר השר ליברמן כי הורה לשרי המפלגה להחרים את ועדת החקירה הפרלמנטרית שבראשה טיבי עומד. טיבי צירף לקובלנה ידיעה בנושא זה מעיתון 'הארץ', שבה צוטט השר ליברמן אומר את הדברים הבאים: "ביקשתי מכל השרים להפסיק לשתף פעולה עם הוועדה הפרלמנטרית של אחמד טיבי, גם ביקשתי שכל שר ינחה את החברות שכפופות למשרדו לא להשתתף ולהתעלם ממנה". לפי הקובלנה והכתבה, השר ליברמן הסביר את הדברים בטענה ש"טיבי שותק לנוכח השמדת העם בסוריה...".

ח"כ טיבי ציין כי השר ליברמן אף הוציא הודעה לתקשורת ברוח הדברים שאמר, זאת למרות שמדובר בהפרה של חוק יסוד הכנסת המחייב את השרים ואת הכפופים להם להופיע בפני ועדת החקירה.

בתשובתו לקובלנה דחה השר ליברמן את טענותיו של ח"כ טיבי וקבע כי אין בהן ממש. לדבריו, ח"כ טיבי ביזה לאחרונה את הכנסת ואת ועדת האתיקה לאחר שב-17 בינואר תקף את ועדת האתיקה במליאת הכנסת, וכעת הוא משתמש בוועדת האתיקה "כדי לפגוע באחרים וכדי להציל את הוועדה המיותרת בראשה הוא עומד".

ועדת האתיקה לא התרשמה כאמור מתשובתו של השר ליברמן. הוועדה קבעה כי על כל שרי הממשלה והעובדים הכפופים להם לשתף פעולה עם ועדת החקירה הפרלמנטרית במסגרת תפקידיה, ולהתייצב בפניה לפי הכללים המקובלים בוועדות הכנסת. הוועדה החליטה כאמור להטיל על השר אביגדור ליברמן נזיפה חמורה, והדגישה כי חלה חובה על השר ליברמן ועל שרי ישראל ביתנו לשתף פעולה עם ועדות הכנסת, לרבות ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא העסקת עובדים ערבים בשירות הציבורי.

ליברמן מצידו הזדרז להבהיר כי הוא אינו מתרגש מהנזיפה. בהודעה שפרסם לאחר ההחלטה קבע כי "הוועדה הפכה לוועדה פרטית של ח"כ טיבי שתפקידה העיקרי הוא להעניק לו שירותי משרד ודוברות. אין לוועדה כל עניין במצבם של ערביי ישראל, והיא אף עושה הכול על מנת לפגוע בשילובם בחברה הישראלית. כל מטרתו של ח"כ טיבי היא לפגוע במרקם היחסים בין האזרחים הערבים בישראל לשאר האוכלוסייה ולכן אין לשתף עימו פעולה".

 

מבזקים

קצין וחייל נפצעו אתמול (רביעי) באורח קל מירי נשק קל, שבוצע מעבר לגבול רצועת עזה באיזור כיסופים. השניים פונו לבית החולים לטיפול רפואי. כוח צה"ל השיב באש לעבר נקודות חשודות. בצה"ל אומרים כי בעת האחרונה אירגוני הטרור השונים מקיימים שיגרה של ניסיונות פיגוע לאורך גדר הגבול.

שר הפנים, אלי ישי, קרא בדיון בכנסת לטיפול שיטתי ומחמיר בתופעת ההסתננות לישראל, כולל מאסר של כל המסתננים וגירוש מסיבי לארצות המוצא. "אם ייתנו לי כלים, תוך פחות משנה לא יישאר מסתנן אחד", טען השר ישי.

ועדת החינוך של הכנסת קיימה אתמול (רביעי) דיון מיוחד שעסק בדמותו של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל. הדיון התקיים לרגל הקדשת שנת הלימודים הבעל"ט בחינוך הדתי לדמותו של הרצי"ה, במלאות 30 שנה לפטירתו. בדיון אמר יו"ר הכנסת ריבלין: " הרב צבי יהודה קוק קידש את הממלכתיות הישראלית, וראה במדינת ישראל את 'ראשית צמיחת גאולתנו' במובן הפשוט ביותר ללא כחל ושרק".

בשבועות האחרונים חשף השב"כ בסיוע צה"ל כמה התארגנויות וחוליות צבאיות שפעלו באזור חברון. חלק מההתארגנויות פעלו במתווה של טרור עממי, הכולל יידוי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. לצד זאת נעצרו שתי חוליות שהאחת היתה מעורבת בביצוע פיגוע מטען מורכב, ואילו האחרת תכננה לבצע פיגוע חטיפה בקריית ארבע.

עתירה של התנועה ליהדות מתקדמת לבג"ץ מונעת את מינוי הקבע של 12 רבני קהילות גוש קטיף. זאת מכיוון שהעתירה מבקשת למנות גם רבנים רפורמים בהתיישבות, ועד שלא יוחלט כך - הוקפאו כל מינויי הרבנים. המחדל נחשף בישיבה הראשונה של הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ אורי אריאל, אשר עסקה במעקב אחרי הטיפול בעקורי גוש קטיף.

היום (חמישי) יוכתר לראשונה רב לתוכניות שירותי חרדים בצה"ל (שח"ר) בבית כנסת הגדול בירושלים, בנוכחות מאות חיילים חרדים. הרב שמשון קליין שיוכתר לתפקיד שימש בתפקידו האחרון כרב בית הספר הטכני של חיל האוויר בחיפה. הרב קליין, בשנות השלושים לחייו, מוכר כתלמיד חכם מופלג וכשרוני בציבור החרדי ומקורב לגדולי הדור במגזר.