בשבע 495:סרוגים בקומיקס

עולם הדייטים הדתי זוכה לפרשנות מחויכת בספר הקומיקס 'למצוא טוב'. רק חבל שהוא כל כך קטן

דודו כהן , י' בסיון תשע"ב

נושא הדייטים בעולם הדתי כבר הפך לשם דבר. כולם יודעים שהוא מוביל למצבים, ובכן, מעניינים, שיש לו מאפיינים נפרדים מעולם הדייטים בעולם החילוני, וכן, שהוא גם יכול להיות מאוד משעשע, אם מתעקשים לקחת את הכל בקלות. הכותבת והמאיירת רונה מור אכן לקחה את זה בקלות, ובמהלך חיפושיה אחרי החצי השני שלה חיברה את 'למצוא טוב' - שידוך מעניין בין ספר מתנה הומוריסטי לבין ספרון קומיקס. בסוף, אגב, היא התחתנה.

לפני שניגע בתוכן עצמו, מילה על הפורמט: הוא נחמד מאוד, ויהיה מצוין אם ייצאו ספרים נוספים כאלה. העניין הוא שהתמחור - 88 שקלים במחיר הקטלוגי ו-44 שקלים במבצעי הספרים שצצים פה ושם - לא ממש ריאלי. אפשר לסיים ספר כזה תוך עשר דקות עד חצי שעה, לעיתים אפילו תוך כדי דפדוף מהיר בחנות הספרים, ולכן זה קצת מקביל לרכישת מיכל קטן של גלידה משובחת ב-50 שקלים. טוב, בסדר, היא באמת מדהימה, אבל היי, מסיימים אותה תוך דקה וחצי. לא בטוח שזה מצדיק את המחיר.

ועכשיו לתוכן. ובכן, היתרון הגדול של מור הוא שהיא השכילה לקחת את המצבים שנקרו בדרכה (ובדרכי מכריה, קרוב לוודאי) בהומור ובקלילות. בנוסף לכך, היא השכילה להמחיש את החוויות גם למי שלא עבר אותן על בשרו ולא יצא לדייטים על בסיס קבוע (כמו הח"מ), וכך אפשר לגחך ואף לצחוק על סיטואציות מביכות בדייטים (בחור ברסלבי ודתייה מגונדרת נפגשים אחרי שמישהו סידר להם דייט כי "שניכם דתיים"), האינטרס שבשידוכים (שליש גן עדן), הטיפוסים השונים (הלייט, האינטלקטואל, החוזר בתשובה, הפמיניסטית, הגבוהה, הנמוכה, הקרייריסטית - הכל כמובן בליווי איורים מדויקים), עיגולי פינות בהגדרות אישיות, חוסר התאמה משווע בין טיפוסים שונים שנקלעו לאותו דייט, סגולות לנישואין ועוד.

הכל מובא באופן מעניין ומעורר חיוך, אבל כאן אני חוזר לנושא הפורמט - יכול להיות שאם כבר, היה שווה להוציא ספר הרבה יותר רחב, עם מספר כפול של עמודים, על נושא הרווקות והחתונות בעולם הדתי, מבלי להתמקד בדייטים דווקא. זה נושא כל כך רחב, שהיה יכול להחזיק בכיף פי שניים מגודלו הנוכחי של הספר. וכך, על הדרך נושא התמחור היה מתאזן, ואנו היינו זוכים להרבה יותר שנינויות וחיוכים.

קצר וקולע. 'למצוא טוב'