בשבע 495:התקפת נגד סלולרית

חברות הסלולר הוותיקות מגיבות להצעות המתחרים החדשים * האם הסכם הגז של חברת החשמל טוב לצרכניםשלמה פיוטרקובסקי , י' בסיון תשע"ב

לפני כשבועיים דיווחנו כאן במדור על פרוץ מהפכת הסלולר עם השקתם של שני המפעילים החדשים, גולן טלקום והוט מובייל (מירס לשעבר). שתי החברות הציעו חבילות חדשות, שונות מכל מה שהכרנו, המבוססות על עיקרון השימוש החופשי תמורת תשלום קבוע. כצפוי, הצעותיהן של שתי החברות לא השאירו את יתר השחקניות בשוק אדישות למהלך. בתוך ימים ספורים גיבשו פלאפון, סלקום ופרטנר את התשובות שלהן להצעותיהן האטרקטיביות של שתי המתחרות החדשות. בשלב זה ממוקדים מאמצי השיווק של שלוש החברות הוותיקות בשני אפיקים עיקריים. הראשון הוא הדגשה של ניסיונן ואמינותן, והשני הוא התמחותן בנושא מכירת המכשירים. זאת בניגוד לגולן טלקום שאינה מספקת מכשירים ולהוט מובייל שמערך מכירות המכשירים שלה נמצא בשלבי התהוות.

תשובתה של חברת פרטנר להצעותיהן של שתי החברות כוללת צמצום שיווק מסלולי השיחות לשניים בלבד: מסלול 'קל' ומסלול 'כבד'. זאת בדומה לאסטרטגיית השיווק של המתחרות החדשות. המסלול למשתמשים כבדים ששמו Clear Unlimited, עולה 125 שקלים לחודש וכולל דקות שיחה והודעות טקסט ללא הגבלה וכן גלישה במגבלה של 500 מגה. הלקוח יכול לקבל עוד 1 ג'יגה בחבילת הגלישה תמורת 10 שקלים לחודש. המסלול ללקוחות ה'קלים': ילדים, קשישים ושאר צרכנים קטנים, נקרא בשם Clear Max. במסלול זה ישלם הצרכן 25 אגורות לדקת שיחה, ל-SMS או למגה אחד של גלישה, עם מינימום שימוש חודשי של 35 שקלים. תקרת החיוב בחבילה זו היא 100 שקלים, שלאחריהם ניתן לחסום לחלוטין את השירות מלבד חיוג חירום. בנוסף לכך, ניתן לקבל התרעה על ניצול של 75%, 90% ו-100% מהתקרה.

פלאפון מציעה ללקוחותיה שלוש תוכניות. הראשונה, 'משלמים כמה שמדברים', מציעה תשלומים נמוכים יחסית על השימוש, אך כוללת דמי שימוש בסך 30 שקלים בחודש. דקת שיחה בתוכנית זו עולה 20 אגורות, SMS עולה 15 אגורות ומגה אחד של גלישה עולה 12 אגורות. החברה מציעה גם שתי תוכניות Unlimited. הראשונה כוללת שיחות והודעות SMS ללא הגבלה וגלישה במגבלה של 200 מגה במחיר של 119 שקלים בחודש. השנייה כוללת גם היא שיחות והודעות ללא הגבלה וגלישה במגבלה של 2 ג'יגה תמורת 139 שקלים בחודש. עם זאת, יש לשים לב שהתוכניות מותנות בניצול מינימלי.

החבילה החדשה של סלקום כוללת שיחות ללא הגבלה, כולל שיחות לחו"ל, והגבלת גלישה של חצי ג'יגה, כל זאת תמורת 129 שקלים בחודש. שלוש החברות החלו לפעול במקביל בתחום המכשירים בניסיון לתת מענה אגרסיבי לדרישותיהם של הלקוחות, וכיום ניתן לרכוש דרכן מכשירים מתקדמים במחירים אטרקטיביים למדי. לכן, גם אם אינכם מעוניינים לנטוש את החברה הסלולרית שלכם, זה הזמן לשפר עמדות ומכשירים, חבל על כל דקה (הודעה וגלישה).

 דליפת גז

חברת החשמל ושותפות קידוח הגז 'תמר' חתמו לפני כשבועיים על ההסכם לפיו תרכוש חברת החשמל גז טבעי שיופק מהקידוח המצוי בים התיכון, מול חופי ישראל. עם חתימת ההסכם נשמעו כל הצדדים מאוד חגיגיים. יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, אלוף (מיל') יפתח רון-טל, אמר כי "מתווה העסקה מאפשר לספק חשמל לתושבי ישראל במחיר זול ממרבית מדינות העולם המפותח, והמעבר לגז טבעי יהפוך את החשמל גם לידידותי יותר לסביבה. מדובר בהסכם היסטורי לא רק לחברת החשמל, אלא למשק החשמל ולכלכלת ישראל. ההסכם מביא לידי ביטוי את מהפכת הגז שתוביל אותנו לעצמאות אנרגטית מלאה, כחול לבן". מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, לא חסך גם הוא שבחים מההסכם: "חברת החשמל רואה מול עיניה את טובת כלל המשק הישראלי והובילה את המשא ומתן מול שותפות 'תמר', על מנת שצרכני החשמל ייהנו מהמחיר הזול ביותר. בימים של שיח על צדק חברתי, חשוב להבין שזהו מאבק הקוטג' האמיתי – כמה ישלמו תושבי מדינת ישראל על החשמל. אנחנו רוצים שהם ישלמו כמה שפחות".

אולם מהר מאוד התברר כי התמונה מורכבת יותר, וככל הנראה כולל ההסכם שנחתם סעיפים בעייתיים אשר מגבילים במידה ניכרת את התחרות בשוק הגז הטבעי בשנים הבאות. מי שנאלצה להידרש באופן מיידי להסכם שנחתם היתה רשות החשמל, הרגולטור המפקח מטעם המדינה על משק החשמל ובעיקר על חברת החשמל. אנשי הרשות בחנו את ההסכם ולא היו מרוצים מחלק מסעיפיו. למרות זאת, בשלב זה טרם פסלה הרשות את ההסכם וכעת נמצא הנושא בבדיקה.

מי שבחן גם הוא את הדברים היה יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, שהציג עמדה נחרצת הרבה יותר. "ההסכם מנציח מונופוליזם בגז וכובל את העם. הוא טוב לטייקוני הגז ורע לאזרחי ישראל, יש לפתוח אותו מחדש ולהניח במקביל את אופציית הפיקוח על המחיר עד לכניסת המתחרים לשוק". שאמה הכהן כינס דיון דחוף בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת, אולם שם הביעו ראשי חברת החשמל את חששותיהם ממצב שבו ניסיון לשפר את ההסכם יביא את משק האנרגיה בישראל לקריסה. יו"ר החברה, רון-טל, הדגיש כי משק החשמל במשבר חמור והסיבה העיקרית לכך היא עיכוב של שנה וחצי בהגעת הגז מתמר, בגלל התנגדויות הירוקים להקמת מתקן קליטה בחוף דור. לדבריו, "על העיכוב הזה הציבור משלם 14 מיליארד שקל, ואם ב-2013 לא יהיה גז אז הציבור ישלם על כך בעלייה של עוד 30 אחוזים בתעריף החשמל, ולכן הרגולציה צריכה להבטיח שהגז יגיע בזמן".

שאמה הכהן לא השתכנע, ובסיכום הדיון אמר כי הוועדה התרשמה שיש צורך לבצע עיון מחדש בתנאי ההסכם, בהתאם לשימועים שפרסמו רשות החשמל והרשות להגבלים עסקיים ובהתאם לבחינת האופציה לפקח על מחיר הגז. "בתום השימועים הוועדה תתכנס לבחון את הממצאים, כשהמטרה היא לקבל את הגז כמה שיותר מהר ובמחיר כמה שיותר זול – וכנראה שתנאי ההסכם לא משרתים את המטרה הזו".

 

 

כלכלה והלכה

עדיפות לשומרי שבת

האם קיימת חובה לרכוש מוצרים ושירותים בעסק שומר שבת

 הרב שלמה אישון

בעלי עסקים רבים המעוניינים לשמור שבת, מתקשים לעשות זאת כאשר הם רואים שבשעה שעסקיהם סגורים, גורפים מתחריהם סכומי כסף נאים במכירותיהם בשבת.

מצב זה מחייב להעדיף ככל הניתן רכישת מוצרים במקומות שומרי שבת. כך נחזק את אלו שחשים נפגעים מכך שעסקיהם סגורים בשבת, ובמקביל נגרום לכך שמחזור המכירות במקומות הפתוחים בשבת לא יגדל בצורה משמעותית – מה שעשוי להביאם למחשבה מחודשת אודות התועלת הכלכלית שבפתיחה בשבת.

רכישה בחנות שפתוחה בשבת עלולה להיות גם כרוכה באיסור "מסייע ידי עוברי עבירה". זאת ועוד, יש הסוברים שמי שרוכש מוצר במקום שמחלל שבת, במצב בו אילו היו כל שומרי השבת נמנעים מלקנות באותו מקום היה ממעט בחילול השבת, או בשעות העבודה בשבת או בכמות העובדים המועסקים בשבת - עובר על איסור תורה של "לפני  עיוור לא תתן מכשול".

לעיתים אין אלטרנטיבה של שומרי שבת. במצבים אלו ניתן לסמוך על הסוברים שהרוכש במקום שאינו שומר שבת אינו נחשב "מסייע ידי עוברי עבירה" מטעמים שונים, וביניהם העובדה שאין ודאות שקניית המוצר תגרום לתוספות חילול שבת, העובדה שהסיוע לא נעשה בשעת העבירה עצמה אלא בימות החול ועוד.

יש לדון כיצד לנהוג כאשר קיימת אלטרנטיבה של שומרי שבת אך המחירים שם גבוהים. נראה שבעניין זה יש להבחין בין שני מצבים: אם המחירים בחנויות שומרות השבת הם בהתאם לרמת המחירים המקובלת, אלא שבחנויות שאינן שומרות שבת קיימים מבצעים מיוחדים והנחות – חובה לקנות בחנות שומרת השבת, שהרי כמו מבעל העסק, גם מן הלקוחות קיימת ציפייה שייתנו עדיפות לשבת על פני שיקולים כלכליים. אולם אם רמת המחירים אצל בעל העסק שומר השבת גבוהה באופן משמעותי מרמת המחירים המקובלת – אין חובה לקנות אצלו. הטעם לכך הוא שכשם שיש לעודד שמירת שבת כך יש לעודד גם הגינות, ורכישה אצל מי שמפקיע מחירים באופן בלתי סביר – מעודדת אי הגינות, שגם היא אסורה על פי ההלכה.

 

הכותב הוא ראש מכון כת"ר לכלכלה על פי ההלכה

 

 

 

 

מבזקי כלכלה

 

בשירות התעסוקה קוראים למעסיקים לפנות ללשכות התעסוקה, על מנת להיעזר בשירותיהן בגיוס נערים ונערות לעבודה בחופש הגדול. בקיץ שעבר חיפשו 57,848 בני נוער עבודה ברחבי הארץ, מהם 6,982 מצאו עבודה באמצעות שירות התעסוקה.

 

הנאמנים שמונו לרשת 'פלדהיים' שנקלעה לקשיים, פרסמו בעיתוני סוף השבוע הודעות המזמינות את הציבור להשתתף במכרז שבו מוצעות למכירה המניות של שתי החברות ('פלדהיים יודאיקה' - רשת החנויות, ו'יעקב פלדהיים בע"מ' – חברת ההוצאה לאור).

 

מנכ"ל משרד האוצר שיגר מכתב אל יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, בו הבהיר כי המדינה חוזרת ומאשרת כי תיתן ערבות, או פתרונות מימוניים אחרים לחברה, אשר נקלעה לקשיים בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים וממאגר 'ים תטיס'.

 

מכירת החיסול של המלאי בחנות 'קיקה' יצאה אתמול (רביעי) לדרך, לאחר שהמשא ומתן למכירת המלאי לחברת א.פ. עיצובים, המחזיקה בין היתר ברשת ביתילי, נכשל. שני הבנקים, הפועלים ולאומי, סירבו להצעה של חברת א.פ עיצובים לרכישת המלאי תמורת 10 מיליון שקלים.

 

הוועדה לדיור לאומי (וד"ל) מחוז ירושלים החליטה השבוע לאשר בתנאים תוכנית למתחם מגורים בהיקף של 490 יחידות דיור בשוליים הדרומיים של שכונת גבעת משואה, בדרום-מערב ירושלים. 20 אחוזים מיחידות הדיור יהיו מיועדות להשכרה.

 

עשרות בני אדם התלוננו השבוע במפלג ההונאה של מחוז תל אביב ודיווחו כי מנהל בית השקעות מסביון נעלם עם כספם. חלק מהלקוחות השקיעו מיליוני שקלים בבית ההשקעות, אשר הציג חזות יציבה עד הימים האחרונים.