בשבע 495:מלחמת המצלמות

חודש שלם נמשכות הצתות הפלשתינים סמוך ליישוב יצהר, ודווקא בעיצומה של השבת

ניצן קידר , י' בסיון תשע"ב

 בשבת האחרונה הוחמר המצב לאחר שערבי חמוש בסכין תקף את המתיישבים | ארגון 'בצלם' מקיים נוכחות ערה בשטח, ומפרסם צילומים המבאישים את ריחם של המתיישבים | ביצהר כבר החלו במתקפת צילומים נגדית שמראה את העובדות שהתקשורת לא אוהבת לפרסם

חודש האחרון מדווחת התקשורת לא מעט על עימותים בין הפלשתינים לבין תושבי יצהר, בהם מואשמים התושבים באופן גורף, למרות שבידיהם הוכחות שהמצב שונה לגמרי. אירועי השבועיים האחרונים מהווים שיא במתיחות בין הצדדים, כשאת הפלשתינים מגבה ארגון 'בצלם' שהפיץ תמונות מהאירועים וטען כי חשף את שהתרחש בצורה האמיתית ביותר.

מדובר בשני אירועים שונים, שניהם התרחשו בעיצומה של השבת - האחרונה וזו שקדמה לה. האירוע בשבת החולפת הסתיים בניסיון של פלשתיני לדקור מתיישב ובירי שפגע בו, ושבת קודם לכן בעימותים קשים בין המתיישבים והפלשתינים.

טרור של הצתות

אם תשאלו את אברהם בנימין, דובר היישוב יצהר, מה מוביל לאירועים החוזרים ונשנים הללו, הוא יבהיר שהתושבים אינם מוכנים לסבול התנכלויות מה"שכנים". "ביצהר מתמודדים עם טרור של הצתות לאורך תקופה מאוד ארוכה בשנים האחרונות, בתדירות של 20-10 אירועי הצתה בממוצע לקיץ. בארבע השבתות האחרונות הערבים מציתים אש ממערב ליישוב, במטרה שהיא תפגע ביצהר ותשרוף בתים. אגב, הם מסתמכים על ההיסטוריה: בעבר פונתה שכונה שלמה בשל שריפה דומה, שהגיעה ממש עד קו בתי היישוב, ולפני שנתיים היה אירוע חמור יותר שהסתיים בדליקה ובדקירת ילד".
אברהם בנימין: ביצהר מתמודדים עם טרור של הצתות לאורך תקופה מאוד ארוכה בשנים האחרונות, בתדירות של 20-10 אירועי הצתה בממוצע לקיץ. בעבר פונתה שכונה שלמה בשל שריפה דומה, שהגיעה ממש עד קו בתי היישוב, ולפני שנתיים היה אירוע חמור יותר שהסתיים בדליקה ובדקירת ילד

מה הוביל למתיחות הנוכחית? היה איזשהו צעד שלכם שגרם לפלשתינים לצאת מהכפר שלהם ולהתעמת איתכם?

"זה מתחיל תמיד בצורה דומה. ערבים מציתים את האש בכמה מוקדים, ואז מגיע צוות כיבוי אזרחי של אנשי היישוב, שחוטפים מטר של אבנים. במקביל הם ממשיכים להצית עוד שריפות. הפעם היה אירוע חמור עוד יותר, כשאחד מאותה קבוצת פורעים, חמוש בסכין, ניסה לדקור מתיישבים. הוא זוהה כחמוש, ועל כן נפתח לעברו ירי. צריך לשים לב שזו לא פרובוקציה חד פעמית, אלא מדובר באירוע מתמשך של חמש שנים".

בנימין מגדיר את מעשי הפלשתינים כ"טרור של ממש". "העובדה שהכל מתרחש דווקא בימי שישי או בשבתות היא כדי להתגרות. אנחנו מתמודדים כאן עם טרור פלשתיני, כשידוע לנו שהעמדה של כל הגורמים היא שההצתות הן מעשה פלשתיני".

אלא שבמקרה שאירע בשבת האחרונה, נאלצו אנשי יצהר להתמודד עם המציאות בצורה שונה. דוברת ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם', שרית מיכאלי, נכחה בשטח וצילומי הווידאו שפרסמה מיקדו את תשומת הלב. "ראיתי קבוצת מתנחלים יורדת מצלע ההר ומבעירה מטע זיתים בשבת. יש לכך הוכחה בווידאו. יש כמובן גם טענות שהפלשתינים מציתים, ובחלק מהמקרים זה נכון. במקרה הספציפי הזה, היתה הצתה מצד המתנחלים". היא גם טוענת שהמתנחלים הם אלה שמציתים באופן סדרתי שדות של פלשתינים וגורמים לעימותים החוזרים ונשנים. "אני שומעת טענות לפיהן בשבת האחרונה היו הפלשתינים אלו שהציתו, אך מי שמכיר את תנאי השטח במקום יודע שהדבר אינו נכון, טענות המתנחלים מופרכות", היא טוענת.

אברהם בנימין לא ממש מתרגש מהדברים. "אני לא מעוניין להתמודד עם טענות של ארגון שסדר היום שלו מאוד ברור והשקרים מובנים בתוך זה. ארגון שמסוגל להפיץ שקרים על צה"ל בצורה הנמוכה ביותר, ומבחינתם אין גבול למה שהם מסוגלים לומר כדי להפיץ את משנתם".

בעצם אתה אומר ש'בצלם' לא מביאים את התמונה המלאה.

"הם משמיטים חלק מאוד מרכזי. ראשית, הם לא מציגים את הרקע של מה שהיה לפני או אחרי. האירוע כולו נמשך קרוב לשש שעות, והצגה של רבע שעה ממנו אינה תמונה מלאה. ידוע לכולם שהערבים כאן הם לא חובבי ציון. אבל גם לא צוין ש'בצלם' מסייע לאותם ערבים, לעיתים באדיקות של ממש. שרית מיכאלי לא במקרה הגיעה לכפר הערבי, ונוכחותה מהווה פרובוקציה".

ומה לגבי הטענות על כך שאנשי היישוב הציתו שדה בעיצומו של יום השבת?

"היה אירוע נקודתי, שעליו אין ויכוח, משום שרואים יהודים מדליקים שדה של ערבים בשבת. אינני פוסק הלכה, אבל יצהר ידועה בתפישה הבלתי מתפשרת שלה. אני מניח שאנשים עשו את הבדיקה ההלכתית".

 היסטוריה של שקרים

מיכאלי טוענת שהיא באה לביקור אצל משפחות באזור שהארגון נתן להן מצלמות במסגרת פרויקט שהוא מפעיל בשנים האחרונות. היא גם טוענת שההאשמות כלפי ארגונה כאילו ברגע שהוא מצוי בשטח נוצרת אלימות אינן הגיוניות.

אלא שהארגון כבר נתפס בעבר בדיווחים בעייתיים. בדצמבר 2010 הפיץ 'בצלם', יחד עם ארגוני שמאל אחרים, סיפור לפיו רועה צאן ערבי בשם סמיר אבו לחייה רעה את צאנו סמוך לכפר באזור היישוב מעלה אפרים, כשלפתע ירדו מתיישבים מיישוב סמוך, תקפו אותו והציתו את עדר הכבשים שלו. 'בצלם' טען אז כי 17 כבשים נשרפו חיים ו-12 מתוכן מתו. במקביל הועברו תמונות שנועדו להוכיח את הטענות. כלי התקשורת עטו על הסיפור, ולא שעו להכחשות מגורמים שונים בהתיישבות. ב'ועד מתיישבי השומרון' סיפרו לנו השבוע כי אחד מארגוני השמאל הפיץ בין הכתבים כי "מדובר במתנחלים מאיתמר". "לאחר שהבהרנו לכתבים כי הכפר מג'דל בני פאדל בכלל לא נמצא באזור השומרון והוא מרוחק מהיישוב איתמר כ-50 דקות נסיעה, השתנה פתאום הסיפור וה'עדויות' סיפרו פתאום על מתנחלים ממעלה אפרים", אומרים בוועד.

המתיישבים טענו אז כי מדובר בסיפור שמעולם לא התרחש. אחרי חקירה של כחודשיים הבהירה גם המשטרה כי התלונה היתה שקרית לגמרי.

יוסי דגן, ראש היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון, מבהיר השבוע כי הארגונים הפעילים ביהודה ושומרון מנצלים את העובדה שהתקשורת נוטה לצד שלהם: "ארגוני השמאל הקיצוני, חלקם מקבלים כסף רב ממדינות זרות ועוינים את הקו של מדינת ישראל, מטרתם היא להכפיש את המתיישבים ולקעקע את מעמד צה"ל באזור. הבעיה היא שככלל גם צה"ל וגם המתיישבים אינם פוגעים ומציקים לערבים תושבי יו"ש, וכך אין לארגונים אלו כמעט שום עוולות כלפי ערבים לעסוק בהן. כתוצאה מכך מסתובבים ביהודה ושומרון פעילי שמאל קיצוני רבים אשר מתגדרים בכל סיפור קלוש ומעלילים לפרנסתם עלילות שווא כלפי המתיישבים".

"עיקר הביקורת שלנו היא על גורמי אכיפת החוק, הצבא והמשטרה", אומרת שרית מיכאלי, "כי ברגע שנותנים למתנחלים להתקרב לכפר הפלשתיני ולהצית שדות, נוצרת התדרדרות מיידית. אגב ברור לנו ואמרנו זאת בעבר שהפלשתינים גם כן מיידים אבנים ומתעמתים, והלקח מבחינתנו הוא לא לאפשר למתנחלים להתקרב לכפרים, ברור לנו שגם מתנחלי יצהר מצויים בסכנות ותחת איומים".

דגן מסביר שזו השפה שבה משתמשים אותם ארגונים. "הם תוקפים את צה"ל ומבאישים את ריחו בעיני העולם, תוך ביקורת מרומזת על המתיישבים. יש ארגונים שמלבים את האלימות מצד הערבים, וזה ניכר בשטח".

בשומרון דרשו השבוע, ולא בפעם הראשונה, להרחיק את פעילי הארגונים מהאזור. במכתב ששלח בימים האחרונים ראש המועצה גרשון מסיקה לשר הביטחון אהוד ברק עם העתקים לראש הממשלה ולבכירי מערכת הביטחון, דורש מסיקה להרחיק את הפעילים לאלתר. "לאחרונה נקבע דפוס פעולה חדש כאשר ארגוני שמאל קיצוני, הידועים היטב למערכת הביטחון, מסיתים את הערבים להצית שדות ולבצע מארבים לכוחות הכיבוי תוך ליווי תקשורתי מגמתי. פעולות אלימות אלו מתבצעות תוך ניצול השבת, כאשר לא ניתן להגיב על הפרובוקציה בזמן אמת, דבר המאפשר להם להבאיש בחו"ל את ריחה של מדינת ישראל, של צה"ל ושל אזרחי המדינה תושבי יו"ש. לא יעלה על הדעת שכאשר לדעת שירותי הביטחון יש אנשים מסיתים מקרב המתיישבים, מוציאים להם צווי הרחקה ואילו כנגד המסיתים מהשמאל הקיצוני לא נוקטים שום צעד", אומר מסיקה ומציין כי בשל העובדה שהאירועים הופכים להיות אלימים יותר ומתרחשים בתדירות גבוהה יש חשש לפגיעה בחיי אדם, ועל כן הוא מבקש להפעיל צווי הרחקה נגד המסיתים.

מתיישבי יצהר הבינו שאם הם רוצים לצאת עם הישגים במערכה התקשורתית, הם צריכים לצלם בעצמם את האירועים. ואכן, בצילומים שלהם נראות תמונות ש"פוספסו" על ידי ארגוני השמאל ובהם נראה הערבי אוחז בסכין, זה שנטען כי נורה על לא עוול בכפו. בשל העובדה שהאירועים החמורים מתרחשים בשבתות, מסביר אברהם בנימין, הרב דוד דודקביץ', רב היישוב יצהר, התיר לצלם אירועים ביטחוניים בשבת.

בנימין גם לא מקבל את ההאשמות שמטיח 'בצלם' כלפי הצבא. "החיילים די מנוטרלים מלפעול במצבים כאלה, אלא רק באמצעים לפיזור הפגנות. אנחנו יודעים שצה"ל מתחקר את האירועים ומתרשמים שהוא יודע בדיוק מה באמת מתרחש בשטח".

בעקבות האירועים משתנה משהו בתפיסת הביטחון הכוללת של היישוב?

"ביצהר לא רוצים לחזור על מראות כמו שהיו לצערנו אצל משפחת פוגל, ויש לזה משמעות. אנחנו מודים לה' על השמירה שיש לנו כאן, אבל כיוון שהערבים לא מצליחים לפגוע ביישוב אז הם מנסים בכל דרך כולל הצתות. תפישת הביטחון שלנו פועלת בשטח ואין צורך לשנות. אנחנו מעוניינים לתת דווקא את המענה הראוי בזירת המלחמה התקשורתית  – ומחפשים את המימון לרכישת מצלמות איכותיות, לפרויקט שכבר הציעו לנו לקרוא לו 'בצלם אלוקים'".

בארגון 'בצלם' כבר מברכים על המהלך שלכם, ואף אומרים שלמדתם מהם.

"אני לא יודע איזו סיבה יש להם לברך על כך. משום שברגע שתיחשף התמונה האמיתית והשקרים של הארגון, עובדיו יהיו מובטלים".

המשטרה חוקרת את היהודים

ומה אומרים על המצב בגופי אכיפת החוק? במשטרת מחוז ש"י הפנו אותנו לצה"ל, שהוא בעצם מי שאמור להתמודד עם אירועים מסוג זה. עם זאת גורמים במשטרה ציינו בפנינו ששני האירועים שהיו בשבתות האחרונות נחקרים דווקא בשל מערבות יהודים בהם, והדגישו כי מתבצעות פעולות לצורך החקירה, אף שטרם נעצרו חשודים.

בצה"ל מסכימים לומר לנו באופן רשמי רק כי "האירוע נמצא בחקירה. צה"ל רואה בחומרה אירוע זה ויתחקר לעומק את נסיבותיו". עם זאת, על פי תחקיר של האירוע שפרטיו הגיעו ל'בשבע', עולה כי במקרה זה האש הוצתה בצד הפלשתיני, אבל אכן היתה גם הצתה מהצד היהודי, וכן גם תקיפה מצד רעולי פנים שזוהו כאנשי יצהר כלפי כוחות הביטחון שהתבקשו להתפנות. גורם צבאי מסביר כי בדרך כלל המתיישבים באזור אינם אלו שיוצרים את הפרובוקציות, ומציין שבשל המתיחות כל מהלך מביא לאלימות בתוך זמן קצר.

הפתרון, אומרים המתיישבים, לא מצוי בידי החיילים בשטח אלא בידי המדינאים שנותנים הוראות, ועד שההוראות לא ישונו עלולות תמונות כמו שנראו בשבועיים האחרונים ביצהר לחזור על עצמן.