בשבע 495:חדשות

ליברמן: כתבי האישום – פרובוקציה טורקית מופרכת

ניצן קידר , י' בסיון תשע"ב


הודעת התביעה בטורקיה על הגשת כתבי אישום נגד ארבעה בכירים בצה"ל לשעבר, הבהירה פעם נוספת כי היחסים בין המדינות מצויים בנקודת שפל.

התביעה באנקרה הודיעה השבוע כי תגיש כתבי אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ומי ששימשו לצידו בתפקידים שונים: ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מי שכיהן כמפקד חיל הים, האלוף אלי מרום (צ'ייני), ומי ששימש כראש להק אוויר, האלוף אבישי לוי. כתבי האישום שמתפרסים על קרוב ל-150 עמודים הוגשו בגין מעורבותם של הבכירים במותם של המחבלים הטורקים שהיו על סיפון ספינת המרמרה שניסתה לשבור את המצור על רצועת עזה. התביעה במדינה אף מבקשת לגזור על הארבעה עשרה מאסרי עולם.

המהלך נעשה בגיבויָם של ראש הממשלה הטורקי ארדואן ושל שר החוץ אחמד דאבוטולו. גורמים משפטיים במדינה אף ציינו כי בקרוב יוכנו כתבי אישום גם נגד חיילים שהשתתפו בפשיטה על האונייה. במקביל ניסתה טורקיה להוציא צווי מעצר בינלאומיים לארבעת הקצינים הבכירים לשעבר, אך כשלה במהלך. גורמים במשרד החוץ אמרו ל'בשבע' לאחר פרסום ההודעה, כי המדינה תדע כיצד להגן על אזרחיה שתרמו ושירתו אותה שנים רבות. עם זאת המליצו במשרד החוץ לארבעת הבכירים שלא לצאת לטורקיה בזמן הקרוב.

האלוף במילואים עמוס ידלין אמר בתגובה לדברים כי הוא אינו מתרגש, וכי הסיכונים שלקח במהלך שנות שירותו בצה"ל גדולים מאלה שיכולים לנבוע מהמהלך הטורקי. הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ציין כי הוא מקווה ש"השכל הישר יגבר", וכי הוא ימשיך להגן על חיילי צה"ל ופעילותם.

מי שהזדרז להגיב על המהלך היה שר החוץ אביגדור ליברמן. הוא קרא למדינות אירופה שלא לשתף פעולה עם מה שהגדיר "הפרובוקציה הטורקית המופרכת". "אנחנו נוהגים באיפוק מרבי אל מול הפרובוקציות של טורקיה בשנים האחרונות, אבל לא נאפשר לה לאיים על חיילינו, הפועלים על פי אמות המוסר הגבוהות ביותר והחוק הבינלאומי. אנו מקוים שמדינות אירופה יחזירו את טורקיה לתלם וימנעו השתוללות של מדינה חברה בנאט"ו שאיבדה כיוון ונוהגת בניגוד לכל הכללים הבינלאומיים המקובלים", אמר ליברמן בפגישה עם נשיא גרמניה.

 

תעלומה: מי החדיר תולעת זדונית למחשבים באיראן?

חגי הוברמן

מלחמת הסייבר צוברת תאוצה: השבוע נודע על תולעת מחשבים חדשה עם יכולות ריגול גבוהות בשם 'להבה', שפגעה במחשבים באיראן, בישראל וברשות הפלשתינית וכן בסוריה. התולעת החדשה שהשתלטה על מאות מחשבים במזרח התיכון מסוגלת לבצע שורת פעולות ריגול. בין השאר היא מסוגלת לאסוף מידע מהדיסק, להדליק את המיקרופון הפנימי ולהקליט את מה שנאמר לידו, לעקוב אחרי הקשות על מקשים ולשחזר את הנכתב, להשבית מדפסות, למחוק קבצים, לעשות צילומי מסך, לעקוב אחר התנועה ברשת ולשגר את המידע באינטרנט למפעיל התולעת. בשלב זה תוכנות האנטי-וירוס אינן מסוגלות לזהות אותה.

באיראן נפגעו 189 מחשבים. מחשבים נוספים שנדבקו נמצאים ברשות הפלשתינית, בסודאן, בסוריה, בלבנון, בערב הסעודית ובמצרים.

במעבדת קספרסקי, חברה רוסית לאבטחת מידע, טענו כי זו "אחת מהתוכנות הזדוניות והמורכבות ביותר שהתגלו ויש ראיות לכך שהקוד נכתב לפני למעלה משנתיים, כנראה על ידי המדינה שעומדת מאחורי הווירוסים סטאקסנט ודופו". שלוש התוכנות הללו מנצלות פירצה זהה במערכת ההפעלה 'חלונות' של מיקרוסופט. מומחי חברת האבטחה מהגדולות בעולם, סימנטק, העריכו כי הקוד לא נכתב על ידי אדם אחד והוא מעשה ידיה של קבוצה מאורגנת היטב עם כוח אדם שפועלת לפי הנחיות.

החשד לקיומה של התולעת החדשה החל לאחר שהאיראנים גילו כי מחשבי משרדי הנפט ומחשבי חברת הנפט הלאומית שלהם נפרצו, וכי נגנב מהם מידע ונמחקו חומרים שהביאו לשיבוש בהספקת הנפט. לפי הערכת קספרסקי, ייקח בערך שנה לאבחן את כל פעולות הווירוס.

רמז למי שעומד מאחורי התולעת ניתן היה לשמוע בדבריו של המשנה לראש הממשלה, השר לאיומים אסטרטגיים משה יעלון, שאמר בראיון לגלי צה"ל כי "מי שרואה באיום האיראני איום משמעותי - סביר שנוקט באמצעים שונים, כולל אלה, כדי לפגוע בו. ישראל התברכה בהיותה מדינה עתירת טכנולוגיה עילית, הכלים האלה שאנו משתבחים בהם פותחים עבורנו כל מיני אפשרויות". סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית 'פארס' מיהרה להגיב כי "יעלון הודה במתקפת הסייבר של המשטר הציוני, כולל פיתוח תוכנות רוגלה שנועדו לפגוע במערכות רגישות באיראן".

 

התגובה למעשי הטבח בסוריה: גירוש שגרירים

ניצן קידר

האם העולם מתחיל להתעורר אל מול מעשי הטבח המזעזעים של המשטר הסורי? מדינות רבות הודיעו השבוע על גירוש כלל הדיפלומטים הסורים בשטחן, בשל הטבח הקשה שביצע צבא המדינה בעיירה חולה. 108 בני אדם נרצחו באירוע הקשה, פחות מרבע מהם מאש ארטילרית, ורובם המכריע בשל הוצאות להורג ומעשי רצח קשים. בין הנרצחים היו גם נשים, ילדים ופעוטות.

למדינות העולם לקח זמן מה לעכל את התמונות הקשות, ואז החלו הודעות הגינוי, ובעקבותיהן המשבר הדיפלומטי. אוסטרליה, קנדה, צרפת, גרמניה, בריטניה, איטליה, ספרד ובולגריה היו הראשונות להכריז כי הן מגרשות משטחן את השגרירים הסורים ואת כל הצוותים הנלווים שלהם. הממשל האמריקני הודיע גם הוא בתוך זמן קצר כי הוא מצטרף למהלך, ומיד אחרי כן עשתה זאת גם שוויץ. גם שתי מדינות לא אירופיות, טורקיה ויפן, נקטו צעד דומה של גירוש השגריר.

מועצת הביטחון של האו"ם אמורה להכריע לקראת סוף השבוע האם תשנה את אופי פעילותה אל מול סוריה. בינתיים מעשי הרצח של צבא אסד נמשכים מדי יום. על פי הערכות, יותר משנה מאז פרצו העימותים במדינה, נספרו למעלה מ-13 אלף אזרחים הרוגים. בכל שעה שעוברת מדווחת התקשורת הבינלאומית על עוד מעשי רצח.

המדינה היחידה שנשארת עקבית לצד סוריה היא רוסיה, שאמנם גינתה את הטבח, אך הצהירה שלא תסכים לנקיטת סנקציות חדשות או להתערבות צבאית כנגד המשטר הסורי. הודעה זאת באה בין השאר בעקבות קריאתו של נשיא צרפת החדש, פרנסואה הולנד, לנקוט פעולה צבאית נגד משטר אסד.

בתוך כך שינה אגף המודיעין בצה"ל את ההערכה שנקט בעבר לפיה המשטר הסורי על סף קריסה. גורמים ביטחוניים ציינו כי הם מעריכים שגם במצב הנוכחי יכול שלטונו של אסד להחזיק מעמד לאורך תקופה ארוכה.