בשבע 495:שטח מגזרי


חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , י' בסיון תשע"ב

חנוכת 'אולם הגיבורים' לזכר עמנואל מורנו ורועי קליין הי"ד


באירוע מרגש אשר התקיים בבית המדרש 'משכן אהוד' על שם אהוד ורותי פוגל הי"ד בישיבה הגבוהה באיתמר, נחנך השבוע 'אולם הגיבורים' על שם סא"ל עמנואל מורנו ורס"ן רועי קליין הי"ד שנהרגו במלחמת לבנון השנייה. בטקס השתתפו בני משפחת מורנו ובני משפחת קליין, ראש הישיבה הגבוהה הרב אביחי רונצקי, רבנים ותלמידים.

בדבריו הצביע הרב רונצקי על הקשר בין גבורת משפחת פוגל לבין גבורתם של סא"ל עמנואל מורנו ורס"ן רועי קליין. אילן מורנו, אביו של עמנואל הי"ד, אמר בהתרגשות לאחר האירוע כי "נוכחתי לדעת שתושבי איתמר הם גיבורים אמיתיים".

 

 

סניף בני עקיבא טבריה נסגר על ידי העירייה

עיריית טבריה סגרה את סניף בני עקיבא בעיר, המשרת מאות בני נוער. בשבת האחרונה הגיעו החניכים לפעולה שגרתית, אולם נדהמו לגלות כי שערי הסניף סגורים בשלשלאות ברזל, זאת ללא כל התראה מוקדמת. המדריכים החלו לקיים את הפעילות ברחוב ובגנים ציבוריים.

דני הירשברג, מזכ"ל תנועת בני עקיבא, מלין על סגירת הסניף ועל הפגיעה בילדי העיר: "לצערי עיריית טבריה פועלת באופן חד צדדי, והשבוע הגדילה לעשות ונעלה את סניף בני עקיבא בשרשראות ברזל. המבנה נבנה על ידי מפעל הפיס עבור תנועת בני עקיבא מתוך הקצאת מבנים שהיו לתנועה. רק לאחר שנים של פעילות נבנה בסמוך לסניף בניין. מדובר בשכן מניפולטיבי, שבנה את הבית בידיעה שמדובר בשכנות לסניף של תנועת תנועת נוער, שאינני מסתיר את העובדה שיש בו לא מעט רעש חיובי של פעילות הנוער השכונתי. השכן, על ידי ביום מריבות עם החניכים ופרובוקציות זולות, החליט לאיים על העירייה שתסגור את הסניף. הסניף סובל מהשכן לא פחות ממה שהוא סובל מהסניף".

הירשברג קורא לראש עיריית טבריה, זהר עובד, להגיע לפתרון בהקדם האפשרי. "לצערי עד לרגע זה לא הוצעה חלופה ריאלית מצד העירייה. בימים אלו בהם האלימות משתוללת ברחוב, נחיצותה של תנועת הנוער בעבודה עם הנוער בטבריה ברורה לכולנו, מלבד להנהגת העירייה שלא מוצאת לנכון להידבר עימנו ולסייע בטיפול בנוער".

מעיריית טבריה נמסר ל'בשבע' בתגובה: "במשך חודשים רבים הגיעו לעיריית טבריה תלונות מתושבים המתגוררים בסמוך לסניף בני עקיבא המדובר. לטענתם חניכי בני עקיבא מפרים את שלוותם ובהתנהגותם הברוטאלית הפכו למטרד בלתי נסבל. ראש עיריית טבריה זוהר עובד זימן ללשכתו לפני מספר חודשים את ראשי תנועת בני עקיבא במטרה להביא לפתרון הבעיה. בישיבה המדוברת הוצעו לאנשי התנועה מספר אלטרנטיבות למבנים חלופיים. לאחר שראשי התנועה סירבו לקבל את ההצעות, הוחלט בכפוף להבטחתם כי הורי החניכים יעשו תורנות בסניף על מנת לשמור על הסדר, אך ההורים לא פקדו את הסניף והמצב המשיך להיות קשה. הוונדליזם של חניכים בסניף הלך והתעצם ונרשמו אירועים קשים ביותר.

"עיריית טבריה קידמה, מקדמת ותקדם כל העת את פעילות הנוער בעיר, אך יחד עם זאת לא תסבול התנהגות בלתי הולמת מחד ופגיעה בתושביה מאידך. קברניטי עיריית טבריה חתרו במשך חודשים ארוכים לשיח, להידברות ולמציאת פתרונות וחלופות למיקום הסניף, אך נענו בכל פעם בשלילה. גם בימים אלו שוקדת העירייה על שיפוץ מבנה שהוצע כחלופה לפעילות התנועה".

 

 

היישוב חוות גלעד חגג עשור להקמתו

השבוע (ב') חגגו תושבי חוות גלעד עשור להקמת היישוב. הטקס התקיים ביום השנה להירצחו של גלעד זר הי"ד, אשר שימש קצין ביטחון של המועצה האזורית שומרון והיישוב הוקם לזכרו.

את האירוע החלו המתיישבים בצעדה מסביב לחווה, אותה הדריך רכז הביטחון של היישוב ומנהל מדרשת השומרון יאיר אלמקייס. הצועדים נטעו חורשה חדשה באדמות המקום. מיד אחר כך חגגו משפחות האורחים וילדיהם בהפנינג גדול של מתנפחים ודוכני אוכל.

את הטקס המרכזי פתחו תושבות חוות גלעד בקריאת קטע שחיברו על הווי היישוב. בירכו בחום את התושבים רבה של קדומים הרב צבי פרבשטיין, ראש המועצה גרשון מסיקה ורב השומרון הרב אליקים לבנון. את 'אות הראשונים' קיבלו איתי זר ורעייתו בת ציון, יחד עם ארבעת הרווקים שהיו למשפחות ביישוב. הערב המרגש הסתיים בטקס העברת לפיד הדורות כאשר חמש נשים ממקומות שונים בארץ העבירו ביניהן את לפיד אהבת הארץ.

בחוות גלעד מתגוררות כיום כארבעים משפחות. במקום ישיבה גבוהה, גן ילדים, מעון, ספרייה וחקלאות עברית.

 

 

לראשונה: סדנאות למניעת התמכרויות בציבור הדתי

עשרות אנשי חינוך והורים מהקהילה הדתית בעכו משתתפים בפרויקט פיילוט מיוחד אשר שותפים לו הרשות למלחמה בסמים וגרעין 'אומץ' עכו. במיזם עוברים מחנכים והורים סדנאות הכשרה למניעת התמכרויות בציבור הדתי. במסגרת התוכנית ישתתפו אנשי החינוך בסדרה של שלושה מפגשים שיעסקו בתחום. מטרת התוכנית היא להעניק את הכלים והידע להתמודדות, זיהוי מצבי הסיכון ובנייה והטמעה של תכניות מניעה בקרב הציבור הדתי ומוסדות החינוך השונים.

"זהו נושא רגיש שכמעט לא שומעים ולא מדברים עליו במגזר הדתי, אולם הוא בעל חשיבות רבה עבור כולנו", מסביר עו"ד עמיחי כהן, רכז הפרויקטים של גרעין 'אומץ'. "לצערנו הרב, בשנים האחרונות מתגברים הדיווחים על תופעה הולכת ומתרחבת של צריכת אלכוהול וסמים בקרב בני נוער בציבור הדתי ברחבי הארץ. בתור ציבור מאמין ומחנך, וכקהילה המנסה להשפיע ולשנות דברים בסביבתנו, עלינו להיות מודעים לבעיות ולתת להורים ולמחנכים כלים לזהות את התופעות, להתמודד איתן ואף למנוע אותן בזמן".

את הסדנה הראשונה שהתקיימה השבוע העבירה הודיה שלוי, עובדת סוציאלית ומתאמת הסמים באזור הגולן, אשר עובדת זה מספר שנים בנושא מניעה והתמודדות עם התנהגויות סיכוניות, בדגש על התמכרויות בציבור הדתי בגולן. יתר הסדנאות יועברו על ידי אנשי מקצוע מהתחום מהמגזר הדתי ומתאם הסמים העירוני בעכו, משה אבוטבול.

 

 

כנס לבירור דרכה של הציונות הדתית: "החילונים לומדים מאיתנו"

תחת הכותרת 'אתגרי הציונות הדתית' נערך ביום שישי האחרון בישיבת בני עקיבא 'נר תמיד' בחשמונאים יום עיון בהשתתפות ח"כ אורי אורבך, הרב אליעזר שנוולד ראש ישיבת ההסדר במודיעין, ואל"מ במיל' מוטי יוגב, סגן יו"ר מועצת בנימין. את הפאנל שעסק בפני הציונות הדתית ובפלגים השונים בתוכה הנחה אלחנן גלט, מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא.

גלט פתח את האירוע ואמר כי קיים ציבור גדול של ציונים-דתיים אשר הולכים בדרך זו רק בגלל שכך נולדו וכך גדלו. גלט הודה לראש הישיבה ולצוות החינוכי על העיסוק בנושא לכל אורך השנה מתוך מטרה ברורה להגיע לבירור כן ואמיתי. בכנס טען ח"כ אורי אורבך כי על אף שכל העת מלווה את הציבור הציוני דתי ההנחה כי קולו אינו נשמע ושקיימת רמיסה מתמדת של ערכיו, מדובר בתחושה מוטעית. "יש לא מעט דוגמאות שציבורים שונים באים ללמוד ממפעלי הציונות הדתית, כמו המכינות הקדם צבאיות, הגרעינים התורניים ועוד. חייבים לדאוג שמגמה זו תמשיך כי למעשה רואים בנו שותפים מלאים".

 

 

מבזקים:

חמש שנות פעילות לתנועת 'רגבים'

תנועת 'רגבים' העוסקת בשמירה על הקרקעות ומשאבי הטבע של המדינה, ציינה השבוע חמש שנים להיווסדה. ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, בירך את חברי התנועה ומשפחותיהם.

 

הגרעין התורני בלוד - הגדול ביותר בישראל

הגרעין התורני 'אלישיב', המונה כ-300 משפחות, צפוי להתרחב בתוך חודשיים לכ-500 משפחות מהציבור הדתי-לאומי. כנס מיוחד למשפחות החדשות התקיים בלוד בהשתתפות ראש העיר מאיר ניצן, מנכ"ל חברת קרדן נדל"ן יורם קרן ונציגי הגרעין התורני לקראת האכלוס הקרוב.

 

האולפניאדה המתמטית העולמית יוצאת לדרך

ביום רביעי הקרוב יתקיים גמר האולפניאדה המתמטית העולמית תשע"ב - תחרות בפתרון בעיות בחשיבה מתמטית בקמפוס המכללה בית וגן בירושלים. לשלב הגמר העפילו 65 מתמודדות מתוך 4,000. האירוע נערך בחסות ובמעמד שר החינוך גדעון סער ובליווי האגף להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך.

 

תיכון הקיבוץ הדתי שק"ד שדה אליהו מוביל בגיוס ליחידות קרביות

תיכון הקיבוץ הדתי שק"ד שדה אליהו קיבל השבוע (ד') פרס הוקרה מיוחד כאחד משלושת בתי הספר המובילים בארץ בגיוס ליחידות קרביות בצה"ל. הפרס הוענק בטקס "המורה של המדינה" שהתקיים במעמד נשיא המדינה שמעון פרס ושר החינוך גדעון סער. את מנהל בית הספר, משה (קינלי) טור-פז, ליוו בטקס תלמידים ובוגרים הנמצאים בשירות צבאי קרבי.