בשבע 495:חדשות

תושבי בית אל למפקד האוגדה: לא יהיה פינוי מרצון – אנו נערכים למאבק נחוש

עפרה לקס ושלמה פיוטרקובסקי , י' בסיון תשע"ב

הרב יאיר פרנק ויהודה יפרח מהיישוב עמונה פתחו ביום שלישי בשביתת רעב, ביום רביעי הצטרף אליהם דביר רז מיישובם. השלושה, שפתחו גם מאהל מחאה בירושלים, קוראים לכלל הציבור להצטרף. "זהו צעד שמבטא זעקה. זה אפילו לא על ארץ ישראל היקרה לנו", אומר הרב פרנק, רבה של עמונה, "אלא על מוסר והיגיון פשוט. מדובר כאן בהרס בתים בשביל כלום, מול צדק ומוסר של משפחות וילדים". קבוצת השובתים מכוונת את מעשיה ודבריה לחוק הסדרת המאחזים, אשר ההצבעה עליו נדחתה ברביעי שעבר ואמורה להיערך שוב ברביעי הבא. "אם חוק ההסדרה יאושר היישובים יוכלו להתפתח, דבר שנמנע מהם כבר שנים. עם חוק כזה, גם הערבי שטוען שהקרקע שלו - במידה ויצליח להוכיח בעלות - יזכה לפיצוי. כרגע הוא לא זכאי לשום דבר". הרב פרנק, שביתו היה אחד מהשישה שנהרסו בעמונה בידי כוחות הביטחון לפני שש שנים, מספר על ילדים שגדלים בצל טראומה ואיום של פינוי: "ילדיי שואלים אותי כל הזמן 'אבא, יפנו את עמונה?' למה מאות משפחות צריכות לחיות בחוסר ודאות תמידי? אנחנו אומרים עד כאן".

הרב פרנק פונה אל הציבור הרחב וקורא לו לצאת מהבית, להצטרף לשביתת הרעב או לפחות לשהות באוהל המחאה. "בקיץ היתה תנועת מחאה על יוקר המחיה בתל אביב. המחאה העממית של המחנה הלאומי היא לאפשר לאנשי היישובים לחיות כמו בני אדם ולא כמו אנשים מפוחדים". לדבריו, מסה של אזרחים יכולה להוות מוקד לחץ משמעותי על שרי הליכוד והממשלה. מרבית שרי הליכוד, הוא אומר, מעוניינים בחוק, ורק ראש הממשלה מונע את הנפת אצבעותיהם בעד. "השרים צרכים להגיד לנתניהו אנחנו בעד, והוא צריך להפסיק להקשיב ליועצי עצות אחיתופל. אנחנו רוצים להביא לשינוי משמעותי בדעת הקהל ובסך הכל רוצים להשוות את המצב החוקי ביו"ש לזה שקיים במדינת ישראל".

 

 זעם בקואליצה: ההסכם על הקפאת ההכנות להרס הופר

בתוך כך הגיע אתמול (רביעי) בבוקר מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, לפגישה עם ראש מועצת בית אל, משה רוזנבוים, במטרה לשכנעו להיערך לפינוי מרצון של שכונת האולפנה. רוזנבוים וחברי מועצה נוספים שנכחו בפגישה הבהירו למפקד האוגדה כי פינוי מרצון לא יהיה וכי ההיערכות היחידה כעת היא היערכות למאבק. "התושבים מרגישים מרומים וכועסים", אמר ראש המועצה למרדכי, "מדובר באוכלוסייה הכי נאמנה למדינה שמוסרת את נפשה על הארץ והתגוררה במקום על פי חוק. ראש הממשלה הבטיח לנו שלא יעלה על הדעת שהבתים ייהרסו". הנוכחים הוסיפו וטענו בפני מפקד האוגדה, כי עצם קיום הפגישה הוא הפרה של ההסכם על הקפאת ההיערכות להרס למשך שבועיים. מרדכי מצידו אמר לראש המועצה כי ישמח לא לבצע את ההרס אך הוא קיבל פקודה להיערך לתרחיש כזה.

מי שזעם גם הוא על עצם קיום הפגישה הוא ח"כ זבולון אורלב, יוזם אחד מחוקי ההסדרה, אשר הסיכום על דחיית ההכנות להרס הושג מולו בתמורה להסכמתו לדחות את ההצבעה על החוק בשבועיים. יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה), העומד מאחורי חוק ההסדרה, זעם גם הוא: "אין לנו כל ספק שראש הממשלה עומד מאחורי הודעתו בפומבי ובשיחה אישית איתנו, כי הריסה חלילה של בנייני שכונת האולפנה היא גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה. לדעתנו שליחות מפקד האוגדה נעשתה בהוראת שר הביטחון ברק מאחורי גבו של ראש הממשלה".

מי שעמד מאחורי ההסכמות, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, ציין בשיחה עם 'בשבע' כי הפגישה היא מעשה חמור של הפרת הסכם, "שמעתי על הביקור אולם טרם שוחחתי עליו עם ראש המועצה בבית אל ולכן אני לא יכול להגיב לגופם של הדברים שנאמרו. על פניו זוהי הפרה בוטה של ההסכם איתנו וזו שערורייה של ממש. פניתי מיד ללשכת ראש הממשלה על מנת לקבל תשובות בנושא ושם נאמר לי כי בבדיקה שנערכה עם צה"ל ועם מתאם פעולות הממשלה בשטחים לא ניתנה הוראה שכזו למפקד האוגדה. אותי התשובה הזו לא מספקת מכיוון שאני לא מאמין שמפקד האוגדה הולך לפגישה שכזו על דעת עצמו ואם כן זה ודאי לא בסדר. אני מחיתי על העניין ואני סבור שזוהי הפרה בוטה של ההסכם".

 

תושב דרום תל אביב: למה אני צריך לחיות בפחד?

לא בפעם הראשונה הגיעה השבוע לדיון בכנסת בעיית ההסתננות לישראל. אולם החלטתה של התקשורת למקד תשומת לב בנושא זה הביאה להחרפת הטונים משני הצדדים. במהלך ישיבת ועדת הפנים של הכנסת שעסקה בנושא נשמעו התבטאויות חריפות ביותר של כמה מחברי הכנסת. יו"ר השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, ח"כ דני דנון, הטיח ביקורת קשה בגורמי השמאל אשר מסכלים את גירוש המסתננים באמצעות מאות עתירות לבתי המשפט, "בגללכם, המתייפייפים מהשמאל, המסתננים אנסו ילדה בת 15 בדרום תל אביב, הכו שלשום מבוגר בן 60 בגלל שישב על ספסל, ושדדו זקנה שהלכה ברחוב - מאות עתירות לבתי המשפט שיתקו את משרדי הממשלה שלא פועלים בכדי לקדם את הגירוש. רק גירוש עכשיו, ולפני שיהיה מאוחר מדי, יפתור את המצב הקיים", אמר דנון.

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה בדיון כי "דרום תל אביב בוערת. המציאות לא מאפשרת לאזרחים לחיות כמו אזרחי המדינה. זה הזמן לטפל בזה כמו מצב חירום לאומי. כל המתייפייפים תורידו מסיכות. את הפליטים נקלוט בכל מקום בארץ, גם בקיסריה ובכפר שמריהו, ואת מהגרי העבודה נחזיר לארץ מוצאם".

דרור קהלני, תושב דרום תל אביב, זעק בדיון "אני פוחד, הדלתות שלי בבית סגורות, החיים שלי בזבל, כולם יפי נפש על הגב שלי. למה אני צריך לחיות בפחד? צר לי וכואב לי, מה עשיתי? לא עשיתי צבא? מה עשיתי רע לכם. למה אני צריך לחיות בפחד? המשפחה שלי, אחים שלי, חיים בפחד. מישהו יכול לענות לי? למה אני צריך לסבול יום יום שעה שעה. למה אמא שלי פוחדת לצאת? למה הילדות שלי צריכות לפחד? אתם ממש רעים אלי". ארגוני הסיוע למסתננים וארגוני זכויות האדם החליטו להחרים את הישיבה, אשר לטענתם הפכה לבמה של הסתה פרועה.

 

מבזקים

ראש ישיבת פוניבז' לצעירים, הרב נפתלי נבנצאל זצ"ל, נפטר ביום שלישי בלילה והוא בן 87. בבוקר יום שלישי עבר הרב אירוע מוחי ואושפז בבית החולים. לאחר שעות ארוכות בהן התנדנד בין חיים למוות הלך הרב נבנצאל לעולמו. הרב נבנצאל הרביץ תורה באלפי תלמידים שעברו בין כותלי ישיבת פוניבז' לצעירים במשך עשרות שנים.

ראש השב"כ, יורם כהן, אמר השבוע בסקירה שמסר לוועדת החוץ והביטחון כי כמה ממשוחררי עסקת שליט כבר חזרו לעסוק בטרור, אולם לעת עתה מדובר בבודדים. כהן התייחס גם להחלטה להחזיר 100 גופות מחבלים לרשות הפלשתינית, וציין כי מדובר בצעד בונה אמון בין הצדדים.

הפושע הנאצי קלאס קארל פאבר מת במהלך סוף השבוע האחרון בגרמניה בגיל 90. פאבר, ששירת ביחידה של האס-אס, דורג על ידי מכון ויזנטל כפושע הנאצי השני ברשימת המבוקשים הנאציים בעולם. פאבר נידון למוות מיד לאחר השואה, אולם עונשו הומתק למאסר עולם. לאחר שסיים לרצותו המשיך לחיות בגרמניה בחופשיות ומבלי להסתיר את זהותו.

רשת המרכולים השוויצרית 'מיגרוס', מהרשתות הגדולות במדינה, הודיעה כי תסמן מעתה מוצרים המיוצרים בהתנחלויות ביו"ש. הרשת טענה כי היא מבקשת להציג ללקוחותיה "שקיפות גדולה יותר" ולאפשר להם להחליט בהתאם לכך אם לרכוש מוצר מסוים. למרות זאת טענו ברשת כי הם "לא תומכים בחרם שמקדמים ארגונים פרו-פלשתיניים".

בסיבוב הראשון בבחירות החופשיות הראשונות לנשיאות מצרים הגיע למקום הראשון מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי, אשר יתמודד בסיבוב השני מול מפקד חיל האוויר לשעבר ומי שהיה ראש הממשלה, אחמד שאפיק. תוצאות הבחירות עשויות להיות הרות גורל, אולם מומחים מזכירים כי גם ניצחון של שאפיק לא יהפוך את ניצחונם של האיסלמיסטים בפרלמנט.

המינהל האזרחי הודיע לנדיה מטר וליהודית קצובר מתנועת 'נשים בירוק' כי יעקור את כל עצי הזית שניטעו באזור נצר משום שמדובר בפלישה לקרקע. מטר וקצובר מציינות כי מדובר בניסיון נוסף של התנכלות מצד שר הביטחון ברק להתיישבות. השתיים מוסיפות כי הובהר למינהל האזרחי שהנטיעה איננה לצורך הוכחת בעלות ולמרות זאת הוחלט על עקירה.