בשבע 495:חדשות


הפסד מכובד לשחמטאי הישראלי

ניצן קידר , י' בסיון תשע"ב

ביהמ"ש: ג'ק טייטל רצח שני פלשתינים

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע בעקבות הסדר טיעון ייחודי, כי יעקב (ג'ק) טייטל רצח שני פלשתינים וביצע בנוסף לכך שורה של מעשי חבלה. על פי ההסדר יחולק הדיון במעשיו של טייטל לשני חלקים, בחלק הראשון יודו סנגוריו של טייטל בשמו בביצוע המעשים עצמם, ובהמשך תתברר שאלת אחריותו של טייטל למעשים מבחינה פסיכיאטרית. טייטל, תושב שבות רחל שבשומרון, בן 39, כונה בתקשורת מאז פורסם דבר מעצרו "המחבל היהודי". טייטל הואשם בין השאר ברצח שני פלשתינים ב-1997, בניסיונות רצח והסתה ובהנחת מטען צינור בפתח ביתו של חתן פרס ישראל פרופ' זאב שטרנהל. טייטל סירב להכיר בשלטונות החוק ובבית המשפט ולא שיתף פעולה עם ההליך, אולם בית המשפט קבע על פי חוות דעת פסיכיאטרית כי הוא כשיר לעמוד לדין.

בעקבות המצב הבעייתי שנוצר הגיעו סנגוריו של טייטל, עורכי הדין אשר אוחיון ומיכאל עירוני, להסדר עם הפרקליטות, אשר במסגרתו יושמטו מכתב האישום חלק מהאישומים שהופיעו בו, ואילו הסנגורים יודו בשמו של טייטל במעשים שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן מאחר שהוא עצמו נמנע ממגע עם בית המשפט. מכתב האישום הורדו למעשה סעיפי האישום שייחסו לו ניסיונות לבצע פיגועים, ניסיונות שטייטל דיווח עליהם בעצמו. בהתאם להודאתו של טייטל, הודיעו השופטים צבי סגל, משה דרורי ומשה יועד הכהן שהם "קובעים כי ביצע את המעשים שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן שהוגש". השלב הבא במשפט יהיה דיון בשאלת אחריותו של טייטל למעשיו, שם תבקש הפרקליטות להרשיעו וסנגוריו יבקשו לטעון ההפך.

 

היועמ"ש: "רבנים שאינם אורתודוכסים" יתוקצבו על ידי המדינה

ניצן קידר

השר לשירותי דת, יעקב מרגי מש"ס, מאיים להתפטר מתפקידו בעקבות הודעת היועץ המשפטי לממשלה, לפיה רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים יוכרו ככאלו על ידי המדינה, וייהנו מתקציבים הדומים לאלו של רבנים המכהנים מטעם הרבנות כרבני שכונות ויישובים. הודעת היועץ ניתנה בעתירה שהגישו ארגונים רפורמיים לפני שנים אחדות. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הבהיר עם זאת כי לשינוי הסטטוס של הרבנים הרפורמיים והקונסרבטיביים ממעמד של "ראש קהילה" להגדרת "רב קהילה שאינה אורתודוכסית", לא תהיה כל השפעה על שיקול דעת בעניינים דתיים והלכתיים.

החלטתו של היועץ וינשטיין ניתנה לאור פסיקת בג"ץ מלפני כשבע שנים בעתירות שהגישו נציגי הרפורמים, בדרישה למנות רבנים מטעמם ביישובים ובמועצות אזוריות. באותה עתירה הוחלט כי תינתן לרפורמים תמיכה כלכלית על ידי המדינה, אך היא תיעשה "בהתאם למבחנים שוויוניים שיפרסם משרד התרבות". במשרד לשירותי דת לא היו מוכנים לקבל את ההגדרה "רב שאינו אורתודוכסי" ובקריטריונים כינו את התפקיד "ראש קהילה", אך ויינשטיין החליט אחרת. בלשכת היועץ הבהירו כי בכך הוא למעשה איזן בין הרצון לתת יחס מכבד לרבנים שאינם אורתודוכסים לבין הצורך לכבד את עולם ההלכה היהודי-אורתודוכסי.

הרב יעקב אריאל תקף בערוץ 7 את החלטת היועץ, ואמר כי היא עלולה לחייב את הרבנות הראשית להתפרק ולקום מחדש באופן עצמאי. "עצם העובדה שקוראים להם רבנים היא הבעיה. רב זה אדם שיודע הלכה, שיודע לפסוק הלכה. להם אין הלכה, המושג רב לא תופס אצלם. באמריקה קוראים להם ראבייס". הרב אריאל הדגיש, כי לדידו אין בעיה שרפורמים יקבלו שכר, הבעיה היא בהכרה בהם כרבנים. "התורה שלהם היא תורה אחרת, שיקראו להם ראבייס. כמו שיש למוסלמים קאדי ולנוצרים כומר, אין לי בעיה שהם יהיו ראבייס של הקהילה שלהם, אבל הם לא רבנים. שיממנו אותם כנציגי הקהילה שלהם אבל לא כרבנים". אתמול (רביעי) אישרר בג"ץ את הודעת היועמ"ש ואת העברת הכספים ממשרד התרבות ולא מהמשרד לשירותי דת.

 

הפסד מכובד לשחמטאי הישראלי

הלל גרשוני

הפסיד בכבוד: הישראלי בוריס גלפנד הפסיד אתמול (ד') לאלוף העולם ההודי וישוואנתאן אנאנד בדו-קרב על אליפות העולם בשחמט, שהתקיים בשבועיים האחרונים במוסקבה. כך בא לסיומו דו-קרב מותח וצמוד, שבו הסתיימו שנים עשר המשחקים הראשונים בתוצאה סופית של תיקו 6:6, שכללו ניצחון אחד לכל צד ועשר תוצאות תיקו, וההכרעה נפלה בסדרה של ארבעה משחקים מהירים שהתקיימו בעקבות התיקו. במשחק הראשון מסדרה זו הצליח גלפנד להתחמק ממהלך מפתיע ומאיים של אנאנד, אך אנאנד הצליח לנצח במשחק השני, שבו שיחק בכלים הלבנים, ושני המשחקים הנותרים הסתיימו בתיקו לשביעות רצונו של אנאנד, והתוצאה הסופית בסדרה היתה 8.5-7.5 לטובת ההודי.

לכל אורך הדו-קרב הוכיח גלפנד כי הוא יריב ראוי לאנאנד, אך משהסתיימו המשחקים באורך הרגיל בתיקו, הפסדו לאנאנד במשחקי ההכרעה המהירים לא היה מפתיע: רב-האמן ההודי ידוע כמצטיין במיוחד בשחמט מהיר, ואילו גלפנד נוטה להשקיע הרהורים רבים באשר למהלכים מכריעים, דבר שבא לידי ביטוי בולט גם בדו-קרב הנוכחי, וגם בסדרת המשחקים המהירים, שבו מצא עצמו שוב ושוב בדוחק זמן בולט מול אנאנד. להערכת פרשנים, הפסדו במשחק השני, והתיקו שחילץ אנאנד במשחק השלישי, שבו לגלפנד היתה עדיפות, נבעו מאותו דוחק זמן.

בעקבות תוצאת השוויון בסדרת המשחקים הרגילים - מאורע נדיר ביותר בתולדות אליפויות העולם בשחמט - השתנתה חלוקת כספי הזכייה (2.55 מיליון דולר) בין הזוכים, ובמקום חלוקה של 40%-60% יזכה אנאנד ב-55% מהסכום בלבד, ואילו גלפנד יקבל 45% ממנו.