בשבע 496: נכנס לפרדס

קולו העמוק, העיבוד של סינגולדה והקצב המעודן הופכים את אלבומו השני של מישל פרדס ליצירה בשלה ומיוחדת

אמציה האיתן , י"ז בסיון תשע"ב

לא מדובר באלבום בכורה. מישל פרדס כבר נטוע היטב בתוך המוסיקה החסידית, על אף שהסגנון שלו מותח את הפרדס החסידי לכיוונים מקוריים ובלתי שגרתיים בעליל.

פרדס, יהודי לא צעיר, הוא בכלל איש עסקים בלגי שהחליט לפני זמן רב שמלבד עבודה ונכסים - חייבים לעשות משהו בשביל הנשמה. ואם כבר נשמה, אז אין יותר מתאים ממוזיקה יהודית. באלבום הבכורה הוא די הפתיע בקולו העמוק ובסגנון הרוקיסטי הלא משתולל, אם כי היה אפשר להבחין בבוסריות שבקולו ובשירתו. לאחר ששמעתי את האלבום השני שלו - 'אדון השלום' - אפשר לומר עליו שעם הזמן הוא רק הולך ומשתבח. הבוסריות שבקולו נעלמה ופרדס יודע היטב מה הוא רוצה להביע וכיצד להשתמש בקול המיוחד בו חנן אותו אלוקים.

לעיתים, במהלך השירה שלו, החזירו אותי הזיכרונות לעבר ראשוני המוזיקה העברית הישראלית, אל קולו העמוק של שמעון ישראלי, שהיה זמר, מלחין וגם שחקן מוערך, ואף קיבל את פרס התאטרון הישראלי על מפעל חיים. הצעירים של היום, כאשר שומעים את השירה של שמעון ישראלי, לעיתים נבהלים ומתרחקים, מבלי לדעת כלל מי עומד מאחורי הקול המיוחד. גם מי שנבהל בתחילה מתרגל מהר, ואפילו מתאהב בקול הזה, שאין רבים שדומים לו. נדמה לי שיש דמיון רב בין הייחודיות של שמעון ישראלי לבין קולו העמוק של מישל פרדס. באלבומו השני הוא לא מנסה להישמע כמו מישהו אחר, אלא מנצל את הגוון המיוחד שלו כדי להשמיע את שהוא מרגיש, וזו כבר ברכה מיוחדת.

את לחניו לא מעניק פרדס לכל אחד, והביצוע המוזיקלי נעשה בידי לא פחות ולא יותר מאבי סינגולדה. הגיטריסט הווירטואוז, שמופיע כמעט בכל דיסק שמכבד את עצמו, לקח על עצמו את מלאכת עיבוד האלבום, ולא קשה להבחין בגיטרות המלוות, המובילות והמעטרות בחן מיוחד את השירים של מישל.

הסגנון של מישל פרדס מעניק קצב מיוחד למילים מתוך המקורות, כשהסביבה המוזיקלית היא של רוק קצבי, אבל כזה המעודן ביד אמן ולא המנסה לצעוק את עצמו לדעת.

בפינת הציטוט השבועי הרשו לי לצטט מתוך החוברת המלווה את האלבום (מדובר באמת בחוברת המעוצבת בצורה מקורית ומושכת): "נגילה הללוקה נגילה, בא זמן הגאלה"... ולאחר שירדנו לקטנוניות הזו, נעלה שוב אל המוזיקה המיוחדת ואל הסגנון המקורי של מישל פרדס, ונאחל לו הרבה הצלחה בהמשך הדרך.

seret@etrog.tv