בשבע 496: גבעת האולפנה כמאבק תודעתי

המאבק הציבורי על גבעת האולפנה מבוסס על השיח התקשורתי שהשתרש על ידי עדר העיתונאים שמדברים שמאלנית שוטפת משחר מקצועיותם.

עדי גרסיאל , י"ז בסיון תשע"ב

 הם לא נחשפו לעולם ערכים שונה במהותו מהסיסמאות של 'כיבוש' ו'שלטון החוק'. הערוצים הגדולים כמו ערוץ 2, קול ישראל וגל"צ בוחרים לתייג את גבעת האולפנה כמקום שבית המשפט העליון קבע שיש לפנותו, וכך מטמיעים את העניין בציבור.

מרבית העיתונאים מתעלמים או מעניקים במה מינימלית לשובתי הרעב והצועדים במחאה על העוולות של הפסיקה בפרשת בית אל.

השאלות המהותיות עולות רק בעיתונות האחרת ואצל כתבים מעטים ואמיצים כמו קלמן ליבסקינד, וכן במאמרי דעה, כמו זה של ד"ר חיים משגב ב-ynet – על הבעלות על הקרקעות ביו"ש. מתי שמעתם עיתונאי מהעדר שמנסה להבין מה מקור הטענה לבעלות שיש לאותו ערבי שטוען שהקרקע שלו? האם יש מי שמעלה את הסוגיה של קרקעות שחילק המלך חוסיין תחת הכיבוש הירדני שלא הוכר על ידי הקהילייה הבינלאומית? מדוע רק בית המשפט העליון של ישראל מכיר בכיבוש זה? מדוע בית המשפט אינו כופה פיצוי על בעל הקרקע כפי שפסקי הדין קובעים במקרה של משה זר, ששכונה בברקן נבנתה על קרקע פרטית שרכש? מדוע העיתונות לא דורשת מבעל הקרקע והארגון הרדיקלי שלוחם עבורו להסביר מה קורה לערבי שלוקח כסף ומעביר בעלות של קרקע ליהודי? לא נעים להם לשמוע?

ההזדמנות היום היא למשוך את המאבק התודעתי לכיוון של הצורך בהחלת החוק הישראלי על יו"ש, והצפת השקרים הרווחים לגבי 'קרקע פרטית' בבעלות של ערבים. לא 'חוק ההסדרה' הוא העיקר, אלא לוז העניין – השליטה והריבונות על יו"ש. המאבק היה נראה אחרת לגמרי, אם יושקעו הכספים והאנרגיות בקמפיין שיכלול סרטונים מקצועיים ורציניים המציגים את סוגיית יו"ש באור אחר, בגיבוי מטבעות לשון שאפשר להחדיר לשיח התקשורתי ושלטי חוצות ברחבי המדינה. הגיע הזמן למהפכה חשיבתית בניתוב המשאבים.

חני לוז

 

גזענות סלקטיבית

אחת הידיעות הבולטות השבוע בתקשורת היתה על דירה ירושלמית של מסתננים מאריתריאה, שהוצתה ורוססה עליה הכתובת "צאו מהשכונה". זעזוע בכל מקום, כותרת ראשית ב'ידיעות' ואייטם מרכזי במהדורות החדשות היו התוצאות הידועות מראש, וכמובן גם הטורים על הגזענות הפושה בקרבנו. מה היה קורה אילו לא היתה זו דירה של אריתראים אלא של יהודים, ולא בלב שכונה יהודית אלא בלב שכונה ערבית?

טוב, לא צריך להיות נביאים גדולים. למעשה הצתה כזו אכן היתה, אם כי לא דווחה עד אתמול (יום ד'). מדובר בבית שרכשו יהודים בבית חנינא, ושמאז שנכנסו אליו בצו בית המשפט הם סובלים מהתנכלויות וגילויי אלימות רבים, כשבשיאם היתה ההצתה בשבוע שעבר.

דיווחים? כותרות ראשיות? טורים מזועזעים? הכאה על חזות הערבים האלימים, כמו ההכאה שהיתה על חזות תושבי דרום תל אביב? איך אומר הנוער של היום: פחחחחחחח.

 

* ח"ח למבקר הטלוויזיה של 'מעריב', אלקנה שור, שתקף בביקורת נכונה וחדה את תופעת המגישים שהופכים לפרשנים. שור עסק בכתבה שהציג גיא זוהר על ציון עשור למאחז חוות גלעד. זוהר פתח את הדברים כך: "בפסח 2002 הגיעה לגבעה בשומרון משפחה עם גנרטור בכוונה עמוקה להתריס. עשור למאחז הלא-חוקי". שור ציין כי זוהר 'שכח' לספר שלפני אותה "כוונה עמוקה להתריס" נרצח קרוב לאותה נקודה קב"ט שומרון גלעד זר. "שלימזל שכזה", כותב שור, "נרצח במאחז על שמו".

שור קורא להחזיר את המגיש למקומו: "יקרא יפה מהפרומפטר, יחייך כשצריך. מקסימום ישחרר צקצוק". אנחנו מצטרפים בכל לב לקריאה. אלייך, יונית.

הלל גרשוני

 

 

בעיות בהבנת הנקרא

פרשת אורי בלאו חזרה עם כתב אישום שרוב העיתונאים שיצאו חוצץ נגדו לא הצליחו לקרוא אותו נכון. בלאו לא רק הפקיר את מקורו וסייע להשליך אותה מאחורי סורג ובריח, אלא גם לא מילא את תנאי ההסכם עימו ושימר אצלו ואצל עיתונו כמעט 2,000 מסמכים מסווגים, ועוד ברח לחו"ל. יש לשער שאם לא כן, ספק אם היה נפתח נגדו ההליך הפלילי. עוזי בנזימן כתב ב'העין השביעית' כי "אורי בלאו... מועד להישלח לכלא לשבע שנות מאסר משום שפירסם כמה כתבות שהרגיזו מאוד את הממסד הביטחוני". 'רוגז', זה כל העניין?

גם ב'מעריב' מתקשים בהבנת הנקרא. גרשון מסיקה והלל וייס השתתפו באירוע שהיה קשור לפרלמנט האיחוד האירופי, והעיתון טען בטור דעות שמפלגת החרות האוסטרית מימנה את השתתפותם (מדוע יממן גוף שהעיתון מחשיב כאנטישמי את הוצאותיהם?). ביום שני הם פירסמו תיקון ומין התנצלות שהם לא הבחינו באותיות הקטנות שבהזמנה...

ועוד עניין: בגיליון 485 הזכרתי, במגבלות הכרחיות, את פרשת נתן זהבי, שקילל מאזינה בשידור חי בתוכניתו 'זהבי עצבני'. אז דעו לכם: הוא הושעה ל... יומיים.

 

* חל שיבוש במשפט בטור בשבוע שעבר. במקום "המפיק, משה לוינסון, הציע רעיון לסדרה קומית-אקטואלית, אך ההצלחה לא האירה לו פנים", היה צריך להיות: "בזמנו אף אני הצעתי עיצוב רעיוני (ובז'אנר: 'קונצפט') לסדרה קומית-אקטואלית. ההצלחה לא האירה לי פנים". עם הקוראים ועם משה לוינסון הסליחה.

ישראל מידד

 

 

חדשות בחדשות

חברי מערכת 'השבוע' פנו לדירקטוריון ערוץ 10 בבקשה לחזור בו מהחלטתו לבטל את התוכנית. זאת במסגרת קיצוצים בערוץ שבמסגרתם מתוכננים פיטוריהם של כ-30 עובדים.

 

בצלאל קאהן מונה לעורך ראשי של חדשות רדיו קול חי. קאהן שידר בעבר ברדיו קול חי ובקול ישראל, ושימש גם ככתב בכיר ב'יתד נאמן' וכיועץ תקשורת.

 

אמנון אברמוביץ' הוא "העיתונאי המעצבן ביותר בטלוויזיה". כך פרסמה השבוע אגודת 'לדעת' על פי סקר שערכה, שבו השתתפו יותר מ-1,600 איש. אחריו דורגו יונית לוי וירון לונדון.

 

 

ביקורת הנקרא

שיטות התעמולה של דנון ודומיו עלולות להזכיר את אלה של האחראים על התעמולה במשטר הנאצי (נתן זהבי, nrg)

השעיה אחת לא הספיקה לו?

 

"האימה משתלטת על הפליטים בשכונת התקווה" (גדעון לוי, 'הארץ')

חברון, יצהר או דרום תל אביב: תסמכו על לוי שיידע לספק את הסחורה

 

ארגוני השמאל נגד מדונה: סירבו לבוא להופעה ('הארץ')

סרבנים נשארים סרבנים