בשבע 496: חוק ההסדרה הופל - השרים קיבלו הבטחות ונעדרו

כבר מראשית השבוע היה ברור כי החוק לא יוכל לעבור, לאחר שראש הממשלה נתניהו הצליח לשכנע את שרי הליכוד שלא לתמוך בחוק.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ז בסיון תשע"ב

מליאת הכנסת דחתה אתמול (רביעי) בשעת צהריים את הצעת חוק ההסדרה של ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) לאחר שבהצבעה שמית שנערכה תמכו בחוק 22 חברי כנסת ואילו 69 חברי כנסת התנגדו לו. בעד הצעת החוק הצביעו זבולון אורלב, דוד אזולאי, ישראל אייכלר, אריה אלדד, זאב אלקין, חיים אמסלם, אופיר אקוניס, אורי אריאל, מיכאל בן ארי, דני דנון, יצחק ועקנין, ניסים זאב, ציפי חוטובלי, אמנון כהן, חיים כץ, יעקב כץ, יריב לוין, אברהם מיכאלי, ציון פיניאן, מירי רגב, דוד רותם וראובן ריבלין. השרים שנעדרו מההצבעה היו שרי ש"ס אריאל אטיאס, אלי ישי, יצחק כהן ומשולם נהרי. כמו כן נעדרו השרים יולי אדלשטין, דניאל הרשקוביץ, עוזי לנדאו, ישראל כץ, יוסי פלד, סילבן שלום וסגן השר יעקב ליצמן. הח"כים שלא היו במליאה הם אורי אורבך (אשר מאושפז בבית חולים עקב זיהום חמור), טלב א-סאנע, גילה גמליאל, ג'אמל זחאלקה, אחמד טיבי, סופה לנדבר, אליעזר מוזס, משה מטלון, אנסטסיה מיכאלי, אלכס מילר, לאה נס, סעיד נאפה, יובל צלנר, פאינה קירשנבאום, איוב קרא, יוליה שמאלוב ברקוביץ, ליה שם טוב ועתניאל שנלר. כל יתר הח"כים הצביעו נגד החוק.

כבר מראשית השבוע היה ברור כי החוק לא יוכל לעבור, לאחר שראש הממשלה נתניהו הצליח לשכנע את שרי הליכוד שלא לתמוך בחוק. השר אדלשטיין נימק את החלטתו להיעדר ואמר כי "במציאות שבה אין שום סיכוי פרלמנטרי להעברת חוק ההסדרה ולאחר מספר שיחות עם ראש הממשלה, בהן הציג את הצעדים שבכוונתו לעשות ביו״ש כגון מכרזים לבניית יחידות דיור רבות ביישובים שונים, חיזוק היישוב בית אל ב-300 יחידות נוספות, הקמת ועדת שרים להתיישבות בראשות ראש הממשלה שתקבע מדיניות חדשה בענייני בנייה והסרת מבנים ביו״ש, החלטתי לא לתמוך בחקיקה אלא להשיג את מטרותיה בפעילותי ברשות המבצעת".

השר הרשקוביץ נעדר, לאחר שהובטח לו כי ייבנו 400 יחידות דיור ביישוב אפרת ו-100 יחידות דיור בקרני שומרון וכי ימונה לממלא מקום ראש הממשלה בוועדת השרים להתיישבות במקום שר הביטחון ברק. הרשקוביץ הסביר כי "לאור העובדה שהמאבק על חוק ההסדרה הוכרע, לאור התחייבויות משמעותיות שקיבלתי מראש הממשלה הכרוכות בחיזוק ההתיישבות ולאור פניותיהם של כמה מראשי ההתיישבות ביו"ש שקראו לי לא להשתתף בהצבעה - החלטתי להיעדר מההצבעה. נותרנו קול קורא במדבר ולכן החלטנו שלא לקפוץ ראש לבריכה ריקה. מנהיגות נבחנת ברגעים שבהם צריך לחשוב מהראש גם כשהבטן מתהפכת, ולכן לא נשחק לידי שלום עכשיו ונמשיך להיאבק על ההתיישבות מהמקום שבו מתקבלות ההכרעות, כי אין ממשלה ימנית מזו".

לאחר הפלת החוק תקף ח"כ אריה אלדד את שרי הליכוד שנעדרו מההצבעה כמו גם את השרים שהתיישרו והצביעו עם ראש הממשלה. לדבריו, "נחשפה שוב ערוות הליכוד הנושא ברמה את שם ההתיישבות ומנסר את יסודותיה. שרי הליכוד התגלו כפחדנים שמעדיפים להימלט או להיכנע מפני איום ראש הממשלה לפטר אותם על פני עמידה בהצהרותיהם ועל עקרונותיהם".

 

 פרשנות

בצלאל סמוטריץ

לא קל ללכת נגד הזרם ולהתנגד למשהו שכמעט כולם תומכים בו ומסבירים למה הוא מצוין להתיישבות, אבל לא צריך להיות נביא כדי לחזות את יישומו של 'מתווה נתניהו לחיזוק בית אל וההתיישבות'. אחרי הכל לא מדובר בחיזוי עתידות - העתירה של 'שלום עכשיו' נגד הסבת השימוש בשטח שנתפס בתפיסה הצבאית לשימוש אזרחי כבר מוכנה, היא רק מחכה להגשה. עם הגשת העתירה יוצא צו ביניים שיעצור את הבנייה למשך שנים רבות. הלוואי שזה יסתיים בכך, אבל כנראה שלא. נאמן לעמדתו הבסיסית אשר רואה בשטחי יהודה ושומרון שטח כבוש, יפסול בג"ץ את השימוש האזרחי בתפיסה הצבאית וחסל סדר נוסחת העשר לאחד. אבל עד אז נתניהו כבר לא יהיה ראש ממשלה. ואם הוא עוד יהיה אז הוא יגיד שזו לא אשמתו ובגין יסביר שאין דרך לעקוף את פסק הדין של בג"ץ ושבמקום זה נבנה במעלה אדומים.

גם הרגל השנייה של המתווה - 'ההבטחה' של וינשטיין שהריסת האולפנה לא תהווה תקדים למקרים דומים אחרים בהתיישבות, לא שווה את הנייר שהיא כתובה עליו. ראשית, הניסיון מראה שהפרקליטות לא מצליחה לשכנע את בג"ץ בעמדה שהיא לא מאמינה בה, והיא לא מאמינה בהגנה על התיישבות שהוקמה על קרקע פרטית, נקודה. די היה לשמוע אותם השבוע בוועדה לביקורת המדינה מגינים בחירוף נפש על העמדה הזו ומבטיחים שכך יהיה גם בעתיד. שנית, למה רוצים שנאמין שאותה פרקליטות שלא הסכימה עד עכשיו להודות בטעותה תעשה את זה פתאום ותציג מכאן והלאה עמדה אחרת?! שלישית, גם אם פסק הדין שניתן בעניין האולפנה אינו מהווה תקדים, פסק הדין הבא, שיינתן בעתירה שתוגש למחרת הריסת בתי האולפנה, כן יהווה תקדים, וזה, בניגוד לחקיקה בכנסת, ודאי לא בשליטתם של וינשטיין ונתניהו.

בקיצור, במקרה הגרוע ביבי היתל בכולם, במקרה הפחות גרוע הוא מכר את מה שאין לו, בדיוק כמו שהערבי שמכר לבית אל את הקרקע של שכונת האולפנה מכר, לטענת הפלשתינים, את מה שאין לו. לקשקוש הניסור תרשו לי בכלל לא להתייחס.

מבחינה פוליטית, ביבי לא היה הולך על כל הקופה אם הוא לא היה בטוח שהוא מנצח. נתניהו יודע כנראה שמרבית הסובבים אותו מפחדים מהצל של עצמם ויקנו בשתי ידיים את הסולם שהוא יושיט להם, גם אם ברור להם שהוא תלוי על בלימה.

בפסיכולוגיה קוראים לזה "הטיית האישוש" והנה לכם הגדרה קולעת שמצאתי באתר 'טיפולנט', פורטל לשירותים פסיכולוגיים בישראל: "פעמים רבות פוליטיקאים דבקים בעמדותיהם גם כאשר מסתמן שדרכם שגויה... למרות המידע הסותר הם מצליחים לדבוק בדעתם באמצעות תופעה הידועה בתור הטיית האישוש: הנטייה לחפש, לפרש וליצור מידע שמאשש עמדה או אמונה". כך הם קנו לפני מספר חודשים את ההבחנה שלא קיימת בין מגרון לאולפנה, צידדו בהעתקת מגרון ונשבעו שאת בעיית האולפנה ניתן יהיה לפתור, וכך הם קנו כעת את הלוקש של ביבי ונשבעו, שוב, שניתן יהיה להגן על מאות הבתים הנוספים בהתיישבות. הלוואי שאתבדה.

 

 

מבזקים

בית משפט השלום בירושלים גזר אתמול (רביעי) עונש של ארבעה חודשי עבודות שירות על שולה זקן, אשר הורשעה בחודש פברואר בעבירות של מרמה והפרת אמונים בפרשת רשות המיסים. בגזר הדין כתב השופט: "לטעמי זוהי אחת הפרשות החמורות והמסוכנות שהיו במדינת ישראל, ככל שרם מעמדו של העובד אמור להתרומם רף הענישה".

מפקד חיל האוויר, אמיר אשל, החליט לוותר על החלפת רכבו בדגם הפולקסווגן המיועד לקצינים בדרגת אלוף מפני שהוא מיוצר בגרמניה. נזכיר כי אשל, בן לניצולת שואה, יזם והוביל את המטס הישראלי מעל מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, החליט למנות לתפקיד רב חיל האוויר את ראש ענף הלכה ברבנות הצבאית, סא"ל הרב חגי וולסקי. לאחר שהמינוי סוכם עם מפקד חיל האוויר נקבע כי הרב וולסקי יתחיל לכהן בתפקיד החדש בחודש הקרוב. הרב וולסקי מחליף בתפקיד זה את הרב רם משה ראב"ד, אשר פרש בעקבות מחלוקת הקשורה לאחריותו לפרויקט שח"ר.

הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, הופיע השבוע בפני ועדת חוץ וביטחון והתייחס לוויכוח הציבורי סביב סוגיית הגרעין האיראני. "רק מעט מאוד אנשים יודעים מה יש, מה אפשר ומה אי אפשר. הרבה מתהדרים אבל לא הרבה ממש יודעים. את הדיון המקצועי צריך לנהל בפורום המקצועי, יש אנשים שידעו פעם ולא יודעים היום. כצבא אנחנו צריכים להיות ערוכים".

הרב אהרון לייב שטיינמן, מבכירי רבני הציבור הליטאי, התבטא השבוע בחריפות נגד דיוני ועדת פלסנר לקידום השוויון בנטל, זאת בצל השמועות על סיכומים שקטים בין צמרת הקואליציה לחברי הכנסת החרדיים בסוגיית החלופה לחוק טל. על פי הדברים שצוטטו מפיו, "אין כאן שום מקום לדיון ואין על מה להתפשר, אין מה לשבת איתם בכלל".