בשבע 496: השב"כ: עלייה במספר אירועי הטרור בחודש האחרון

נתוני השב"כ מצביעים על כך שבחודש מאי חלה עלייה נוספת במספר אירועי הטרור יחסית לחודש אפריל

חגי הוברמן , י"ז בסיון תשע"ב

: 81 אירועי טרור, לעומת 70 אירועים בחודש שקדם לו. העלייה בולטת בגזרת יהודה ושומרון, בעיקר בתחום השלכת בקבוקי תבערה. ביטוי מוחשי להתחממות המצב הביטחוני ניתן היה למצוא בשבוע האחרון גם ברצועת עזה וגם ביהודה ושומרון. סמל ראשון נתנאל מושיאשוילי, בן 21 מאשקלון, נהרג ביום שישי שעבר בחילופי אש עם מחבל חמוש סמוך לגדר המערכת באזור מעבר כיסופים בדרום רצועת עזה.

ביום שישי, סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, בחסות הערפל, הצליח המחבל להגיע לגדר המערכת, לחתוך אותה ולחדור לשטח ישראל. המחבל ארב מאחורי מחסה לכוח החפ"ק הפלוגתי מחטיבת גולני, שהוזעק לנקודת האירוע עקב ההתראה הראשונית על נגיעה בגדר. הוא הפתיע את הכוח כשפתח לעברו באש. חבריו של החייל הגיבו במהירות וחיסלו את המחבל. מתחקיר התקרית עלה כי המחבל נשא אמצעי לחימה שיועדו לביצוע פיגוע באחד היישובים הסמוכים - נירים, כיסופים או עין השלושה. אמצעי הלחימה כללו רובה קלצ'ניקוב, שבאמצעותו הרג את החייל, וכן חמש מחסניות ורימונים.

במהלך השבוע שחלף נפלו שלוש רקטות בשטחי הנגב המערבי. בתגובה לירי על כוח צה"ל וירי הרקטות, תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר יעדי טרור ברצועה. בתגובה להרג החייל תקפו כלי טיס של חיל האוויר שלושה אתרים לייצור אמצעי לחימה במרכז רצועת עזה ושתי מנהרות ששימשו למטרות טרור בצפון ובדרום הרצועה. כמו כן חוסלה ברצועת עזה חוליית מחבלים שהשתייכו לזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית, שניסתה לבצע ירי לעבר כוח צה"ל. שני מחבלים נהרגו ושניים נפצעו.

כאמור, גם ביו"ש לא שקט. ביום שני נפצע קל סמוך למערת המכפלה בחברון לוחם משמר הגבול מדקירות מחבל. לוחם שעמד בסמוך אליו ירה אל המחבל ופצע אותו קשה בבטנו. הפצוע פונה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. גם המחבל פונה לבית חולים. מחקירה ראשונה עולה שהמחבל הגיע למחסום 'הצלבנית', סמוך למערכת המכפלה, התקרב ללוחם מג"ב, תקף אותו מאחור ודקר אותו באוזנו בחפץ חד.

 

 

דרישה במצרים: עונש מוות למובארק

חגי הוברמן

נשיא מצרים לשעבר, חוסני מובארק, לקה שלשום (שלישי) בהתמוטטות עצבים קשה בכלא טורה בו הוא מוחזק. מובארק הורשע בשבת האחרונה במעורבות בהרג מפגינים במהומות ששטפו את מצרים בשנה שעברה, אך זוכה מסעיפי השחיתות שבהם הואשם ולכן לא נגזר עליו עונש מוות. בניו של מובארק - עלאא' וגמאל - וששת עוזריו של שר הפנים לשעבר, זוכו מההאשמות נגדם.

על פי דיווחים אחרים, מצבו של מובארק הידרדר מאז גזר הדין ולחץ הדם שלו עלה משמעותית. הוא מסרב לאכול ואינו בוטח בסובבים אותו. בעקבות זאת החליטה הנהלת כלא טורה, שבו כלואים מובארק ובניו, לאפשר לבנו הצעיר, גמאל, לשהות לצד אביו. שירות בתי הסוהר הטיל ערפול כבד על מצבו הבריאותי של מובארק בתוך בית החולים של כלא טורה.

גורמי ביטחון בכירים מסרו כי מובארק לקה בהתקף לב חמור שעות ספורות לאחר שנגזר עליו עונש מאסר עולם בשבת האחרונה.

גזר הדין ממשיך להסעיר את הציבור המצרי. איגוד עורכי הדין במצרים מתכנן לקיים מחרתיים, יום שישי, משפט עממי לנשיא המודח, חוסני מובארק, בכיכר תחריר. כך הודיע סגן איגוד עורכי הדין ומזכיר ועדת החירויות באיגוד, מוחמד אל-דמאטי. הוא הבהיר כי הרכב השופטים יהיה בראשותו, יחד עם שני שופטים עוזרים, והתביעה תורכב מחברים בוועדה. "כתב האישום במשפט העממי יכלול גם האשמות לנשיא המודח מובארק ובכירי משטרו בגין פשעים שביצעו במהלך מהפכת 25 בינואר ובתקופת משטרו בכלל", אמר.

אלפי מפגינים בכיכר תחריר קראו להוציא להורג את מובארק ובניו וכן את אל-עדאלי. המפגינים שרפו תמונות של המועמד לנשיאות אחמד שפיק, שהביע תמיכה בגזר הדין וקראו בגנותו: "גרורה של המשטר הישן. הגרורות הללו נמצאות בכל מקום, אסור לתת להן לשוב לשלטון". כמה מאות מפגינים אף תקפו פעמיים את מטה הבחירות של שפיק באחד הרבעים בקהיר ובזזו אותו.