בשבע 497: מוסיפים אור

שנתיים להסתלקותו של הרב מרדכי אליהו: 'באור פניך' מאיר בעזרת סיפורים, דברי תורה ותמונות עוד זוויות באישיותו המיוחדת והנדירה

עפרה לקס , כ"ד בסיון תשע"ב

יום אחד הגיע זוג אל הרב מרדכי אליהו בעת שהיה דיין בבאר שבע, וביקש להתגרש. הבעל טען שאשתו איננה מכבדת אותו מספיק, אבל הרב ראה שאין הדברים נכונים. מה עשה? קרא למזכירת בית הדין וביקש ממנה שתלך לשוק בבאר שבע ותקנה את העגבניות הכי יפות, ומחר בשעת הדיון תשליך את כל העגבניות לחדר בית הדין תוך כדי שתאמר: 'תתבייש לך, אפילו לקנות בשוק אתה לא יודע, איזה סחורה דפוקה אתה קונה', ותצא מהחדר. בדיון הבא עשתה המזכירה כדברי הרב. הרב, בבושת פנים, השפיל את ראשו, קם והחל לאסוף את העגבניות מהרצפה, תוך כדי שמפטיר ואומר לבעל הדין: 'אשתי, מה לעשות'. אותו אדם, בראותו איך מתנהגת אשת הרב קם מיד, תפס את אשתו ואמר לה: 'את אישה טובה, בואי'.

מחר (שישי) ימלאו שנתיים להסתלקותו של הרב מרדכי אליהו, ולכבוד יום ההילולא אנחנו סוקרים ספר שיצא על אודותיו לפני שלושה חודשים, וכבר מודפס במהדורה שנייה. הספר, שנכתב בידי הרב חיים בן שושן, שהיה תלמידו של הרב במשך שנים רבות, הוא פרי עבודה יסודית של איסוף ועריכה, והוא מזמין גדולים וקטנים לדלות ממנו סיפורים שמזיזים משהו בפנים.

הספר עב הכרס הזה מורכב מאנקדוטות קצרות, והוא מתייחד בכך שהוא מבוסס על סיפורים שסיפר הרב אליהו זצ"ל ודברים שראה הרב בן שושן בעצמו, או שמע מפי אנשים נאמנים.

כך שמצד אחד אין כאן סיפורי צדיקים במובן החסידי, כלומר סיפורים מלאי הילה וקסם עד שנדמה שהם משל בלבד, ומצד שני, בשל דמותו המופלאה של הרב יש כאן גם סיפורי 'מויפתים' - אך כאלה שהיו ונבראו.

יש כאן גם פרק שקשה מעט לקריאה בעיניים ליטאיות והוא עוסק ברוח הקודש של הרב. רק אחרי שקוראים על הנהגותיו בחייו הפרטיים, אפשר לקבל את העובדה שיש יחידי סגולה שאצלם הדברים האלה אכן שייכים.

הספר מקיף מאוד ורחב יריעה. הוא עוסק בפנים רבות של הרב, ולא רק בו. יש בו מקום של כבוד לסבתו של הרב, אחות הבן איש חי, שהיתה צדקת ובקיאה מאוד; יש כאן סיפורים על הוריו של הרב ומשפחותיהם, על ילדותו ורבניו, על האהבה שלו לבריות ודאגתו להם; מידות והנהגות, מנהגיו באורח חיים ובהלכה; מערכות יחסים שלו עם רבנים גדולים אחרים והתמודדותו עם מחלתו. הסיפורים קצרים והכותרת שקיבל כל אחד מהם היא ציטוט מפסוק או ממאמר חז"ל מפורסם.

שערי הספר ערוכים בטוב טעם, מתחילים בכרונולוגיה וממשיכים לפי נושאים. בפתחם של חלק מהשערים ישנו תקציר בלשון חז"לית-הלכתית משהו, המבקש להדגיש מה צפוי בפרק. בין הסיפורים הקצרים נמצאים בדרך כלל 'דרושים' של הרב עצמו, ודברי תורה. ישנן גם תמונות רבות של הרב מסיטואציות שונות בעת לימוד תורה, קיום מצוות ובמועדים.

מי שיקרא את הספר, גם אם לא היה מקורב אל הרב בחייו, יתחיל להבין מה חסר בעולם בלעדיו. מסירותו ללימוד התורה, בקיאותו, חוסר ההתפשרות שלו על ההלכה כשהדברים נוגעים אליו, יחד עם אהבה בלתי מוגבלת לבריות - אלו תכונות נדירות, שבוודאי לא מופיעות כולן בדמות אחת.