בשבע 497: מסיבה בטעמים

"הסתכלתי בלוח השנה", הודעתי לאחיי ואחיותיי הסקרנים, "וגיליתי שבלי ששמנו לב, היום בערב יהיה יום הנישואין של אבא ואמא

חגית רוזנבאום , כ"ד בסיון תשע"ב

'אוי ואבוי!' הצצתי בלוח השנה בבהלה, 'שכחתי לגמרי, איך זה קרה לי?' חשבתי כשראיתי מה התאריך היום. נועם הציץ מאחורי גבי ושאל: "מה קרה, נועה? מה נבהלת פתאום? ראית נחש על הלוח שנה שלך?" ציחקק לעצמו. "אין זמן לבדיחות", האצתי בו, "תקרא לכולם לישיבה סודית במיוחד". לשם שינוי, אולי בגלל שהוא ראה שאני רצינית, נועם לא התווכח. תוך חמש דקות התכנסנו כולנו במקום הסודי – בחדרון שמתחת למדרגות, בקצה הסלון.

"הסתכלתי בלוח השנה", הודעתי לאחיי ואחיותיי הסקרנים, "וגיליתי שבלי ששמנו לב, היום בערב יהיה יום הנישואין של אבא ואמא. חייבים לעשות להם משהו יפה, כי זה תאריך עגול. למישהו יש רעיונות?" זרקתי את השאלה לחלל החדרון. אחרי כמה שניות של שתיקה, החלו להישמע כל מיני תשובות: "טיול", "סרט", "להזמין את כל המשפחה", "להעלות הצגה". אחרי כמה דקות כאלה, השתקתי את כולם והודעתי: "אנחנו צריכים משהו שאפשר להספיק לארגן תוך כמה שעות, ותחשבו על משהו שאמא ואבא ממש אוהבים". שוב השתרר שקט. לפתע נשמע ציוץ מכיוונה של שוהם הקטנה: "גידה, גידה". הקשבתי לה, ופתאום הבנתי שהרעיון שלה הוא הטוב ביותר: אמא ואבא אוהבים יותר מכל מאכל אחר – גלידה! "שוהם, כל הכבוד!" נישקתי אותה על הלחי השמנמנה, "אנחנו נכין לאמא ואבא גלידה מיוחדת, תוצרת בית. כל אחד יכין את הטעם שהוא יבחר, ויתאים לו ברכה לאבא ואמא. נשתמש רק בחומרים שכבר יש לנו בבית. מה דעתכם?" הרעיון התקבל בהתלהבות, במיוחד אחרי שהבטחתי שכולם יטעמו מהגלידה אחרי אבא ואמא.

שינסנו מותניים, חגרנו סינרים, והתחלנו לחטט בארונות המטבח ובמזווה כדי למצוא רעיונות לטעמים של גלידה. אני הכנתי בינתיים קצף מסוכר ושמנת, אליו נוסיף את הטעמים, לפני שנכניס את הגלידה להקפאה. נועם היה הראשון: הוא הניף בידו שקית עם עוגיות ישנות מלפני חודשיים, שכנראה אף אחד מאיתנו כבר לא יאכל... "אני מכין גלידה בטעם עוגיות! ובגלל שאלו עוגיות עם חיוכים, אני אאחל להם הרבה שמחה". הוא החל לפורר את העוגיות ולהכניס את הפירורים לחלק אחד של הקצף. שולי הצטרפה אלינו בקריאת ניצחון, כשבידה צנצנת זכוכית: "מצאתי במקרר ריבת אתרוגים מסוכות. אני אכין גלידה בטעם אתרוגים, והברכה שלי תהיה שאמא ואבא יהיו צדיקים כמו האתרוג. ככה למדנו בבית הספר על האתרוג", הסבירה.

גידי הוסיף לקערה כפית עם קפה נמס: "קודם כל, אני אברך אותם שלא יהיו עייפים, בזכות הקפה, וחוץ מזה – זה פשוט טעים..." חייך. שוהם דידתה אל המטבח בצעדיה הקטנים, ובידה חבילת שוקולד: "קוקואד!" הכריזה בהתלהבות, ודרשה שניתן לה לטעום מהשוקולד בטרם נכניס אותו לגלידה. "יופי, שוהם! את מברכת את אבא ואמא שיהיה להם מתוק כמו שוקולד, נכון?" חייכתי אליה, ושוהם הנהנה.

כך זרמו להם הטעמים והרעיונות אל קערת הגלידה המשפחתית שלנו. כעבור שעתיים היתה לנו קופסה צבעונית במיוחד, עם גלידה בהמון טעמים מיוחדים. אפילו מלפפון היה שם! הכנסנו הכל למקפיא וחיכינו שאמא ואבא יחזרו הביתה מהעבודה.

"הפתעה!" הדלקנו את האור בסלון כשהם חזרו בערב. "תודה רבה!" אמא ואבא חייכו, מופתעים. "במה זכינו למסיבה כזו?" שאל אבא. הובלנו אותם אל המטבח, שם חיכו להם קעריות גלידה בהמון צבעים טעימים. "הכנו לכם את מה שאתם הכי אוהבים, ולכל טעם של גלידה יש ברכה מיוחדת", הסברתי. אמא ואבא התחילו לטעום, והתמוגגו מנחת. "כמה שזה טעים. תודה רבה!" חילקה אמא נשיקה לכל אחד מאיתנו, "אבל הטעם הכי מתוק בעולם – זה אתם!"