בשבע 497: אל המעיין

בקיבוץ עין הנצי"ב שהוקם עוד לפני קום המדינה על ידי גרעין דתי שוכן מעיין יפהפה.

שמואל אדלמן , כ"ד בסיון תשע"ב

 המעיין יוצר בריכה גדולה ונעימה מוקפת צמחייה ומהווה שכיית חמד אמיתית בלב עמק בית שאן הלוהט. כמי שהיה ונהנה שם - המקום בהחלט מומלץ. מטיילים רבים מגיעים למקום בכל ימות השנה ובמיוחד בקיץ. לא מכבר, קבוצת מטיילים שהגיעה מחיפה בשבת לקיבוץ וביקשה לבקר במעיין, נתקלה בשער הקיבוץ בסירוב. גם לאחר שחברי הקבוצה הסכימו להתפשר ולהשאיר את הרכב בחוץ נדחתה בקשתם להיכנס.

התוצאה לא איחרה לבוא. כותרת באתר ynet זעקה כי הקיבוץ סוגר את המעיין למבקרים בשל חילול שבת. המטיילים הזועמים צוטטו בהבלטה כי "לא יכול להיות שבחסות הדת משתלטים על טבע שהוא שלי, שלכם ושל כל עם ישראל". ואולם, שיחה עם תושבי הקיבוץ מגלה כי המציאות מעט שונה וכי אין לקיבוצניקים בעמק כוונות השתלטות זדוניות. רוברט ברל, לשעבר מנהל הקהילה של עין הנצי"ב מסביר ל'בשבע' כי המעיין נמצא בלב הקיבוץ, לא רחוק מהרפת, הנגרייה והמוסך ובתי התושבים. "מאות מטיילים מגיעים לכאן, אין על יד המעיין מקום להכיל את כל הרכבים הללו, שעלולים גם ליצור סכנה תחבורתית. על מנת לא לחסום את המעיין בפני הציבור הרחב סוכם איתנו שמי שמעוניין יוכל להיכנס רגלית ולהחנות את הרכב בחוץ. אגב, בניגוד למה שפורסם, מדובר בכמה דקות בלבד ובמרחק קצר ביותר. מטיילים רבים נכנסים בימות החול ואיש אינו מעיר להם על הופעתם ולבושם. התרגלנו לכך שאחרי השהייה במעיין הם יושבים על הדשא של הקיבוץ, מדליקים מדורה ועושים על האש, לעיתים גם מעשנים. לא אחת הגיעו כמה מטיילים אפילו לחדר האוכל. מדי יום שישי מגיעים ילדי התיכון של הקיבוץ אל המעיין שספג גלי מבקרים כל השבוע ומנקים את הלכלוך הרב שהושאר בידי מטיילים, ובכלל זה בקבוקי בירה ומוצרי היגיינה".

"כקיבוץ דתי אנו מעוניינים לשמור על צביון השבת בקיבוץ. כחלק מאווירת השבת אנו מעוניינים למנוע את התופעות שמתלוות לביקורי המטיילים", אומר ל'בשבע' עו"ד שבח ילון, היועץ המשפטי של הקיבוץ. הוא מוסיף בחיוך כי המעיין הוא חלק משטח המשבצת של הקיבוץ כפי שנקבע על ידי מינהל מקרקעי ישראל וכי ככל הידוע לו אי אפשר לנסר ולהעביר אותו אל מחוץ הקיבוץ. "כשם שלמטיילים יש זכות לטייל, כך מנגד גם לחברי הקיבוץ יש זכות לחיות לפי אמונתם הדתית ולשמור על הצביון הדתי ברחבי הקיבוץ. ציבור חילוני שמגיע בשבת לשטח הקיבוץ אינו אמון על שמירת שבת כהלכתה ובמצב כזה כניסה לשטחי הקיבוץ כדי להגיע למעיין, גם אם היא נעשית ברגל, פוגעת באווירת השבת של חברי הקיבוץ". לא נותר אלא להזכיר שגם אם הגעתם למעיין הקסום ביום חול, השתדלו להשאירו נקי ויפה כפי שהוא.