בשבע 497: "מיידופים"

הונאת המשקיעים שנחשפה בסביון העלתה לסדר היום את עולם ההשקעות הפיראטיות * איך להקטין את הסיכון בהשקעה שמבטיחה תשואה גבוהה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ד בסיון תשע"ב

ערן מזרחי, תושב סביון, הוא ה'מיידוף' האחרון בשורה ארוכה של מנהלי השקעות פיראטיים, אשר במהלך השנים האחרונות לקחו את כספם של לקוחות תמימים והשאירו אותם בחוסר כל. הפעם ההונאה עומדת על היקף של כ-40 מיליון שקלים. מספר המתלוננים עומד, נכון להיום, על 70 משקיעים אשר לעולם לא יראו עוד את כספם, אך מניסיון העבר עולה כי המספר ילך ויגדל עם חקירת כל המעורבים בפרשה. הנפגעים הפעם, בדומה למקרים רבים אחרים, לא היו משקיעים מתוחכמים, אלא אנשים פשוטים אשר ביקשו בסך הכל אפיק השקעה כדאי על מנת שערך השקעותיהם לא יישחק.

רונן (שם בדוי), סיפר לאחר שהפרשה התפוצצה כי העביר למנהל ההשקעות ארבעה מיליון שקלים. "בחודשים הראשונים הכל עבד כשורה. הוא הראה תשואות וקיבלתי כספים שיצאו מתוך חשבון נאמנות של בנק הפועלים - זה לא סתם בן אדם שאתה זורק לו כסף, אלא חשבון מסודר ובנק שעומד מאחוריו. כנראה שנרדמו בשמירה".

לדבריו, הוא מכיר את מזרחי כבר למעלה משנתיים, ורק באחרונה החלו להידלק נורות אדומות. "הוא היה לקוח שלי ואף פעם לא היתה איתו בעיה של תשלומים, צ'קים חוזרים או אי עמידה בזמנים. אבל בחודשים האחרונים ביקשתי למשוך כסף וזה התעכב עוד ועוד. התקשרתי עשרות פעמים אליו ולמזכירה שלו, וכל הזמן משכו אותי - עד שביום חמישי האחרון נותקו הטלפונים של המשרד". האישור הסופי לחששות הגיע, כאשר מכר של רונן סיפר לו שעשרות בני אדם מתגודדים מול בית מנהל ההשקעות - שאותו עזב לפני ימים אחדים. "אבא שלו הגיע למקום עם משאיות הובלה כדי לפנות את החפצים, אבל הלקוחות שנעקצו לא איפשרו את זה ובאיומים סילקו אותם. עד אז המשטרה כבר הגיעה למקום, וראתה את האבא ולא עשתה כלום. יש תחושה שזו לא מדינת חוק אלא מדינת פשע", אמר.

אולם, למרות הכאב, מי שעוקב אחרי המדורים הכלכליים ומדורי הפלילים, לא יכול שלא לחוש תחושה של דז'ה וו. מקרים דומים נחשפים בכל שנה, תמיד רגע אחד מאוחר מדי, כאשר כספיהם של הלקוחות כבר אינם. מי שיעשה חיפוש פשוט בגוגל יגלה כי את התואר הבעייתי משהו "מיידוף הישראלי", ואף את התואר העצוב יותר "מיידוף החרדי", כבר קיבל יותר מאשר נוכל אחד.

"בחודשים הראשונים הכל עבד כשורה", אומר אחד הקורבנות. החשודים בהונאה בסביון בבית המשפט

 בגלל המשבר הכלכלי

אבי כץ, ממייסדי 'קרן הגשמה', אשר עוסקת בפיתוח אפיקי השקעה יזמית לבעלי הון מוגבל להשקעה, מציין כי "על אף הזעזוע שנותר עם כל פרסום של פרשה מסוג זה, יש לזכור כי מקרים אלו די שכיחים, וברוב המקרים ניתן היה למנוע אותם בעזרת מעט יותר תשומת לב של המשקיעים". הסיבה לעלייה בשכיחות ההונאות מסוג זה נובעת להערכתו של כץ מהסביבה הכלכלית שנוצרה בעקבות המשברים הפיננסיים בארצות הברית ובאירופה. "אנו מצויים בתקופה שבה אפיקי ההשקעה המסורתיים מניבים תשואות נמוכות, אם בכלל. גופים רבים מנסים לספק אלטרנטיבה ומציעים כלים המאפשרים פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר. לא אחת דווקא כלים ואפיקים שאינם נמנים על האפיקים המסורתיים מאפשרים הזדמנות אמיתית לתשואות גבוהות יותר".

כץ מציין כי על מנת להבחין בין הזדמנות או אפשרות אמיתית להונאה יש לבצע שורה של בדיקות ופעולות נוספות, אשר יבטיחו כי רמת החשיפה להונאות תמוזער למינימום. ראשית מדגיש כץ את חשיבות הבדיקה שעורך הלקוח הפוטנציאלי על החברה עצמה: "כדאי מאוד לבצע עבודת תחקיר וסקירה בנוגע לחברה ובעליה. זוהי פעולה חשובה שיכולה לגרום לזיהוי סיכונים פוטנציאליים בהתקשרות עם בית ההשקעות המדובר. זו אפילו לא משימה מסובכת. מומלץ אף לבקר פיזית במשרדי החברה, גם אם הם רחוקים ממקום המגורים ולא להתעצל. טוב מראה עיניים ממשמע אוזניים".

 לא לעבוד ב'שחור'

כץ מוסיף עוד כמה עצות, אשר גם להן חשיבות רבה, "בשיחה עם נציג בית ההשקעות, יש להקפיד להבין באיזה סוג פעילות, או אפיק, מושקע הכסף, וכיצד נוצרות התשואות המובטחות. כדאי לתת עדיפות להצעות המושקעות בהשקעה מוגדרת. אם התשואה המובטחת מחושבת ומצטברת באופן חודשי, יש לדרוש לקבל אותה מדי חודש". כץ מדגיש כי חשוב לשים לב שבית ההשקעות מתנהג באופן לגיטימי, "בית השקעות כזה לא יאפשר לך להפקיד כסף באופן אנונימי. יש לדרוש, תמיד, קבלה על שמך. בהשקעה לגיטימית לעולם אין כסף 'שחור'. לעולם אין להעביר כסף לאדם פרטי אלא רק לחברה שאיתה חתמתם את הסכם ההשקעה, ומומלץ אף לבקש לראות חוות דעת של עורךדין, המאשרת כי פעילותו של בית ההשקעות חוקית. במידה ובית ההשקעות בבעלות חברה אחרת, יש להתעקש על כך שחברת האם תהיה צד להסכם".

בסיכום הדברים מבקש כץ להדגיש כי לא כל השקעה המאפשרת רווח נאה היא לא לגיטימית, אולם לדבריו הזהירות היא מפתח חשוב על מנת שלא ליפול ולאבד את הכסף. "דווקא בתקופות שבהן יש האטה וביצועים נמוכים באפיקי ההשקעות המסורתיות, היקף האפשרויות הזמינות למשקיעים לא מנוסים עולה וזמין יותר. על כן כדאי מאוד לאמץ את ההמלצות שציינתי, אשר מקטינות למינימום את פוטנציאל הפגיעה ומעלות את הסיכוי שההשקעה תגלם מינימום סיכון ומקסימום תשואה. אין צורך להימנע מהשקעות שמסתמנות כבעלות פוטנציאל לתשואה גבוהה, אך בכל מקרה כזה יש לבחון היטב את חברת ההשקעות".

 לשפץ לפני מכירה?

 רועי כדורי

כיועץ נדל"ן המתמחה בהערכת מחירי דירות ומכירתן, אני נתקל לא מעט פעמים בשאלה האם כדאי לשפץ את הדירה לפני המכירה.

לרוב אין תשובה מדויקת לשאלה זו. התשובה תלויה במצב הדירה שלכם. השקעה גבוהה בדירה הכוללת מטבח חדש, מקלחת חדשה, החלפת צנרת וכו', כרוכה בהוצאות גבוהות שלא חוזרות במכירת הדירה. הסיבה היא שלא תמיד השיפוץ שאנחנו עושים מתאים לצרכיו ולטעמו של הקונה.

לדוגמה: אם במטבח יש כיור אחד, כשמגיע רוכש דתי יש בעיה. גם צבע הקירות לא תמיד מתאים לריהוט ולטעמו של הקונה. כך גם מקום אחסון קטן במטבח, צבע המטבח ועוד. סיבה נוספת היא שתמיד כשנכנסים לשיפוץ גדול, אנחנו יודעים באיזה מחיר מתחילים, אך לרוב אנחנו לא יודעים באיזה סכום נסיים.

בשיפוץ גדול לרוב משקיעים בין 60 אלף ל-100 אלף שקלים, ורובנו שוכחים שכשרוצים לעשות שיפוץ לפני מכירת הדירה עושים זאת על מנת לקבל סכום גבוה יותר בעת מכירתה. שיפוץ בסכומים גבוהים לא משתלם, ולא נצליח להעלות את ערך הדירה יותר מערך השיפוץ. לכן, אמליץ לכם לא לשפץ את הדירה בסכום שעולה על 10,000 שקלים.

דבר נוסף וחשוב מאוד שיש להתייחס אליו הוא שכאשר נכנסים לשיפוץ גדול צריך לקחת בחשבון שנגור תקופה ארוכה באתר בנייה, ולכן נצטרך לעבור למקום מגורים חלופי.

שיפוץ גדול ומורכב של דירה כרוך בהרבה זמן, כאב ראש, וכסף רב שלרוב לא נצליח להחזירו. לכן כשמחליטים לשפץ דירה לצורך מכירה, יש להשקיע סכום נמוך ככל שנוכל שיאפשר לנו להפוך את הדירה שאנו גרים בה למזמינה, חמה ונעימה יותר לקונים שמגיעים אליה.

שיפוץ שסכומו נמוך ולא עולה על 10,000 שקלים יכול לכלול צביעת הדירה בצבעים ניטרליים ולא נועזים שיתאימו לכלל האוכלוסייה, החלפת מרצפות שבורות, פרקטים בחדרים, תריס שבור, מנורות שרופות, ידיות של ארונות ודלתות וכו'.

שיפוץ זול של הדירה יאפשר לנו בסיכון נמוך של כסף להפוך את המכירה למהירה יותר, נוחה יותר ואף בסכום גבוה יותר.

מומלץ תמיד להתייעץ עם בעלי מקצוע בתחום, כגון יועצי נדל"ן ושיפוצניקים, לצורך הערכת מחיר הדירה לפני ואחרי השיפוץ.

 

הכותב הוא יועץ נדל"ן ב'רימקס עוצמה' פ"ת

remax.roey@gmail.com