בשבע 497: שטח מגזרי

חדשות הציבור הדתי

רבקי גולדפינגר , כ"ד בסיון תשע"ב

אמו של הנעדר זכריה באומל: מבטיחים להמשיך להילחם למען הבן

לציון 30 שנה לקרב בסולטן יעקוב, אשר ממנו לא שבו החיילים זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כ"ץ, נערך השבוע (א') כנס בבית הכנסת רמב"ם בירושלים. הערב התקיים במעמד סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה, הרב הצבאי הראשי הרב רפי פרץ, מרים באומל אמו של החייל הנעדר זכריה באומל, הרב בני לאו, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר איתן עוזרי, אבי רט ממשתתפי הקרב אשר הנחה את הערב ומזכ"ל בני עקיבא דני הירשברג.

האלוף יאיר נווה אמר בכנס כי הניסיונות לאיתורם ולהשבתם של הבנים לא תמו: "אנו מכלים לילות כימים כדי לנסות להבין מה קרה ולהחזירם. נושא זה, על דקויותיו הסופיות, לא נפתר". עוד הוסיף האלוף נווה: "אותה רעות של סולטן יעקוב היא הרעות של אלה אשר אוספים את שרידי גופות חבריהם ברצועת פילדלפי. זו רעות שגם הדור הצעיר של החיילים מתחנך עליה".

מרים באומל, אמו של הנעדר זכריה באומל, נשאה אף היא דברים בטקס. משפחת באומל היתה מן הסמלים המובהקים של המאבק לאיתור נעדרי סולטן יעקוב, ובפרט אב המשפחה יונה באומל ז"ל, שנפטר מבלי שזכה לראות את בנו שב לחיק משפחתו. "קשה לשמוע את המילים וקשה לעמוד כאן לבד", אמרה באומל בהתרגשות. "אנחנו יודעים שעשו הרבה למען הבנים, ואני הבטחתי ליונה שאמשיך להילחם למען הבן".

באומל סקרה את מאמציה הרבים לאיתור הנעדרים, הנמשכים אף בימים אלו, וביטאה את רגשותיה במלאות שלושה עשורים ללא ידיעה בנוגע לגורל בנה: "הלילה אחשוב על יונה. מסירותו היתה ידועה, אולם דיכאונו בסוף ימיו לא היה ידוע ברבים. הוא התאכזב מכך שלא הצליח לפתור את העניין. היום זה הזמן לדרוש שייעשה משהו, ולא לקבל רק הבטחות. אנחנו חייבים לדעת להסתכל על העתיד בתקווה".

בתוך כך, התקיים השבוע (א') בישיבת הר עציון, בה למד זכריה באומל, אירוע נוסף לציון 30 שנה לקרב בסולטן יעקוב. לאירוע הגיעו עשרות תלמידים, רבנים, בני משפחה וקרובים אשר הדגישו על אף השנים הרבות שחלפו את חשיבות הזיכרון.

 

עשרות רבנים סיימו סדנה לטיפול בהתמכרות לאינטרנט בקרב בני נוער

עשרות ראשי ישיבות תיכוניות ומכינות קדם צבאיות, מחנכים ואישי ציבור מהמגזר הדתי-לאומי, סיימו בשבוע שעבר סדנה ייחודית בת 15 מפגשים לטיפול בבעיות ההתמכרויות לסמים, אלכוהול ואינטרנט. מדובר ביוזמה חדשה וייחודית של ישיבת רמת גן והרשות למלחמה בסמים, שנועדה לתת כלים מעשיים לאנשי חינוך בקרב בני נוער דתיים.

הסדנה נערכה בשיטת '12 הצעדים', גישה המקובלת בעולם לטיפול בהתמכרויות. המשתתפים בסדנה עברו תהליך שכלל ניתוח פנימי עמוק וקבלת כלים לטיפול בצעירים דתיים המתמודדים עם בעיות התמכרות שונות.

ראש ישיבת ההסדר ברמת גן, הרב יהושע שפירא, בירך את ראשי הרשות למלחמה בסמים על השותפות וההדרכה המשמעותית בסדנה. יו"ר הרשות, מר צבי הנדל, ציין כי קיימת חשיבות רבה למהלך, וסיכם שהרשות תמשיך ותוביל חיבורים כאלו דרך המנהיגות החינוכית והרבנים.

 

ערב הוקרה לרב דרוקמן בביתו של שגריר ישראל באו"ם

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, ערך בביתו בניו יורק אירוע הוקרה מיוחד לראש ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, לרגל זכיית הרב בפרס ישראל. האירוע התקיים במעמד המשנה לראש הממשלה השר סילבן שלום, מנכ"ל הישיבה נפתלי קנדלר ואישי ציבור מקרב יהודי ארצות הברית.

במהלך הערב העלה השגריר פרושאור על נס את פעילותו של הרב דרוקמן בתחום הגיור ואת מאמציו לקירוב לבבות בין כל חלקי החברה הישראלית. "הרב חיים דרוקמן מהווה גשר חי הפועל כל העת להוסיף עוד ועוד נדבכים בביסוס אופייה הציוני והממלכתי של מדינת ישראל. כל פעילותו החינוכית וההלכתית מנותבת לאפיקים של בניין החברה הישראלית ותרומה למדינה", אמר פרושאור.

השר סילבן שלום אמר כי הרב הוא שותף פעיל ונאמן למאמצים ליישב את הנגב והגליל, "לשמחתי הרב דרוקמן עודד את תלמידיו לבנות את בתיהם גם בערי הנגב וביישובי הגליל". בנוסף לכך התייחס השר שלום לפעילותו של הרב דרוקמן בתחום הגיור ואמר כי הרב חיים דרוקמן הוביל באומץ ובנחישות את מפעל הגיור האדיר שמדינת ישראל נדרשת אליו. "הרב דרוקמן, מתוך אחריות ממלכתית וחמלה אנושית עצומה על כל אחד ואחד, נקט בקו ההלכתי המקרב ולא המרחיק, המאחד ולא המפלג".

 

צעדת השומרון לזכר גנדי: "כאן יש אוויר אמיתי של ארץ ישראל"

שלושת אלפים תלמידים, אזרחים מרחבי הארץ וחיילים צעדו השבוע (ד') במשותף בצעדת השומרון הגדולה ביותר שהתקיימה עד כה. הצעדה נערכה בשמורת נחל קנה. האירוע נערך על ידי המרכז להנצחת רחבעם זאבי במשרד ראש הממשלה, המועצה אזורית שומרון ומיזם הסיורים 'שומרון נעים להכיר'.

גרשון מסיקה, ראש המועצה המקומית שומרון, אמר: "צעדה זו מנציחה היטב את המסורת של רחבעם זאבי של אחדות ואהבת הארץ. אלפי משתתפים דתיים וחילונים, מהשומרון ומרחבי הארץ, צעדו יחד עם חיילי צה"ל על אדמת ארץ ישראל באחדות לזכרו". עוד אמר מסיקה: "השר רחבעם זאבי אהב את השומרון וצעד בשביליו כשהוא מדגיש כל העת את החיבור הנצחי של עם ישראל לארץ ישראל. גנדי אמר לא פעם, שבארץ ישראל יש ללכת יחפים משום שדורכים על פסוקים".

בתום האירוע התקיים מופע של אהרון רזאל ועידן עמדי, שאמר לקהל הצועדים: "בדרך לכאן אמרתי לנגנים, כשנגיע לשומרון תרגישו מה זה אוויר אמיתי של ארץ ישראל".

 

הוכתר הזוכה בתחרות כתיבת המאמרים על צבא בהיבט תורני

יעקב שפר, תלמיד כיתה י"ב מישיבת 'נר תמיד' בחשמונאים, הוא הזוכה בתחרות החיבורים התורניים אשר עסקה בצבאיות ישראלית באספקלריה תורנית. התחרות נערכה ביוזמת ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין, מינהל החינוך הדתי ותנועת 'תורה אחרי צבא' ובשיתוף המשפחות השכולות שיקיריהן מונצחים בישיבה, סמ"ר מאיר שנוולד הי"ד, סגן הראל שרם הי"ד, סמ"ר יהונתן אינהורן הי"ד והטייס סא"ל אבנר גולדמן ז"ל.

במסגרת התחרות הוגשו עשרות מאמרים שחוברו בידי בני כיתות י"א וי"ב מישיבות תיכוניות ומישיבות קטנות מכל רחבי הארץ. מתוכם נבחרו עשרה מאמרים שעלו לשלב הגמר, וכאמור במקום הראשון נבחר יעקב שפר אשר זכה במלגה על סך חמשת אלפים שקלים. במקום השני זכה אפרים שרם, תלמיד הישיבה התיכונית בני ברק, ובמקום השלישי זכה עוז צוקרמן מהישיבה לצעירים בירושלים.

טקס חלוקת הפרסים התקיים השבוע (ג') בבית המדרש של ישיבת ההסדר במודיעין. ראש הישיבה הרב שנוולד הדגיש כי "במקום שהשיח יתמצה בשאלה לאן מתגייסים ויתמקד בבירור המאפיינים של היחידות הצבאיות השונות, ביקשנו לנסות ולהוסיף לשיח נדבך תורני עמוק", אמר הרב. "התחרות הזו ריגשה אותנו ביותר משום שהיא הפגישה אותנו עם כישרונות מיוחדים שקיימים בקרב בני הנוער".

ראש החמ"ד אברהם ליפשיץ אמר באירוע בהתרגשות: "אני חושב מה היה אומר הסבא שלי שאפרו בבלזץ, אם היה יודע שנכדו יעמוד ויברך על ערב של נערים יהודים צעירים שכתבו על צבא ישראלי בראייה תורנית במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו. אלפיים שנה חיכה עם ישראל שישבו בחורים צעירים ויכתבו נושאים כאלה".

 

אירוע ההצדעה השנתי למתנדבי השירות האזרחי-לאו​מי

היום (ה') ייערך, זו השנה השלישית, אירוע ההצדעה הממלכתי השנתי למתנדבי השירות האזרחי-לאומי. האירוע מתקיים ביוזמת מינהלת השירות האזרחי-לאומי, במעמד שרים, חברי כנסת ואישי ציבור. במהלך האירוע מוענקות תעודות הוקרה לשמונה מתנדבים מצטיינים בשירות האזרחי-לאומי. ביניהם עדן חבר, מתנדבת בבית הספר ברויאר, כרמלה קזיאב, מתנדבת בבית ספר לילדים בעלי צרכים מיוחדים, ועוד. מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי-לאומי שר שלום ג'רבי אומר ל'בשבע' כי "בני ובנות השירות האזרחי-לאומי עושים עבודת קודש ומהווים את חוד החנית בעשייה החברתית במדינת ישראל. האירוע מהווה הזדמנות להוקיר תודה לאותם מתנדבים על עבודתם המסורה".

 

מבזקים:

הכנס השנתי של אגף הגיור במשרד ראש הממשלה

תחת הכותרת 'באמונתו יחיה' ייערך היום (ה') הכנס השנתי של אגף הגיור במשרד ראש הממשלה. בין המשתתפים: שר המשפטים יעקב נאמן, מזכיר הממשלה צבי האוזר, ראש מינהל החמ"ד אברהם ליפשיץ, הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ, הרב צפניה דרורי, הרב חיים דרוקמן ועוד.

 

ערב לזכרו של הרב ישראלי זצ"ל בישיבת מרכז הרב

במעמד רב משתתפים נערך השבוע (א') בישיבת מרכז הרב ערב לזכרו של הרב שאול ישראלי זצ"ל. הכנס דן בנושא 'הרב והקהילה' ובמסגרתו חולקו פרסים על שם הרב ישראלי לשנת תשע"ב לרב משה לוונטל, רב קהילה בירושלים, ולרב אלחנן פרינץ, ר"מ בישיבת צביה קטיף.

 

זוכי החידון הארצי בגמרא - תלמידי אותה ישיבה

השבוע (ד') התקיים חידון הגמרא הארצי לתלמידי ישיבות תיכוניות שמארגנת מחלקת החינוך במרכז ישיבות בני עקיבא. את שלושת המקומות הראשונים תפסו תלמידי ישיבת בני עקיבא קריית הרצוג שבבני ברק.

 

פרויקט טכנולוגי חדש 'רוח יהודית' יוצא לדרך

השבוע התקיים כנס השקה לפרויקט טכנולוגי חדשני 'רוח יהודית' להוראה רב מימדית של תרבות ישראל. המיזם משותף למשרד החינוך ועמותת אורות, ובמסגרת התוכנית ילמדו התלמידים סוגיות תלמודיות וציוניות באמצעות סביבה מתוקשבת אינטראקטיבית.