בשבע 498: מלווה מלכה

מנדי ורצברגר, זמר ליווי, מגשים את צוואת אמו ומקליט אלבום סולו מקצועי ומהנה בסגנון חסידי מודרני

אמציה האיתן , א' בתמוז תשע"ב

 הדבר הראשון שבולט באלבום הזה הוא העיצוב היפהפה של העטיפה והחוברת המצורפת. את האובססיה שלי לציטוט מדויק אתם כבר מכירים, אז עוד לפני ששמעתי את האלבום עברתי על המילים ולמרות שהרוב די מדויק (עם דגש על 'הרוב'), נדמה לי שכל בר בי רב דחד יומא יזהה את הטעות בציטוט: "בטח בה לב בעל ושלל לא יחסר".

אבל מכיוון שבכל זאת מדובר רק במעטפת, הגעתי בסופו של דבר גם לדיסק עצמו, ופה היתה לי הפתעה מאוד נעימה. מנדי ורצברגר שר כבר הרבה שנים, אבל לא שמעתם את שמו מכיוון שתמיד היה נלווה לזמרים אחרים. עוד מילדות השתתף במקהלות וליווה את טובי הזמרים, וכבר אז הפצירה בו אמו לפרוץ אל מעבר לגבולות הליווי ולהקליט אלבום סולו. במבט לאחור, אפשר בהחלט להבין את בקשתה. אמנם כל אמא בטוחה שהבן שלה הוא זמיר מופלא, והשכנים סתם זייפנים (תשאלו את אמא שלי שתחי'(, אבל למנדי יש באמת קול נעים, במיוחד בשירים השקטים. לאחר שנים של עמידה מאחורי הקלעים החליט מנדי סוף סוף להגשים את חלומה של אמו ולהיכנס לאולפן כדי להקליט את השירים שהלחין במשך השנים. מה לעשות, והקב"ה רצה אחרת. במהלך העבודה על האלבום, אמו בלימא נפטרה, והוצאת 'ואני תפילתי' הפכה ממצווה רגילה של כיבוד אם לצוואה קדושה. מנדי הכניס באלבום שיר מיוחד ומרגש שכתב לזכרה של אמו, וחבל שהוא כתוב באנגלית, כי יש לו פוטנציאל מדהים.

ורצברגר החליט שהוא לוקח על עצמו גם את ההפקה המוזיקלית, והתוצאה בהחלט מרשימה. הוא לא חסך בנגנים, וגם לא בשעות הקלטה. המוזיקה סובבת סביב הקלסיקה החסידית המודרנית, ולא פורצת דרך מקורית, אבל היא נשמעת נהדר. אהבתי במיוחד את הביצוע של שירי הנשמה כמו 'אלוקיי נשמה' או 'אשת חיל', שם הקול המיוחד של מנדי בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר.

הרצועה הרביעית מצטרפת לשורה ארוכה של שירי 'תודה' על גווניהם הרבים, החל מחיים משה עם 'תודה על כל מה שבראת' ועד לשוואקי עם 'נודה לך'. הגירסה הזו מגיעה בקצב הורה מלהיב (אפשר להגדיר אותו גם כקצב מזרחי, תלוי מאיזה כיוון מקשיבים) ועם מילים די בנאליות, אבל זו ההזדמנות שלי להגיד תודה למנדי ורצברגר על אלבום מהנה ומקצועי.

'ואני תפילתי', מנדי ורצברגר

 

seret@etrog.tv