בשבע 498: חופש של זה"ב

כמיליון וחצי תלמידי חטיבות הביניים והתיכון יצאו השבוע לחופש הגדול.

שמואל אדלמן , א' בתמוז תשע"ב

 תלמידי הגנים ובתי הספר היסודיים ייצאו לחופשה בשבוע הבא. הנתונים מראים כי דווקא בתקופת החופש הגדול ישנה עלייה במספר הנפגעים בקרב פעוטות, ילדים ובני נוער. על פי נתוני עמותת 'אור ירוק', המבוססים על נתוני הלמ"ס ומתייחסים לשנים 2003-2011, מספרם של הילדים (גילאי 19-0) שנפגעים בממוצע בחודשי חופשת הקיץ מדי שנה בערים הוא 1,231. שמואל אבואב, מנכ"ל 'אור ירוק', מציין כי ישראל נמצאת במקום הראשון מבין המדינות המתקדמות בשיעור הילדים ההרוגים בתאונות דרכים.

על מנת לסייע בהגנה על הילדים, מקיימת 'אור ירוק' פעילות בנושא בטיחות בדרכים בקרב אלפי תלמידי בתי הספר היסודיים ברחבי הארץ, ביחד עם מדריכים צעירים מאגף של"ח של משרד החינוך. למבצע מתגייסים כ-4,000 מדריכים צעירים בגילאים 17-13, אשר מגיעים בימים הראשונים של החופשה לבתי הספר. המדריכים מעבירים הדרכה בנושא זהירות בדרכים, בעיקר לתלמידים בכיתות ג'-ד', בהיקף של כ-10,000 כיתות בכ-2,500 בתי ספר בכל הארץ. בסך הכל יודרכו במסגרת המבצע כ-200 אלף תלמידים. "התגובות מהשטח לתוכנית הפועלת זו השנה השלישית הן מצוינות", אומר דן אבידן, מנהל תכנים ומנהיגות צעירה באגף של"ח של משרד החינוך. "המדריכים הצעירים מעבירים בצורה את הפעילות חווייתית ונעימה באמצעות חידונים, משחקי עמדות, תחרויות ועוד. לילדים יותר קל להזדהות עם בני נוער שאינם מבוגרים מהם בהרבה. הילד מגיע הביתה ומספר למשפחה על מה שחווה בבית הספר ובכך השפעת התוכנית מתרחבת עוד".

התוכנית מועברת במגזרים השונים ומותאמת לכל קהל יעד. "זה היה קצת מוזר לחזור לבית ספר לא כתלמיד אלא כמי שמעביר מסר", אומר איל, מש"צ מחולון. "אבל זו חוויה מדהימה. הוכחנו לילדים שדווקא כדי להיות 'קול' צריך להקפיד על כללי הבטיחות. כמובן שמה שאני מעביר משפיע קודם כל עלי. אני בוודאי אקח את המסרים הללו כשאהיה קצת יותר גדול ואוציא רישיון נהיגה".

בעמותת 'אור ירוק' מבקשים להזכיר כי יש להקפיד על הליכה בטוחה על המדרכה, הרחק משפת הכביש, לחצות כביש רק במעבר חצייה וללכת בשעת החשכה עם בגדים בהירים או עם מחזירי אור. יש לחבוש קסדה אשר מגינה על הראש ומגיני ברכיים בעת רכיבה על אופניים, קורקינט או החלקה ברולרבליידס. על ההורים לוודא שהילדים חגורים בצורה נכונה בחגורות הבטיחות ויושבים במושבי הגבהה כנדרש.